Aatelistaustaiset puolisot, listaa?

God.Save.the.Queen

Ketkä nykyajan eurooppalaiset nuoret tai keski-ikäiset kuninkaalliset ovat naimisissa aatelistaustaisen tai kuninkaallistaustaisen henkilön kanssa? Itse en muista kuin Charlesin ja Dianan aikoinaan, kaikki muut parit mitä tulee mieleen ovat avioituneet kuninkaallinen-aateliton lähtökohdista.

7

416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Harvassaovat

      Onkohan muita kuin Belgian kunigas; kuningatar Matilde kai on syntyjään aatelissukua, vaikkakaan ei kuninkaallista. Ja kyllä Charlesin Camilla-vaimossakin aatelisverta virtaa. Tosin hän ei ole niin arvokasta sukua kuin Diana. "Vanhoistakin" kuninkaallisista vain Tanskan kuningattaren Henrik-puoliso on syntyjään aatelinen, ranskalainen kreivi. Ainoa kuninkaallistaustainen taitaa olla 95-vuotias Philip.

    • Luxemburgin perintösuurherttua Guillaumen vaimo Stephanie on syntyjään kreivitär, Belgian kuningatar Mathilden tapaan siis belgialaisaatelia.

      Jos vanhempi polvi ja vallasta luopuneet/syrjäytetyt lasketaan, Espanjan kuningatar Sofia on alunperin Kreikan prinsessa ja Kreikan ex-kuningas Konstantinin vaimo Anne-Marie Tanskan prinsessa. Belgian ex-kuningatar Paola puolestaan kuului ennen avioliittoaan Italian aatelistoon.

    • mennyttämaailmaa

      Kuningatar Sofialla on tosiaan komea sukupuu. Hänen esivanhempiaan ovat mm. keisarinna Katariina II ja kuningatar Viktoria; keisarit Nikolai I ja Wilhelm I sekä kuningas Kristian IX. Kuningatar Anna Maria on myös sekä Kristianin että Viktorian jälkeläinen. Myös Romanian ex-kuningas Mikaelilla on kuuluisia esivanhempia. Hän on kuningatar Sofian serkku ja äidinpuoleiset juuret ovat osittain samat. Isän puolelta voisi mainita kuningatar Viktorian ja keisari Aleksanteri II:n.

      Tämän päivän monarkeista eniten maineikkaita esi-isiä lienee Sofian pojalla kuningas Felipellä. Mainittujen äidinpuoleisten lisäksi hänen isänpuoleisia esi-isään ovat mm. Ranskan merkittävimmät kuninkaat Frans I, Henrik IV ja "aurinkokuningas" Ludvig XIV. Samoin myös "porvariskuningas" Ludvig Filip. Isänpuoleisia esiäitejä ovat mm. keisarinna Maria Teresia sekä kuningatar Viktoria.

    • weskin_lisko

      Mr.Lothar ja Savonmuan Hilima.

    • toimiston_pojat
    • että_semmosta

      Monacon ja Hannoverin prinsessa Carolinen kolmas aviomies on Hannoverin prinssi Ernst August. Huhujen mukaan he asuvat nykyisin erillään.

      • onhan_näitä_alempana

        Caroline ei ole kruununperijä, eivätkä hänen lapsensakaan todennäköisesti sitä peri. koska ruhtinas Albert on saanut aikaan kaksoset. Liechtensteinin ruhtinaan toinen poika on naimisissa Luxemburgin prinsessan kanssa, jos oikein muistan. Luxemburgin nyk. suurherttuan sisar on naimisissa Itävallan Habsburg-sukuisen arkkiherttuan kanssa. Tämän isänisä oli Euroopan viimeinen keisari


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      102
      9629
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      76
      4957
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      55
      4702
    4. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      9
      2431
    5. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      0
      2130
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      105
      1652
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      45
      1458
    8. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      57
      1391
    9. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      51
      1387
    10. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1306
    Aihe