Jyväskylän yliopiston KTM-ohjelmaan erillisvalinta

heidien

Minua kiinnostaisi tietää, millaiselta pohjalta Jyväskylän KTM-tutkintoon erillisvalitut ovat hakeneet? Paljonko taustapisteitä olette saaneet, paljonko tradenomit ovat joutuneet tekemään korvaavia/joutuivatko tekemään mitään? Millaisella keskiarvolla olette hakeneet? Myös muiden yliopistojen KTM-erillisvalinta kiinnostaa, kokemuksia olisi kiva kuulla :)

4

1126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Entinenhakija

      Jyväskylästä on se kokemus ettei yo pidä amkilaisia juuri minään. Hain pari vuotta sitten 4.3 keskiarvolla stipendioppilaana eikä minua hyväksytty. Juttelin erään proffan kanssa ja hän kehotti suoraan hakemaan kandin kautta maisteriksi. En tiedä miten tänä vuonna mutta epäilen että ottavat ketään amkin puolelta maisteriksi paitsi ehkä englanninkielisiin ohjelmiin. Pääsin sisään muualle maisteriohjelmaan ja olen ihan tyytyväinen. Jyväskylän työtilanne on tosi huono.

    • kjbnm

      Yleensä tradenomit joutuvat tekemään runsaasti täydentäviä opintoja, mikä rasittaa yliopistoa. Tästä johtuu, että maisteriopintoihin otetaan mieluummin kandeja, jotka eivät tarvitse lainkaan tai ainakaan paljoa täydentäviä opintoja.

      Hakijoita on enemmän kuin voidaan ottaa ja kandien joukossa on hyviä hakijoita yllin kyllin. Näistä tulee maistereita vähemmällä kuin tradenomeista. Tämä on tärkeä näkökohta, kun yliopiston resursseja niukennetaan.

      • joo24ewrwr

        Siksipä juuri Tampere3 hanketta tehdään. Sieltä voi halutessa hakea vaikkapa YO maisterin tradenomin papereilla kun on 3 korkeakoulua saman katon alla. Säästää rahaa ja vaivaa.


    • niinakgykk

      Mä pääsin sisään restonomi-amk papereilla suoraan maisterivalintaan :O

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      53
      8758
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      151
      5270
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      105
      4841
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      8
      3812
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      83
      3416
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      49
      3321
    7. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      27
      2870
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      35
      2672
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      39
      2563
    10. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      88
      2523
    Aihe