Olen vähän yli 40v nainen. Minulla on rakkosyöpä. Vaikka kasvain on poistettu, niin saan sytostaattihoitoa, koska pieneltä osalta kasvain oli aggressiivisempaa ja mennyt seinämän läpi.
Tilastollisesti olen poikkeus. Rakkosyöpä on yleensä miesten ja vielä minua 20v vanhempien miesten sairaus. Erittäin harvinainen naisilla, saatika ikäisilläni.
Löytyykö minulle mistään kohtalontovereita?
Meri
Tilastollisesti olen poikkeus. Rakkosyöpä on yleensä miesten ja vielä minua 20v vanhempien miesten sairaus. Erittäin harvinainen naisilla, saatika ikäisilläni.
Löytyykö minulle mistään kohtalontovereita?
Meri
Vastaukset 9
Vanhimmat
olen alle 40 kymppinen mies ja minulla todettiin vuosi sitten virtsarakon syöpä .
kasvain tähystys leikattiin mutta kaikkea ei saatu pois joten rakko poistettiin kokonaan.
tämä syöpä on aika harvinainen ikäisilläni miehillä.
make
Miten käytännössä selvisit rakon poistamisesta? (Toipuminen jne). Syöpähän uusii erittäin herkästi, joten rakon poistaminen jossain vaiheessa on aika todennäköistä.
Saitko muita hoitoja? Auttoiko?
rakon poistoleikkaus kesti noin 5 tuntia koska minulle tehtiin ohutsuolesta uusi rakko.siitä on nyt noin puoli vuotta ja olen edelleenkin toipilas koska suolisto ei tykännyt lyhennyksestä.lääkäreiden tutkimusten mukaan syöpää ei enään ole.
en ole saanut mitään muita hoitoja mutta kokeita ja kuvauksia tehty vaikka kuinka paljon eikä mitään ole löytynyt
Hyvä, ettei sulla ole lähtenyt uusimaan. Toivotaan, että se jatkuukin niin.
Rakkosyövän uusimisprosenttihan on kova. Mun tapauksessa arvioitiin 50%. Rakkosyöpähän on kuitenkin usein pinnallinen ja se voidaan poistaa useita kertoja, jopa 'loputtomiin'. Pelkään sitä, että jos se uusii, niin juuri rakko joudutaan poistamaan ja tehdään suolesta korvaava rakko. Miten se vaikuttaa elämän laatuun? Voitko käydä normaalisti töissä? jne.
Huomasin vasta viestin jätettyäni, että oletkin vielä toipilas. Et siis ole vielä palannut töihin. Onko se kuitenkin sinulla näköpiirissä? Vai oletko joutunut miettimään ammatinvaihtoa?
olen nyt palannut töihin maha on vähän reistaillut mutta parempaan päin ollaan menossa.olen huomannut pystyväni tekemään melkein kaikkea kuten ennenkin,paitsi ei oikein raskasta rehkimistä.pissaaminenkin tapahtuu kuten ennenkin,rakko tyhjennetään vatsalihaksilla.ammattia en tarvitse vaihtaa.
Jos saan kysyä, mitkä olivat ensioireesi ? Ja mistä tutkimuksesta kyseinen syöpä todetaan?
Minulla löydettiin sattumalta. Valittelin muita vaivoja. Ultraäänitutkimuksessa huomattiin, että toinen munainen oli mykkä.
Vasta virtsarakon tähystys (kystoskopia) näytti syyn. Kasvainta oli myös johtimessa munuaisen ja rakon välissä, siksi munuainen oli mykistynyt.
Tyypillisin oire, joka huomataan on ehkä verivirtsaisuus.