Ainoat aineet, jotka estävät hiustenlähdön

sdfsdfgdggd

....ovat finasteridi ja dutasteridi.

Tiedän koska ole 60-vuotias mies. Millään muulla aineella ei ole hiustenlähtöön mitään vaikutusta. Hiusten laatua voi parantaa vitamiinivalmisteella, jossa on kaikki B-vitamiint, mutta hiustenlähtöön niillä ei ole mitään vaikutusta.

http://www.kaljuuntuminen.fi/laakkeet/finasteridi-eli-propecia-ja-muut/
http://www.kaljuuntuminen.fi/laakkeet/dutasteridi/
http://www.takeda.fi/tuotteet/hae-tuotenimella/berex-pro/

Tästä eteenpäin tälläkin asialla ei pitäisi olla mitään epäselvää. Asiaa täällä vain sotkee se, että tääläkin on liikkeellä jos minkälaisia markkinamiehiä.

2

312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OsinTotta

      Niin, onhan täällä markkinamiehiä kyselemässä omasta tuotteestaan ja kohta vastaamassa että "minulla on kyllä tosi hyviä kokemuksia".

      Useimmat lähteet kyllä mainitsevat finasteridin ja minoksidiilin.

      Vitamiineistä, hivenaineista ja öljyistä voi olla hyötyä jos niitä puuttuu. Toki hyvin syöminen ja liikunta riittävät. Eksoottisia uutteita sisältävät Ihmetabletit ovat huuhaata.

    • hjkähkhäl

      Itse en ainakaan usko, että genetiikan määräämää hiuslaatua voisi kehittää paremmaksi millään ulkoisella tai sisäisellä poppaskonstilla. Ja sitähän vuosikymmenestä toiseen väitetään. Tilasin jo lapsena ennen nettiaikaa jotain yrttilinimenttiä postimyynnistä. Ensimmäiset piimaakuurit söin myös teini-iässä. Vitamiineja syön muutenkin suurilla annoksilla. Hömppähömppää hiusten kasvun kannalta.

      Oletteko huomanneet, että yleensä hiuslaatu/väri on erilainen vauvalla ja pikkulapsella, se muuttuu teini-iässä ja aikuistuessa ja yleensä muuttuu taas uudelleen keski-iässä ja vanhetessa esim. syntymähiukset punertavat, pikkulapsihiukset vaaleanruskeat, hiukset tummuvat ja rasvoittuvat teini-iässä, ovat vahvimmillaan esimurrosiässä, ovat hyvin tummat 20 - 30-vuotiaana, haalistuvat ja alkavat harmaantua 35-vuotiaana ja ovat alkaneet vähentyä hitaasti ohimoilta alkaen n. 20-vuotiaana. Hiusten kasvupituus on myös koko ajan lyhentynyt, eivätkä enää yllä paljoa harteiden yli. Näin itselläni, olen 40 nainen. Kun katselen mummoani, niin minulla on ehkä harvat valkoiset hiukset 80-vuotiaana.

      Nykyään ikääntyminen ei ole enää sallittua. Naisella on oltava tuuheat pitkät hiukset koko iän, samoin vyötärö ja pyykkilautavatsa, ryppyjä ei saa olla, pitää olla laiha, mutta isorintainen. Vaatimukset ovat aika kovat ja kohtuuttomat. Taipumus ikääntyä ja kuolla on koodattu geeneihimme, eikä kyseistä taipumusta voi poistaa. Maksimaalisen heikoilla elämäntavoilla kuolee ehkä varsin nuorena, mutta parhaimmillakin useimmat elävät vain 80 - 100-vuotiaiksi. Miksi hiuksia ei saisi lähteä, kun vanhenemme? Liikun paljon vanhusten kanssa samoissa porukoissa, ja siellä on monia tuuheahiuksisia, mutta myös monia vähähiuksisia (naisia). Vaatii itsetuntoa uskaltaa kulkea päälaki paistaen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      184
      5055
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1701
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1605
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      126
      1490
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1393
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      49
      1100
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1074
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      299
      957
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      191
      926
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      770
    Aihe