Olen saunonut aurinkosaunassa. Saunan peruslämpö tuli koko saunankaton kokoisesta lasikuvusta joka oli tehty selektiivilasista.
Näin saunan lämpötila nousi n. 70 asteeseen kun ovi oli suljettuna.
Kiuas oli pieni 2,2 kW:n sähkökiuas, 1 vaiheinen. Sillä saatii saunaan saunan tunnelma eli sähinää ja höyryä. Myöskin saunomisessa tarvittava lämminvesi lämmitettiin katolla olevilla vedenkehittimillä.
Aurinkosauna
7
290
Vastaukset
- voituska
Ilmeisesti nykyään saunaksi voi nimittää mitä tahansa pleksikopperoa jossa tulee hiki tai edes tuskanhiki. Aika surullinen on sellaisen ihmisen käsitys saunasta jolle saunan tunnelma on sama kuin "sähinää ja höyryä".
Sääliksi käy näitä aurinkohuuhaa-reppanoita jotka varmaan söisivät kiviä jos myyjä sanoisi niitä aurinkokiviksi.
"lämminvesi lämmitettiin katolla olevilla vedenkehittimillä"
Nuo vedenkehittimet kannattaa patentoida äkkiä - niillä lienee käyttöä pitkillä avaruuslennoilla joilla vettä ei ole saatavissa vaan se pitää kehittää tyhjästä.- metsäveli
Rouvakulta on ihan väärällä palstalla !
Tässähän näkee taas sen minkä metsäveli riepu oppi jo pienenä poikana.
Tyttöjä ei pidä ottaa leikkeihin, ne kyllä pilaa kaiken ! - anterotaas
metsäveli kirjoitti:
Rouvakulta on ihan väärällä palstalla !
Tässähän näkee taas sen minkä metsäveli riepu oppi jo pienenä poikana.
Tyttöjä ei pidä ottaa leikkeihin, ne kyllä pilaa kaiken !Tarkoitatko että rouvakullan pitäisi olla ennemmin Antero Rantasen facebook-palstalla? Jossa saa keskustella vapaasti kunhan on Anteron kanssa samaa mieltä?
- metsäveli
Olikos rouvakulta tuossa päästössään jotain mieltä ?
Sitäpä ei ihan vähällä huomaa, ja sitten kun sen huomaa niin palstan aihe on siitä kaukana.
Alkupään pitkän larituksen sisältö oli " säälittävien tyyppien väärin saunonta" minkä voi luokitella suomipojan nälvimiseksi, nokkimiseksi ja kalttaamiseksi, - reppanoita kun ovat kaikki.
Eikä löytynyt mielipidettä lopustakaan, sensijaan löytyi yritys mollata, vähätellä ja asettaa typerysten joukkoon henkilö jonka kirjoitusta
mukanokkelasti väärinymmärrettiin.
Rouvakulta häpäisee nyt itseään pahoin.
Ei millään pahalla ainakaan naissukupuolta kohtaan.
Metsäveljellä kun on kunnia ja etuoikeus tuntea ihan toista tyyppiä olevaa naisväkeä. - Tyttörouvalobbari
metsäveli kirjoitti:
Olikos rouvakulta tuossa päästössään jotain mieltä ?
Sitäpä ei ihan vähällä huomaa, ja sitten kun sen huomaa niin palstan aihe on siitä kaukana.
Alkupään pitkän larituksen sisältö oli " säälittävien tyyppien väärin saunonta" minkä voi luokitella suomipojan nälvimiseksi, nokkimiseksi ja kalttaamiseksi, - reppanoita kun ovat kaikki.
Eikä löytynyt mielipidettä lopustakaan, sensijaan löytyi yritys mollata, vähätellä ja asettaa typerysten joukkoon henkilö jonka kirjoitusta
mukanokkelasti väärinymmärrettiin.
Rouvakulta häpäisee nyt itseään pahoin.
Ei millään pahalla ainakaan naissukupuolta kohtaan.
Metsäveljellä kun on kunnia ja etuoikeus tuntea ihan toista tyyppiä olevaa naisväkeä.>Eikä löytynyt mielipidettä lopustakaan
Anterolta jo toinen viesti tähän ketjuun ja molemmat vailla mitään asiasisältöä. Katso Antero ihan peiliin vaan.
Olet ilmeisesti vaihtanut sanan "lobbari" tilalle sanan "rouva" tai "tyttö". Ei paljoa muuta voinut sinulta odottaakaan. Minullakin on kunnia tuntea ihan toista tyyppiä olevia metsäveljiä kuin sinä.
- tyhjän_kanssa
Taas typerä aloitus ellei saunominen tapahtunut Suomessa ja keskellä tammikuuta!
- saunottaja
Sauna on suomalainen instituutio ja sinne kyseinen tekniikka istuu huonosti. Kyseessä ei ole aito sauna vaan pikemminkin lämmin huone. Kaikkea voi tietenkin rakentaa, jos katsoo sen tuottavan itselleen iloa.
Huonoina puolina tuollaisessa saunassa on se, että se lämpää vain aurinkoisena päivänä. Syksyiltojen ja sadepäivien taikka vain pilvipoudalla iloksi siitä ei ole. Kyseessä on enemmän erikoisuuden tavoittelu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567835Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675931Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,665421Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515313Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084642Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1082359Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41251Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol51203Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa381046Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471032