Sain lääkäriltä reseptin lamotrigin 25mg ja enkä muistanu kysyä autolla ajamisesta ja pakkausselosteessa lukee että pitää olla varma että ei nää kahtena jne. Mutta kuinka pitkää siinä menee? Millin muut epileptikot jota tätä käyttää niin milloin ootte ajanu autoa kun aloititte lääkkeen käytön?
lamotrigin ja ajaminen
4
160
Vastaukset
- Odotavaikkahetki
Ihan heti,ei mitään ongelmia sen suhteen.Eihän se ole kolmio lääke eli ei oo varsinaisesti keskittymiskykyä haittaavia ainesosia
- ehäp
Noh ehkä en pitempää matkoja lähtis ajaan alussa, siis ekan viikon aikana(että pystyy pysähtyyn ja soittaan apua eikä ole kaukana kotoa/avusta). Pitoisuus tasaantuu veressä noin 3ssa viikossa "normaaliin , mikä se itse kullakin on. Ainakin mulla otettu verikokeet aina 3viikkoa kun annosta nostettu.
Kahtena näkeminen ja kaksoiskuvat kyllä huomaa ja silloinhan on selvä ettei lähde ajaan ;) jos olet jo viikon käyttänyt niin tuskin yhtäkkiä enään tulee, kunnes taas nostat annosta niin on varovaisuus hyvästä.
Tosiaan ei ole kolmiolääke eikä sinäsä pitäisi haitata ajokykyä. - Epi1973
No tuota.. Minulla annostus 400 mg ja toinen lääke päälle. Yhdessä osassa nään ympäristön :D
- kokemustaonjo
moi itsellä ollu tuo sama 100mg aamu ja ilta sekä topimax 100mg aamu ja ilta. ei kohtauksia 5v autoa saa ajaa normaalisti,ei myöskään harhakuvia ole..jos oikeen kännin vetää on krapulassa parempi ottaa 1kpl pami koska se estää krampin..
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun684735KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1713645- 1683174
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?723094Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo502801- 251964
- 241881
- 301666
- 1741660
- 421362