Mennään suoraan asiaan. Heräsin viime viikonloppuna ihmetellen omituista näkyä nenässäni: punertavan ihon päällä on 0,5cm leveinen ja 2cm pitkä hieman ristiä muistuttava kuvio, joka näyttää pinttyneeltä ja kuivuneelta vereltä. Siis toisin sanoen punaisen veren päällä on mustaa pintaa. Lisäksi näyttää siltä, että sen jäljen alla on niin sanottu "kuoppa".
Epäilen itse, että kyseessä voisi olla märkärupi. Työskentelen päiväkodissa, jossa sitä on ollut oireettomana ja tämä jälki myös käyttäytyy hyvn samantyyppisesti kuin märkärupi. Se vuotaa välillä nestettä, kutisee hieman ja välillä on myös todella pientä kipua, tosin ei häiritsevän paljon.
Käytän tällä hetkellä desinfiointiainetta ja Bacibactia. Tämä jälki on ollut viime sunnuntaista lähtien ja nyt monet sanovat, että se on pahentunut.
Osaisiko joku auttaa selvittämään, mikä on kyseessä ja pitääkö mennä lääkäriin hakemaan antibioottikuuri?
Mikä on kyseessä? Mahdollisesti märkärupi?
Apuanopeasti
0
115
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7996Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52979