Huhun mukaan on verottaja alkanut tarkistamaan Bitcoinilaisten veronmaksua tarkemmin . Yhdelle työkaverille oli tullut selvityspyyntö verottjalta bitcoinien osalta. Ilmeisemmin tilitiedot oli jo verottajalla kun oli ollut tietoinen asioista.
Verottaja ja Bitcoin
12
1266
Vastaukset
- Verotmaksettava
Onkohan petteri ilmoittanut bitcointulonsa verottajalle, vai ovatko käräjät taasen edessä? No sehän käräjäsali on pyörittäjälle tuttu ympäristö.;)
- Verokarhu
Onkos onecoinilaiset maksanu myymistään paketeista alvit suomeen?
- nepuurotjavellit
Eihän asiakkaat mitään myy, vaan me ostamme.;)
- Sivustaseurannut
Tässä nähdään vastustajien todellinen tieto Onecoinista. Kovaa kirjoitellaa mutta sitten tietämys on nolla. Tutustuppa Verokarhu vähän paremmin asioihin ennenkuin alat kirjoittelemaan mitään.
- Bitcoinopiskelija
Kun ostat tai myyt bitcoineja bittiraha.fi palvelun kautta, käyttämältäsi bitcoin address tililtä tapahtuu siirto sinun nimissäsi (in/out). Tämän jälkeen tämä bitaddress on "saastunut" ja sen käyttö on verottajan seurannassa.
Verottaja asettaa seurannan päälle, jossa kirjautuu kaikki siirrot eri suuntiin. Myös kaikki ne tilit josta otat tai jonne siirrät "saastuvat". Tilin käyttämättä jättäminen ei auta asiaa, verottaja näkee että varat ovat ko. tilillä ja seuranta aktivoituu kun teet taas siirtoja vaikka vuosien päästä.
Saastuminen tarkoittaa että lohkoketjujen seurantapalveluilla esim. lohkoketju.fi tilisi on seurannassa nollasaldoon saakka ja kaikille siirroille lasketaan voitto, joista tulee ennen pitkää veromätkyt.
Jos myös tiliotteellasi näkyy maininta "Prasos Oy" olet seurannassa, tai paremminkin tuohon tilisiirtoon liittyvä bitaddress on seurannassa nollasaldoon saakka. Senkin jälkeen jos sinne ilmestyy saldoa.
Noin yleissivistävästi on hyvä tietää että anonyyminä pysyt vain jos siirtoihin ei liity sinun nimi tai pankkitilinumerosi. Ei missään vaiheessa.
Et voi myöskään koskaan maksaa mitään omia laskuja joissa on sinun nimi tai ne liittyvät sinuun.
Paperilompakko kuin seteli on hyvä. Voit ostaa, myydä ja vaihtaa hyödykkeisiin ja niitä ei yhdistetä sinuun.
Oletan että kohta joku alkaa myymään bitcoin-seteleitä (paperilappuja). Niitä ei voi hakkeroida kuten ei esim. muitakaan seteleitä lompakostasi.- Setelinkopio
Anteeksi tyhmyyteni, mutta en ole jaksanut perehtyä kovin hyvin näihin asioihin. Jos paperilapulle kirjoitetulla koodilla voi siirtää bitcoineja, mikä estää kirjoittamasta samanlaisia lappuja enemmänkin? Voin kuvitella ja arvelenkin, että lohkoketju ei salli samaa siirtoa uudelleen, mutta mistä paperilapun saanut tietää onko siirto jo tehty?
- pitkoinisti
Bitcoinit ovat merkintöjä hajautetussa tietokannassa (blockchain), jota Bitcoin-verkon nodet ylläpitävät. Kaikki näkevät blockchainin sisällön, mutta mikäli haluat tehdä siirtoja osoitteesta toiseen, sinun tulee allekirjoittaa siirto lähettävän osoitteen salausavaimella (numerosarja). Voit kirjoittaa salausavaimen muistiin niin monelle lapulle kuin haluat, mutta tietysti käyttää sen "takana" olevat rahat vain kerran.
Voit tarkistaa osoitteiden saldoja liittymällä osaksi bitcoin-verkkoa (asentamalla itsellesi Bitcoin-clientin) tai katsomalla kolmannen osapuolen palvelusta, esim: https://blockchain.info/, http://blockr.io/
Kysy tarkemmin lisää, jos en tullut vastannut siihen mitä kysyit. Tsekkaa myös:
https://www.youtube.com/watch?v=t5JGQXCTe3c - pitkoinisti
Jatkoa vielä edelliseen... Jos otat bitcoinit vastaan paperilapulla (mitä en missään tilanteessa suosittele), niin suosittelen ehdottomasti niiden siirtämistä pikapuoliin sellaiseen osoitteeseen, jonka salausavaimen vain sinä itse tiedät.
Paperilapun tapauksessa lapun antajalla on koska tahansa mahdollisuus käyttää rahoja, koska salausavain on myös hänen tiedossaan. Paperilompakko ei ole "setelin kopio". - hagbard
Anteeksi kuinka, "kaikille siirroille lasketaan voitto"? Tähän kaipaisi kyllä lähteitä, sillä eihän siirto välttämättä tarkota myyntiä tai vaihtoa hyödykkeisiin tms!
- VeroCoin
Tulee samanlaista tekemään myös OneCoinissa. Virtuaalirahasta vero ja alvit maksettava euroina. Ihan hyvä juttu. Verolle vaan.
- opettele_ajamaan
pönttö, onecoin on huijaus, bitcoin ei
- myydäpitäis
Olisipa hyvä tietää sellaisia bitcoinin ostajia, jotka ostavat käteisellä. Tässä ostaja ja myyjä pysyvät anonyyminä. Eurot tiskiin ja coinit siirretään samalla välittömästi ostajan tilille. Tämähän menee vaikka tuolla kahvilassa tavatessa.
Ei mitään tietojen vaihtoa. Kiitos ja näkemiin.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 873207
- 622907
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322435- 802256
- 742169
- 952026
- 121616
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan191593Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301440Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?361416