Mistä Kia Rion radioantenni?

Taloustyyppi

Hukkasin radioantennin. Joko itse laitoin huonosti paikoilleen viime pesun jälkeen tai sitten ilkivaltaa. Rio ostettu vuonna 2014.
Mistä saa edullisen tilalle?

6

1441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sldkfjsdkljfkjf

      Ehkä purkaamolta kolariautosta? Oletko kysynyt edes merkkiliikkeen varaosahintaa? Jotenkin en usko että maksaisi ihan mahdottomia.

    • Taloustyyppi

      Kiitos vastauksesta. Soitin Deltaan. Mikä on ihan mahdoton? Deltalla antenni maksaa 56 euroa. Aika paljon mielestäni. Kolarikorjaamossa n. 18 euroa, mutta siihen tullee postituskulut päälle, sen katsoin pikaisesti netistä, en tiedä kun en ole ikinä netistä mitään tilannut.
      Ihmeellistä on että radio kuuluun ilman antenniakin, siksipä en ole huomannut milloin se on hävinnyt, ihan sattumalta huomasin kun pakkasin tavaratilaa. Kun kääntelin vieraampia asemia, rätisi vähän, en muista onko ennen rätissyt, kun kuuntelen pääasiassa radiosuomea ja kasettia. Nuorille harmi kun lainaavat autoa, ja aina on kanava käännetty.
      Mutta minulle antenninhankinnalla ei ole mitään hengenhätää, ehkäpä kohdalle osuu nuukalle sopiva. Jos joku tietää, niin olisin kiitollinen.

      • skjdfflksdfdsjl

        Deltan saa unohtaa, ei näemmä ole mitään osaa autoissa mistä ei merkkiliikkeessä nyljettäisi kohtuutonta hintaa.
        Purkaamolta postikulut tuskin ovat muutamaa euroa kalliimpia, tuommoinen pieni antennipatukka tulee varmaan ihan kuplamuovipussissa postilaatikkoon.
        Onko vm. -14 Riossa vielä kasettisoitin? Itsellä vm. -16 ja tässä ei ainakaan ole kasettisoitinta enää, vain CD ja USB Aux.
        Nuorison seassa lienee joku keppostelija tai varas, tuskin tuollainen antenni muuten häviää. Itse olen irrottanut sen vain pesukoneeseen ajaessa ja se ei sillä aikaa voi hävitä auton sisätiloista.


    • H_K

      Katsopa minkälainen kierre siinä runkokappaleessa on ja hae autotarvikeliikkeestä (esim. Motonet) vastaava antenni tilalle. Noin minä tein kun jouduin saman ongelman eteen. Maksoi noin 10€.

    • Taloustyyppi

      Ei ole kasettisoitinta (livahti tekstiin vanhastaan). Radio ja CD, en äkkiä tiedä mikä on USB Aux, ehkä ovat - ehkä ei.
      Motonettiin siis piipahdan, Kiitos H_K. On onneksi muutaman kilsan päässä.

    • Taloustyyppi

      Nyt on antenni, löytyi Motonetistä, 10,90 €. Ei ole ihan samanlainen, vähän pidempi (30 cm) mutta ihan hyvä on. Sitä paitsi laitoin sen mieheni Kiaan (eri malli) ja otin häneltä alkuperäisen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      238
      2709
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1144
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1098
    4. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1005
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      917
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      851
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      41
      827
    9. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      238
      815
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      128
      806
    Aihe