minkälaista vettä (siis kovaa vai pehmeää) vettä pitää olla näille kaloille? : imumonni platy sitruunatetra neontetra joku semmonen barbi (saadaan kohta, en muista nimeä) kultakala.....
aattelin että sopiiko yhteen "pehmeydessä ja kovuudessa"
aattelin että sopiiko yhteen "pehmeydessä ja kovuudessa"
Vastaukset 5
Vanhimmat
imumonni (tarkoittanet partamonnia?) menee melko pehmeästä melko kovaan (on melkoisen sitkeä kala)
platy - kova
sitruunatetra - pehmeä(hkö)
neontetra - pehmeä(hkö)
barbi (barbeja on aikas monta,mutta eiköhän mene sinne aavistuksen pehmeämmän puolelle)
kultakala - kova
Ethän vain ole änkemässä näitä kaikkia samaan purkkiin? Kultakala tarvitsee lajiakvaarion ja parven, eli kokoa akvaariolla saisi olla 400 litrasta ylöspäin, mieluusti yli 500 l. Ja muutenkin tässä listassa on (kuten varmaan huomasitkin) sekaisin pehmeän ja happaman sekä kovan ja emäksisen veden kaloja.
Niin, ja kaikki näistä ovat siis parvikaloja (paitsi partamonni) ja tarvitsevat samaa lajia olevia kavereita viihtyääkseen.
Mutta tulin sitten siihen tulokseen etten hankikkaan...eläin kaupassa ne kertoi niinku sitä sun tätä..... mitä siis suosittelisit 128l akvaan??
Yleensä Suomessa hanavesi on pehmeää ja hiukan hapanta. Tarkista omalta vesilaitokseltasi paikkakuntasi veden laatu. Jos vesi on kuten edellä mainittu, voisit ajatella akvaarioosi vaikka:
1 partamonni (siis se "imumonni)
15 neontetraa
2 pientä ahventa (tyttö ja poika) esim. keltakääpiöahven tai töyhtökääpiöahven
Miltäs kuulostais? Googlettamalla löytyy paljon tietoa, samoin kun näillä palstoilla kyselee. Eläinkauppiaaseen ei aina (valitettavasti) kannata luottaa.
kiitos tooosi paljon ja kivalta kuulostaa. EI muutaku kaloja hankkimaan, mutta kumpi pohja ois parempi, hiekka vai kivi? jos vastaat vielä tähän , niin kaikki on sillä selvää.
Hieno hiekka on pohjalla parempi kuin sora. Pienijyväistä hiekkaa ei tarvitse lapota, koska se on niin tiivistä ettei sen sisälle pääse roskaa ja kalojen jätöksiä. Riittää kun sitä joskus hiukan "möyhentää" ettei se tukkeudu tai hankkii kierteissarvikotiloita hoitamaan pohjan kunnossapidon. Hinoa hiekkaa saa halvimmalla rautakaupasta puhallushiekan nimellä. Eläinkaupassa sama tavara maksaa moninkertaisesti.
Ethän sitten hanki kaloja ennen kuin olet kypsyttänyt akvaarion kunnolla, muuten kalat voivat kuolla nitriittimyrkytykseen?