Nopea arvon lasku, heikko testimenestys ja katsastustilastojen jumbosijat kertovat karua kieltään citroenin laadusta. Galvanointi, epämääräinen jousitus, ja muu erikoisuuden tavoittelu ei tee autosta parempaa, vaan lisää kalliita korjauskohteita joihin ei usein saa varaosia suomesta ollenkaan.
Citroen on huono sijoitus. Ainostaan lottovoittajilla on varaa ajaa joka päivä ranskalaisella kotterolla.
Älä usko provoihin joita maahantuojan trollit esittävät tällä palstalla.
Citroen on huono sijoitus. Ainostaan lottovoittajilla on varaa ajaa joka päivä ranskalaisella kotterolla.
Älä usko provoihin joita maahantuojan trollit esittävät tällä palstalla.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hava, nyt päästit valeen jolla oli lyhyet jäljet. Olisit vaan nukkunut ja kerännyt voimia vapunviettoon etkä trollaillut. Ei ihme että PSA tekee hyvää tulosta: se on koko ajan parantanut tuotteitaan.
Vanha kansa muistaa vielä että ranskalaiset ovat hienoja mutta ruostuvat. PSA Citroën on nykyään ruosteettomimpia autoja.
Kiitelty PureTech-moottori haukkaa kakkua saman verran kuin monimutkainen, painava ja kymppitonnin kalliimpi hybridi. Citroënin koneissa ja vaihteistoissa ei ole ilmennyt mitään hajolevia jakopäitä eikä jumittavia vaihteistoja.
Kulutuslukemia tai päästöjä ei ole manipuloitu vaan PSA on jopa esittänyt mallia uudeksi kulutusmittaustavaksi, ja ilmoittaa autojensa todellisen kulutuksen, normikulutuksen lisäksi.
Ei Pure-Tech moottoria ja hybridiautoa voi vertailla keskenään. Hybridiautolla voidaan ajaa kaupungissa pelkällä sähköllä jolloin citikka häviää päästöissä 100-0. Polttomoottorit on muutenkin viime vuosituhannen tuote. Nyt tulee vetyautot joiden päästöt hakkaa citikat jälleen 100-0.
Ranskalaiset autot eivät ole koskaan olleet hienoja. Kyseessä on käännösvirhe. Oikeasti ranskalaisia on kutsuttu huonoiksi.
Mitä järkeä on auto ja ympäristö saastuttaa galvanoinnilla kun japanissa auton keski-ikä on 6-vuotta.
Amerikkalaset ja japaninaiset eivät huoli citkkaa maanteilleen. Miksi? Koska ovat tottuneet turvallisiin laatuautoihin.
Vain maahantuojan edustaja jaksaa enää liputtaa citikan puolesta. Koska saa siitä palkan. Pienen mutta kuitenkin senverran että jaksaa pyöräillä kirjastoon trollaamaan.
Mitäs mieltä ollaan sijoituksena BMW:sta, reilut kaksi vuotta vanhan alle 50 tkm ajetun BMW:n pyynti noin puolet uuden hinnasta Nettiautossa. Premium-pudotus maasturilla.
Pieniä on silakat joulukaloiksi.
Aloittaja on oikeassa. Älä usko provoihin ja trolleihin. Minäkin ajaisin vielä Toyotalla, jos en olisi aikoinaan uskaltanut kokeilla Xantiaa. Nykyisin ajelen tyytyväisenä C5:lla.
Minäkin olisin vielä Forbesin listalla jos en olisi ostanut citikkaa..