Mikä tuossa kympissä imee dataa, 5Gt meni yön aikana kun kone oli verkossa tekemättä koneella mitään.
Päivittääkö se koko ajan vai mistä on kyse, turhan kallista on, data maksaa.
Päivittääkö se koko ajan vai mistä on kyse, turhan kallista on, data maksaa.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Olisko tuo
https://www.youtube.com/watch?v=ATDw8iI4Pqk
Päivittää kyllä joo kokoajan. Windows 10:n vaatimuksia on jatkuva nettiyhteys. Se nettiyhteys saa pätkiä ja katketa joksikin aikaa ja hommat toimii edelleen mutta oletusarvoisesti nettiyhteys pitää olla. Siinä päivittyy itse alusta, kartat, ja myös sovellukset automaattisesti.
Itse käytän mobiililaajakaistaa 4G ja ei ole mitään kattoa käytölle, eli rajaton. Hemmetin hyvin on toiminut ja käytän Windows 10:ä. Ei ainakaan tule turhia kuluja.
höpö höpö... käytännössä se rajaton on n. 100Gt tms. joka olisi kohtuullisen datakäytön raja.... lukee varmasti jossakin sopimuksen kiemuroissa...
HAH HAH eipäs lue vaan datakäytössä nimen omaan lukee RAJATON. Kannattee olla tarkkana noissa mihin nimensä laittaa. Ulkomaille mentäessä on rajoitus.
W10:een tulee joka vuosi pari kappaletta n. 4 gigan päivityspaketteja ja niiden välissä paljon pienempiä. Ja sitten tietysti nuo mitä M-Kar sanoi.
Ei ole kallista, rajaton mobiililiittymä on halpa. Kiinteäkään liittymä ei maksa paljoa.
Riippuu siitä missä asuu sen kiinteän liittymän hinta ( liittymismaksu käyttö) joten ei kannata yleistää jos ei tiedä.
Minäkin käytän mökillä vain prepaidia. Ei mitään järkeä maksaa turhasta. Kotona on sitten kiinteä, joka on ympätty vuokraan. En tosin käytä windowsia, koska tiedän että saldo ja paljon muuta katoaa itsestään, eikä sille voi mitään.
Joo no tuollaiset liittymät ei oikein ole Windows 10:lle. Windows 10:llä toimii oikein mainiosti se, että on joku mobiililaajakaista, prepaid jne. ja voi toimia jopa kuukauden verran huonojen yhteyksien päässä mutta se sitten siinä välissä pitäisi saada se Windows 10 telakoitua rajattomaan nettiyhteyteen jossa se voi päivittää kaiken.
Toisin sanoen, käytä vaan prepaidia kakkosyhteytenä mutta hommaa myös se kunnollinen nettiliittymä myös. Se on sivuseikka mitä maksaa ne kaksi yhteyttä sitten.
Saunalahti 24.90€ rajaton 4G Myös preapait kiittymiin..
Ai Saunalahti veloittaa noin paljon. Itsellä sisältyy vielä F-Securen virustutka 15.90€ kk
Ei saatana tuo kymppi on paska. Onneksi koneelleni ei koskaan tule sitä.
Jos ei edes käytä sitä,