Aloin miettimään, että onko porukalla kokemusperäistä tietoa, miten vanhat purjeveneen moottorit hajoavat?
Merivesijäähdytteisessä on selvää, että erityisesti sylinterikanteen kohdistuu korroosiota. Makeavesijäähdytteisen moottorin vaurioitumismekanismit on itselleni hämärän peitossa. Toki varmasti jossain 6000h paikkeilla sylinterit, männät jne. alkavat olla sen verran kuluneet, että puristukset katoavat ja käynnistyvyys heikkenee. Kuitenkin moottoreita vaihdetaan paljon aikaisemminkin. Onko syynä viottuvat apulaitteet? Eli menevätkö esimerkiksi ruiskupumput niin huonoon kuntoon, että kannattaa vaihtaa konetta mieluummin kuin korjata sitä?
Vanhan moottorin vaurioituminen
16
485
Vastaukset
- Höyryvasara
Moottorit vaihdetaan peruskunnostuksen sijaan sen takia, että ihmiset ovat nykyään niin avuttomia korjaamaan mitään. Uutta tilalle ja matka jatkuu. Omasta on kone osina ja 1000€ sijoituksella siihen vaihtuu kaikki mikä liikkuu tai pyörii. Sen jälkeen menee taas seuraavat 30 vuotta, niinkuin on mennyt tähän asti.
Kannessä oli nähtävissä aavistuksen verran syöpymää, mutta ei mitään hälyttävää. Lohko oli moitteeton ja siihen riitti kevyt hoonaus. Kampura koneistettiin seuraavaan alikokoon ja uusilla laakereilla homma kasaan. Osat Englantilaisesta verkkokaupasta kotiin kannettuna puoleen rahaan siitä mitä kotimaan maahantuojalta olisi saanut.- wertyui
Osaatko arvioida kuinka paljon koneella oli tunteja ennen peruskunnostusta? Mitkä oli oireet peruskunnostuksen tarpeesta? Männät, kiertokanget jne. oli kulunut toleranssien alapuolelle ja menivät vaihtoon?
- wertyui
Lisäis vielä. 1000e uusintaan ei varmaan kuulu ruiskupumppu?
- Höyryvasara
Keskimmäisen sylinterin kiertokangen laakeri oli antautunut. Periaatteessa olisi riittänyt laakerointi, mutta samalla kun on auki, niin laitetaan kaikki uusiksi. Vanhat jätän hyllyyn, niin löytyy vaihto-osat tarvittaessa. Mekaaninen ruiskupumppu jauhaa riittävillä paineilla, niin turha on vaihtaa.
Voihan vaikka vaihteisto kulua niin, ettei vaihteet mene päälle tai pysy päällä. Vanhoja vaihteistoja voi olla vaikea löytää varaosina. Kenties niitä ei huolletakaan yhtä tarmokkaasti.
- seppomartti
Muutamia moottorin vaihdon syitä. 50- luvun todellinen "apumoottori" tuli vaihdetuksi mukavuussyistä. Piti mennä sisälle ja kaataa messinkiseen ryyppykuppiin alkunaukku ja veivata käyntiin. Vene kulki sen ajan omillaan. Tuli vaihdetuksi "Virhe"- moottoriin, mikä osottautui nimensä arvoinen muutokseksi. VP MD5 vaihteen koppa hajosi kovassa pakkasessa ja vaihtui 1-cyl vihreään. Lienee ollut 2001, mikä kukistui lappo- ongelmaan noin vuoden kuluttua. Merivesi ruostutti sisäkalut liikkumattomaksi. VP 2003 rupesi tiputtamaa öljyä alleen. Tarkkana kun olin, havaitsin minkä mutterin juuresta tiputtaaa. Avaus ja silikonitiiviste lopetti öljytipat. Osa oli ilmeisesti öljypaineen säätöventtiili, mikä mahtui kasatessa paikalleen myös väärin päin. Kiertokanki tuli kiinni leikkamisen yhtydessä lonkon kyljestä ulos. Oli käynyt liki 7000h oikein hyvin kuten seuraajansa 2003 käy edelleenkin. Viimeinen kokemus tai koettelemus oli VP D1-30 vm 2006 n. 1500h, mikä rupesi käymään yhä kuumempana kaikista huoltoyrityksistä huolimatta. Alumiininen valublokki, mikä käsittää pakosarjan ja lämmönvaihtajan, oli korrodoitunut puhki. Olin 2014 Bahaman ja Bermudan välissä pläkässä ja hurrikaani Arthur Floridassa. Koetin modifioida merivesijäähdytetyksi, mikä lisäsi meriveden määrää venttiilikoneistossa. Korjaukset Bermudalla, Portugalissa ja Turkissa maksoivat enemmän kuin uusi moottori, eikä tullut kuntoon. Ostin uuden n. 1kk sitten. Yhtään moottoria en ole saanut ajetuksi aloittajan ajattelemalla tavalla "loppuun". Edellä mainittujen lisäksi on ollut muita toimivia, jotka ovat menneet veneen vaihdossa.
