Mielestäni polttopuun klapihinta on aivan liian suuri. Omalla Klapikoneella jos tekisin klapit, niin ei mene kauaa viidessä motissa. Mielestäni koivuklapien hinta pitäisi olla kotiin tuotuna max 35 euroa heittokuution. Tämänkin on klapiyrittäjät saaneet huijattua yli kuuteenkymppiin. Ei tuolla hinnalla kannata ostaa,
Koivuklapit kotiin tuotuna max. 35 eur/heittomotti
Puulämmittäjä
8302
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Olet siis laskenut klapin hintaan pilkkomiseen menevän työajan?
Lisää siihen vielä raakapuun kantohinta, puun korjuuseen ja kuljetukseen menevä aika, kaikkien käytettävien koneiden kiinteät kustannukset, kaikkien käytettävien koneiden käyttökustannukset, kuivauskustannukset (vähintäänkin sidotun pääoman korko tuolta ajalta, mutta myös mahdolliset kuivurin kustannukset) ja vielä päällimmäiseksi arvonlisävero.
Jos ei klapien hinta kelpaa, älä osta. Jos on silti pakko saada polttopuita jostain, osta pala metsää, moottorisaha ja klapikone. Tai sovi jonkun metsänomistajan kanssa, että käyt käsipelillä keräämässä hakkuutähteitä, ja osta moottorisaha ja klapikone. Itse tekemällä säästät myös kuntosalimaksut.
Aloittaja senkun alkaa tekemään, mitä täällä itket???
Taitaa olla näitä miehiä joista ei siihenkään ole.
35 hyvä ja epäitsekäs hinta. Kannatan.
Jos, aloittajan mielestä siinä välissä on löysää, eikun firma pystyyn, vai laiskuusko se vaivaa????
Aloittaja ei mainitse sijaintiaan, mitenkään. Tuo 35e menee jo 70km kuljetuskuluihin pelkästään.
Kun haastattelin erilaisia ihmisiä Hgissä 3-4v sitten mahdollisuudesta palkan alennukseen, lomarahan tarkistamiseen ym. kaikki torjuivat ajatuksen heti. Heidän murhe se ei ole. Thaikkuihin pitää päästä joka vuosi Epsanjan matkan ja parin kolmen Viron kaljamatkan lisäksi. Ajatelkaa nyt.. perheellinen ja pälä pälä kun elämä on niin tiukkaa.
No nyt hallitus hoitaa näiden pälättäjien asiat, kun itseä ei kiinnostanut.
Montako mottia toimitat tuolla hintaa?voitko toimittaa heti??
Siitä vaan sitten toimittamaan klapeja 35€/heittomotti ja rikastumaan. Arvonlisäveron jälkeen jää tuosta summasta 28,23€/heittomotti. Moni klapikauppias myy klapejaan ilman toimitusta plaaniltaan taikka pihaltaan melko halvalla jo nykyiselläänkin.
Kun poltinpuita tekee, tarvitaan myös koneita ja tarvikkeita. Kaikella on
hintansa. Kyllä yritys rikastuisi, jos olisi valtava myynti joka päivä.
Ostajia ei tahdo löytyä aina.
Tapasin yhden valittajan Vikingline laivassa. Henkilö valitti hintoja. Hän
on varmaan ostanut tuotteen jostain 40 vuotta vanhasta Halpahallista.
Hallin rakennushinta voi olla 80 000 e. Ruotsin risteilijä on maksanut
200 miljoonaa tai jotain sinne päin. Verratkaa laivan elämystä.
Kirjoitan asiasta yleishyölyllisillä sivuillani spyfilmfinland.com
Seppo Korpela Nokia.