varokaa huijareita tori.fi

ilmoitin torilla, että haluan ostaa 10,1"tabletin, myyjä jonka valitsin osoittautui huijariksi, luotin ja maksoin, väittää lähettäneensä laitteen, mutta seurantatunnus joutui heti hukkaan, ja tiedustellessa nimellä postista lähetystä tälläistä lähetystä ei ole koskaan toimitettu, harmittavaksi tästä tekee se, että lapsen lapset omilla viikkorahoilla ostivat uuden Gigantista, mutta se rikkoutui n.1kk päästä sillä tavalla että takuu ei korvannut, ja minä pappana uhrauduin ja ostin tämän joka sitten jäi saamatta. En tiedä voinko sanoa henkilön nimeä vai onko se laitonta ?

6

362

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huijattu_myös

      Jos myyjä ei ole yhteydenotoista huolimatta toimittanut laitetta tai vastaa viesteihin kerro vaan nimi varoituksena muille.
      Halutaan ostaa -ilmoituksiin nämä huijarit helposti tarttuvatkin, myyntimahdollisuus voi olla jo palstan ylläpitäjän toimesta blokattu mutta vastaamista ei voi estää.
      Aina pitäisi Goooglettaa nimi, puhelinnumero ja tilinumero kun ostaa tuntemattomalta netissä. Ensimmäisenä lankaan lentänyt kärsii mutta muut sentään voivat välttyä ilmiannon johdosta.
      Oletko tehnyt rikosilmoituksen?

    • 655462

      Tee rikosilmoitus.

      Nimen kertominen on siinä mielessä "vaarallinen" juttu että jos oikein tosisaan haluaa huijata niin keksii myös tuon nimen ja huonossa tapauksessa leimaat jonkun ulkopuolisen huijariksi. Poliisihan saa kyllä selville tilinumeron perusteella että minne on mennyt rahaa. Kun on kyse tällaisesta tapauksesta että seurantakoodi pitäisi olla niin jos myyjä ei pysty sitä kertomaan tai ei ole kuittia postista niin ehkäpä siinä olisi jo todisteita huijauksesta.

    • harmistunut

      Ei kannata laittaa nimeä. Voi tulla kalliimmaksi sinulle kun huijattu summa :/ Näin kävi itselle...

      • 9plus7

        Joopa joo, kaikki tiedot voi ihan laillisesti tänne laittaa, nimi, tilinumero, puh numero ym, niin kun muut googlettaa tietoja löytää huijarin.


    • pennittömiäuneksijoita

      Onpa jännnäjuttu, kun on ostajiakin olemassa!?
      Itse kun olen yrittänyt myydä jotakin, niin "selaajia" on satoja, mutta yhteydenottoja 0.
      tai sitten kyselevät, vieläkö on.
      Mitä ihmettä ne sillä tiedolla tekevät.
      Löytäjä- ohjelmassa tuntuu oudolta, kun tavarat eivät ole yhdeneuron luokkkaa ja kauppa käy!!

    • Anonyymi

      joo, vaikuttaa gigantin työntekijöiden tempuilta. myydään olematonta mikä on ostettu gigantista ja tori.fi ei välitä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      170
      1114
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      45
      753
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      723
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      137
      708
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      669
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      635
    7. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      208
      621
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      602
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      590
    10. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      580
    Aihe