Illuusio kodista, auto minkä ajoreitit ja sisusta seurattu ja työ missä tarkkailtu.
Kertokaapa syitä miksi edes yrittää elää sellaista elämää eikä vain tapa itseään?
Miksi sitoa itsensä tälläisiin kahleisiin? Toki yhteiskunta pakottaa mutta leimattu ei pääse leimoistaan siltikään ikinä vaan on aina suurennuslasin alla!
Kertokaapa syitä miksi edes yrittää elää sellaista elämää eikä vain tapa itseään?
Miksi sitoa itsensä tälläisiin kahleisiin? Toki yhteiskunta pakottaa mutta leimattu ei pääse leimoistaan siltikään ikinä vaan on aina suurennuslasin alla!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tätäkö se on loppuelämä. Miksi edes vaivautua?
Mikä helevetti saa ihmisen ripustautumaan tälläisiin kahleisiin kitumaan kärsimyksen mitä vain kidutettu tietää.
Kuule olet tärkeä sun elämä on tärkeä mua eilen masensi mutta tänään oli hyvä päivä koska keskityin muihin asioihin.
Mikä lääke on ottamatta? Kukahan nyt ketään seurailee. Vaikuttaa vähän harhaiselta
Kaikki seurataan jatkuvasti jos omistat vaikka puhelinliittymän tai pankkikortin. Ostojasi
ihan kaikkea.
Ei ne sinua tarkkaile. Mikä olisi edes syynä tämmöistä tarkkailla
Ei tarvi olla kahleissa, heitä ne kahleet pois. Ja aina voi päästä leimoistakin eroon. Tärkeintä on, millanen sä olet.
Ketään EI aleta työyhteisössä tarkkailemaan syyttä suotta- on tainnut siis olla vähän vaikeuksia käsitellä luottamuksellisia tietoja.
Tuskinpa kukaan on niin tärkeä että jokin ulkopuolinen taho oikein tarkkailemalla tarkkailisi että mitäs nyt sitten ja joo joo. Itse olisin sitä mieltä etten ole niin tärkeä, ja jos joku oikein tahtoo tarkkailla mitätöntä elämääni niin ihan vapaasti vaan. Kaikkihan nykyään ovat kontrolloituja sähköisesti asiakasrekistereiden ja muiden sähköisten rekistereiden, tietokoneiden käyttölokien ym. ansiosta, mutta so what niin kauan kuin ei nyt ihan laittomuuksia niillä tee?? Ketä kiinnostaa, kuka tarkkailee?? Ei ainakaan minua. Jos tahtoo vapaammaksi "tarkkailusta" ja "kontrolloinnista" niin ulos vaan kaikista sometuksista, kirjautumisista palveluihin, kortteja minimimäärä ja maksaa ostokset käteisellä, ynnä muuta tällaista, kiellot tietojen jakamisesta kaikkiin käyttämiin palveluihin. Heitä ei-tärkeä posti suoraan roskiin avaamatta, mikä myös helpottaa (maksa toki laskusi). Onhan jokaisella oltava katto pään päällä, koti ja normimenot joihin nimellä osallistutaan, hyväksyttävähän sekin on. Mutta todennäköisesti olet itse oman itsesi pahin tarkkailija.
RHJM!!?????