oon 20v nuori nainen, mies on esikoislestadiolaisesta perheestä ja käy välillä seuroissa. Ite oon aina ollu mielestäni uskovainen ja mun perhe on myös(ei siis kuitenkaan lessuja).
nyt on alkanu ahistamaan, kun miehen suku painostaa seuroihin ja sanoo et se on ainut oikea kristillisyys... pari vuotta jo aihe ahistanut, mutta en oo seuroihin mielellään lähtenyt, mitä nyt joitakin kertoja käynyt. ei tunnu jotenkin oikeelta. mut tavallaan ahistaa et mitä jos se sittenki ois ainut oikee.. en kyl voi millään uskoa niin.
nyt on alkanu ahistamaan, kun miehen suku painostaa seuroihin ja sanoo et se on ainut oikea kristillisyys... pari vuotta jo aihe ahistanut, mutta en oo seuroihin mielellään lähtenyt, mitä nyt joitakin kertoja käynyt. ei tunnu jotenkin oikeelta. mut tavallaan ahistaa et mitä jos se sittenki ois ainut oikee.. en kyl voi millään uskoa niin.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Sinun on ensin mentävä Jeesus-ovesta sisälle, sitten osaat arvioida kaiken muun sen jälkeen.
lestaseurat eivät merkitse mitään sen asian rinnalla ja tuskin se miehesi on yhtään enempää uskovainen kuin aloittajakaan.
JOS uudestisyntymä puuttuu, puuttuu kaikki todellinen.
Epäuskoinen vaimo on miehelleen taakka, mies joutuu murehtimaan sitä että vaimo ei pääse taivaaseen, mikäli ei tee parannusta. Vaimo ei voi saarnata syntejä anteeksi eikä puhua uskosta lapsille.
Ainutta oikeeta ei ole olemassakaan.Yksikään seurakunta ei ole täydellinen.
Sinulla on ihan täysi oikeus valita missä tilaisuuksissa haluat käydä. Jos haluat jossain käydä niin etsi paikka missä itse koet olevasi omassa piirissä.
Ei nämä ihmiset tee oikein sinua kohtaan jos he painostaa sinua johonkin missä et itse halua olla. Ei Jumalakaan pakota sinua mihinkään. Siunausta sinulle
En minä olisi ensimmäisenä neuvomassa ryntäämään ainakaan näinä vaikeina aikoina esikoisten seuroihin, tai minne tahansa niistä. Uskoa Kristukseen saa ja keskustella uskon ongelmista kristityn henkilön kanssa, johon luottaa . Kaikkeen hengellisen nimen alla lujaa kulkevaan ei kannata hypätä mukaan.
Jos tuntee halua uskoa, se on Pyhä Hengen työtä. Jeesus itse sanoi, "joka minun tyköni tulee, minä en heitä ulos." Jos tuntee halua uskoa Jeesukseen saa uskoa. Jos kokee halua tulla Jeesuksen luo, saa tulla ja olla Kristuksen oma. Jos joku asia estää uskomasta kannattaa keskustella sen luotetun kanssa. Rukoile sellaista. Ja rukoile myös uskovien yhteyttä.
Avain uskonvarmuuteen on Jumalan sana. Kun kuulet evankeliumia ja anteeksiantamuksen sanaa, pidä siitä lujasti kiinni. Usko se omalle kohdallesi. Ja jos perkele tulee sinua ahdistamaan, vetoa siihen kuulemaasi. Mistään muusta ei voi tietää Jumalan ajatuksia omasta autuudestaan tai hänen suosiostaan. Jumala sanassaan vakuuttaa rakkauttaan syntistä kohtaan, ja julistaa sanomaa siitä, että sinun syntisi on sovitettu ja Jumala on sinulle Kristuksen tähden armollinen ja suosiollinen. Syntisi on maksettu Golgatalla, jos uskot tämän, se on siinä.
Ei sitä varmuutta pidä etsiä ihmisten hyväksynnästä, vihkiytymisriiteistä tai erikoisjoukoista tai muistakaan uskoontulosysteemeistä. Eikä salattua Jumalan tahtoa koskaan pääse tietämään. Sana riittää. Mitään muuta lääkettä syytöksiin, epäilyihin tai huonoon omaantuntoon ei ole kuin tarttua anteeksiantamuksen sanaan. Kun pidät Kristuksesta, päästä kiinni, ruumiskin, siis sinä seuraat aikanaan mukana.
Voi teitä armon varkaat. Itse ette ole päässeet sisälle ja nyt neuvotte toista sillä taidolla, mitä täydellinen tietämättömyys pitää sisällään. Jeesus jätti taivaan valtakunnan avaimet tänne seurakunnalleen. Ja sen lisäksi varoittaa eksytyksistä. Siis, et tule autuaaksi ulkona elävän seurakunnan, jota esikoislestadiolaiset edustavat tällä viimeisellä ajalla. Kiitä Jumalaa, että hän on johdattanut sinut näin lähelle.
Tod. Näk. joudut helvettiin ystävä hyvä
nii kai, siellä tavataan..
Älä ole huolissasi voin auttaa ja lohduttaa valistesemallasi tiellä .
Rakkaudella herrasi !
Anna mehesi menn menojaan !
Kyllä sinä olet tullut aivan oikeaan paikkaan. Jumala on sinut johdattanut ihastumisesi kautta tänne!
Kuitenkaan sinua ei pitäisi kenenkään painostaa. Mutta rukoile Jumalaa että hän kirkastaa sinulle omakohtaista uskoa.
Seuroissa sinun kannattaa ehdottomasti käydä, jos mahdollista..
Tiedän jotakin siitä mistä puhun, sillä oma vaimoni on ulkopuolelta tullut tähän elävään Jumalan seurakuntaan.
Hienoa,kiitos.
Kirjoitan ,sulle ahdistunut ,koska luulen tietäväni jotain tämän sorttisesta
Muista että , mikään tuntuu väkinäiseltä ,ei voi olla oikein , ja siihen liity nuo
Fraasit joistajo kerroitkin , PLUS seikat jotka johtuu Exkulsiivisesta seurakunta
Opista ,ja määritteestä AINOA.
.
Siis sellaista asiaa ei olemasakaan että vin tässä Uskossa TAI ristillisyydessä
voisi joku vanha Fraasi tuoda pelkästtän kaikki kohdilleen . Sillä Usko on aina
Anettu JUMALALTA (Jeesus). TIUKKIS sanoo niin tai näoin siis ellet tee sitä
tai tätä et pelastu (saarnaaja) se ei ole oikein ,ihmoinen e määrää mitään sel-
laista , USKO Jeesuskseen Kristukseen ,Pelastaa vain Hän ,ei muut.
.
kristillisyys ei pelasta ketään , mutta jos on saamasa Uskon, niin silloin on hyvä
että on tieto siitä että Jeesuksen kautta kristillisyys Auttaa tulokseen .
Siis sitä kautta voi saavuttaa oikean tuloksen ,mutta se saadaan JEESUKSELTA
ei kristillisyydestä, ja vaikuttaa siihen JUmalakin ,kuin ristillä näimmeryövrin.
Joka jossakin vaiheessa sai USKON , ja sanoi Jeesukselle ,Muista minua kun tulet
valtakuntaasi , Jeesus sanoo : Totisesti ,totisesti ,Sinä olet Tänä päivänä Minun
kanssani ,Paratoisissa ...
Porukka vastaa täällä ihan tosissaan provo aloitukseen
älä sinne mee!
Panehan eropaperit vetämään, se on pitkän päälle viisainta.