- näköjään
Lämmönvaihtimesi siis ruostui puhki Volvossa, siinä ei ole vissiin sinkkianodiakaan?
- seppomartti
näköjään kirjoitti:
Lämmönvaihtimesi siis ruostui puhki Volvossa, siinä ei ole vissiin sinkkianodiakaan?
"Ruostua" saattaa olla väärä termi alumiinista puhuttaessa. Seuraavastakin lämmönvaihtajastani oli hävinnyt alumiinia vajaan vuoden kuluessa. Volvo poisti jo vuosia sitten sinkit makeavesijäähdytetyistä pikkudieseleistä. Kun samassa kappaleessa on kiinni valurautaa, alumiinia, terästä, pronssia ja merivettä niin mietin mihin sijoittaisin magnesiumia
- kertakäyttövaihdin
Alumiininen lämmönvaihdin itsessään siis toimii Volvossa anodina ja syöpyy pois :-D Eivätkö Volvolla tajunneet että alumiinisessa lämmönvaihtimessa kannattaisi käyttää magnesium-anodia?
- vihreätmoottorit
kertakäyttövaihdin kirjoitti:
Alumiininen lämmönvaihdin itsessään siis toimii Volvossa anodina ja syöpyy pois :-D Eivätkö Volvolla tajunneet että alumiinisessa lämmönvaihtimessa kannattaisi käyttää magnesium-anodia?
Olisikohan uusiseelantilaisella venetelakalla kuulemassani väitteessä jotain perää? Siellä todettiin uusista venemoottoreista näin: "kaikki paitsi vihreät ovat luotettavia".
- Suvinmiäs
Volvo 2003 ja muihin 20v moottoreihin ei saa enää varaosia kuin satunnaisesti, kun kone maksaa kymppitonnin, fiksut vaihtavat koneen ja huolettomia kesiä 20.
- toisiin.saa
Yhteen vanhaan moottoriin saa edelleen varaosia. En tiedä miten vanhoja vanhimmat Bukhit ovat, mutta ainakaan 30 v ikäinen ei ole varaosien saannin kannalta ollenkaan ongelma. Varaosien hinnoittelu voi kyllä ongelmalliselta tuntua.
toisiin.saa kirjoitti:
Yhteen vanhaan moottoriin saa edelleen varaosia. En tiedä miten vanhoja vanhimmat Bukhit ovat, mutta ainakaan 30 v ikäinen ei ole varaosien saannin kannalta ollenkaan ongelma. Varaosien hinnoittelu voi kyllä ongelmalliselta tuntua.
Juu, saa 40 vuotta vanhaan volvoonkin. Ne on vaan niin kalliita, että ennemmin kannattaa ostaa varamoottori.
- rahalla.saa
Bossu kirjoitti:
Juu, saa 40 vuotta vanhaan volvoonkin. Ne on vaan niin kalliita, että ennemmin kannattaa ostaa varamoottori.
Bukhia saa vielä myös kokonaisena moottorina. Vaikka moottorinkaan hinta ei ole kovin kilpailukykyinen, tuotanto jatkuu, koska Bukhilla on kaikki mahdolliset sertifikaatit pelastusvenekäyttöön ja sellaisiin.
- Suvinmiäs
se käytetty varamoottori on ihan yhtä puhki kuin omasikin.
Tarkoitin varaosakoneeksi. Itse ostin toimivan varakoneen 150 eurolla. Siitä olen ottanut käyttöön osat, jotka olisivat Volvolla maksaneet jotain 800 euroa. Ovat nyt ainakin 4 vuotta toimineet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"
Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä752326Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa512241SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1622045Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää171821Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön871279Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.781164HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363031060Jumalauta! Ukraina hyökkää jo Suomeenkin!
Ukrainan drooneja tullut Suomeen ainakin kolme, ehkä enemmäkin! Syvälle Suomeen! Nyt on klovnipressa hukkapätkä mennyt T325996Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah100953- 76946