Tulojen muutoksesta ilmoittaminen

Lalli454

Saan asumistukea ja ansiosidonnaista päivärahaa. Asuntoni vaihtuu toukokuun alussa, joten asumistuki pitää tarkistuttaa. Kela kyselee arviotani loppuvuoden tuloistani, jotka ovat kaiketi tuo päiväraha. Entäs jos käy niin iloisesti että saan töitä ja tuloni nousevat. Minulla on mahdollisesti tiedossa töitä loppukesästä tai alkusyksystä alkaen. Pitääkö minun ilmoittaa noista mahdollisista tuloista Kelaan jo nyt, kun mitään varmuutta ei vielä ole? Tai pitääkö minun ilmoittaa niistä heti kun työt varmistuvat vaikka työsuhde alkaisikin vasta kuukausien päästä?

Tässä tilanteessa laskeeko Kela tulojeni teoreettisesti nousevan heti (vuositulot / kk) vaikka todellisuudessa tuloni muuttuvat vasta töiden alkaessa. Teenkö petoksen jos esitän firmalle toiveen että työsopimus tehtäisiin vasta töiden oikeasti alkaessa?

3

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 00990090

      Vasta sitten ilmoitat tulojesi muutoksesta kun ne muuttuvat, eli sitten kun olet tehnyt työsopimuksesta josta käy ilmi kk-palkka.

      • Lalli454

        Toki. Mutta jos hommat alkaa elokuussa ja mulla olisi työsopimus jo toukokuussa valmiina, niin laskeeko Kela asumislisän noiden palkkatulojen perusteella jo kesäkuusta alkaen (laskennalliset vuositulot), vaikka palkkaa saankin vasta elokuussa. Laskurilla katselin, että mahdollisten palkkatulojen perusteella asumistuki olisi 0€ mikä ei ole ongelma jos olisi niitä palkkatuloja. Mutta en halua joutua tilanteeseeen jossa jään ilman asumistukea jo kesäkuussa jos töitä on vasta elo/syyskuussa tms.

        Ja onko tonne pakko laittaa työsopimusta, vai voinko vaan itse sitten katkaista tuen töitten alkaessa jos saan töitä? Vai tuleeko siitäkin joku perintä.


      • NäinMinä

        Tulot lasketaan palkkalaskelman mukaan. Itsecen pelkkää työsopimusta sinne lähettäisi ennen kuin on se eka palkkalaskelmakin tullut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      123
      3967
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      2942
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      112
      2491
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      46
      2051
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      245
      1660
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      45
      1593
    7. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1557
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1396
    9. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1380
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1201
    Aihe