Panda 4X4 Cross

PandaCross

Pitkästä aikaa on näin paljon kehuttu Fiatin ajettavuutta kuin uusimmassa Autobild -lehden koeajossa ollutta nelivetoPandaa. Vielä 20-30 vuotta sitten Fiatteja kehuttiin poikkeuksetta joka testissä eli takavuosien Fiateilla on hyvä ajettavuusmaine! Nyt sitten rupesi tämä neliveto -Panda kiinnostamaan kun luin tämän koeajon kommentteja; "kevyt auto, pirteä moottori ja neliveto muodostavat hyvän lähtökohdan nautittavalle autolle.. ajaminen on yhtä riemua mutkasta toiseen, ja talvikelit vain korostavat hyvän balanssin ja toimivan nelivetojärjestelmän erinomaisuutta.. matkustusmukavuus säilyy nautittavasta ajettavuudesta huolimatta asiallisena, ja melutaso on tässä luokassa jopa hyvä".
Täytyy kyllä vakavasti harkita seuraavaksi autoksi tätä pientä nelivetoa. 500X:n perusmalli on toinen vaihtoehto ja tämä kallein Panda-versio on hinnaltaan lähellä tuota edullisinta 500X 1.6 Pop-mallia.

2

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Torinosta

      Olen nyt ajellut Crossi-Pandalla pari viikkoa. Koeajokappaleita ei myyjillä ollut, joten testasin etuvetomallin, ja tein tilauksen. Vähän alle kolmessa kuukaudessa sain uuden Crossin kotiin!

      Auto on kieltämättä pieni, mutta antaa (ainakin uutena) jämäkän vaikutelman. On aina ilo ajella autolla, josta puuttuvat korin ja sisustuksen hälyäänet. Jossain vaiheessa niitä alkaa ilmaantua, mutta nautinpa siihen asti puhtaasta moottorin pörinästä, joka tuo mieleen kehräävän kissan.

      En henno ajaa Pandalla pellolle tai huonoille metsäteille, vaan koetan ainakin toistaiseksi varjella siistiä autoa naarmuilta ja muilta osumilta. Iloisimmillaan pikkuturbo on taajamissa, joissa risteysten jälkeen on herkullista kiihdyttää kakkosella ja kolmosella. Kun vaihteita on 6, kepittämistä toki riittää, mutta joka tilanteeseen löytyy varmasti passeli välitys. Turboviive on olemassa, mutta alle sekunnissa kaasun painamiselle löytyy hieno, energinen vaste.

    • PandaCross

      Uusimmassa Moottori-lehdessä oli vertailussa nelivetoiset Fiat Panda Cross ja Suzuki Swift. Panda voitti vertailun. Molemmissa oli puolensa ja makuasia kummasta tykkää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      252
      6880
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      66
      4344
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      135
      3218
    4. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2332
    5. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      18
      1880
    6. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      170
      1617
    7. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      31
      1498
    8. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      82
      1494
    9. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      38
      1393
    10. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      111
      1071
    Aihe