lamotrigin ja ajaminen

ojhnjfdwjvf

Sain lääkäriltä reseptin lamotrigin 25mg ja enkä muistanu kysyä autolla ajamisesta ja pakkausselosteessa lukee että pitää olla varma että ei nää kahtena jne. Mutta kuinka pitkää siinä menee? Millin muut epileptikot jota tätä käyttää niin milloin ootte ajanu autoa kun aloititte lääkkeen käytön?

4

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Odotavaikkahetki

      Ihan heti,ei mitään ongelmia sen suhteen.Eihän se ole kolmio lääke eli ei oo varsinaisesti keskittymiskykyä haittaavia ainesosia

    • ehäp

      Noh ehkä en pitempää matkoja lähtis ajaan alussa, siis ekan viikon aikana(että pystyy pysähtyyn ja soittaan apua eikä ole kaukana kotoa/avusta). Pitoisuus tasaantuu veressä noin 3ssa viikossa "normaaliin , mikä se itse kullakin on. Ainakin mulla otettu verikokeet aina 3viikkoa kun annosta nostettu.

      Kahtena näkeminen ja kaksoiskuvat kyllä huomaa ja silloinhan on selvä ettei lähde ajaan ;) jos olet jo viikon käyttänyt niin tuskin yhtäkkiä enään tulee, kunnes taas nostat annosta niin on varovaisuus hyvästä.

      Tosiaan ei ole kolmiolääke eikä sinäsä pitäisi haitata ajokykyä.

    • Epi1973

      No tuota.. Minulla annostus 400 mg ja toinen lääke päälle. Yhdessä osassa nään ympäristön :D

    • kokemustaonjo

      moi itsellä ollu tuo sama 100mg aamu ja ilta sekä topimax 100mg aamu ja ilta. ei kohtauksia 5v autoa saa ajaa normaalisti,ei myöskään harhakuvia ole..jos oikeen kännin vetää on krapulassa parempi ottaa 1kpl pami koska se estää krampin..

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      68
      4735
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      171
      3645
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      168
      3174
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      72
      3094
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2801
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      1964
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1881
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1666
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1660
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1362
    Aihe