Aatelistaustaiset puolisot, listaa?

God.Save.the.Queen

Ketkä nykyajan eurooppalaiset nuoret tai keski-ikäiset kuninkaalliset ovat naimisissa aatelistaustaisen tai kuninkaallistaustaisen henkilön kanssa? Itse en muista kuin Charlesin ja Dianan aikoinaan, kaikki muut parit mitä tulee mieleen ovat avioituneet kuninkaallinen-aateliton lähtökohdista.

7

385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Harvassaovat

      Onkohan muita kuin Belgian kunigas; kuningatar Matilde kai on syntyjään aatelissukua, vaikkakaan ei kuninkaallista. Ja kyllä Charlesin Camilla-vaimossakin aatelisverta virtaa. Tosin hän ei ole niin arvokasta sukua kuin Diana. "Vanhoistakin" kuninkaallisista vain Tanskan kuningattaren Henrik-puoliso on syntyjään aatelinen, ranskalainen kreivi. Ainoa kuninkaallistaustainen taitaa olla 95-vuotias Philip.

    • Luxemburgin perintösuurherttua Guillaumen vaimo Stephanie on syntyjään kreivitär, Belgian kuningatar Mathilden tapaan siis belgialaisaatelia.

      Jos vanhempi polvi ja vallasta luopuneet/syrjäytetyt lasketaan, Espanjan kuningatar Sofia on alunperin Kreikan prinsessa ja Kreikan ex-kuningas Konstantinin vaimo Anne-Marie Tanskan prinsessa. Belgian ex-kuningatar Paola puolestaan kuului ennen avioliittoaan Italian aatelistoon.

    • mennyttämaailmaa

      Kuningatar Sofialla on tosiaan komea sukupuu. Hänen esivanhempiaan ovat mm. keisarinna Katariina II ja kuningatar Viktoria; keisarit Nikolai I ja Wilhelm I sekä kuningas Kristian IX. Kuningatar Anna Maria on myös sekä Kristianin että Viktorian jälkeläinen. Myös Romanian ex-kuningas Mikaelilla on kuuluisia esivanhempia. Hän on kuningatar Sofian serkku ja äidinpuoleiset juuret ovat osittain samat. Isän puolelta voisi mainita kuningatar Viktorian ja keisari Aleksanteri II:n.

      Tämän päivän monarkeista eniten maineikkaita esi-isiä lienee Sofian pojalla kuningas Felipellä. Mainittujen äidinpuoleisten lisäksi hänen isänpuoleisia esi-isään ovat mm. Ranskan merkittävimmät kuninkaat Frans I, Henrik IV ja "aurinkokuningas" Ludvig XIV. Samoin myös "porvariskuningas" Ludvig Filip. Isänpuoleisia esiäitejä ovat mm. keisarinna Maria Teresia sekä kuningatar Viktoria.

    • weskin_lisko

      Mr.Lothar ja Savonmuan Hilima.

    • toimiston_pojat

      Mr.Lothar kuuluu kuninkaallisiin koska on päässyt Tanskan kuuluisimman reportterin "uutistenmetsästäjän" elämänkertaan suurena ihmisenä Nicolas Caescaun rinnalle.


      http://b.bimg.dk/node-images/196/6/800x600-u/6196872-den-81-rige-historie-fortller-fortstter---1.jpg

    • että_semmosta

      Monacon ja Hannoverin prinsessa Carolinen kolmas aviomies on Hannoverin prinssi Ernst August. Huhujen mukaan he asuvat nykyisin erillään.

      • onhan_näitä_alempana

        Caroline ei ole kruununperijä, eivätkä hänen lapsensakaan todennäköisesti sitä peri. koska ruhtinas Albert on saanut aikaan kaksoset. Liechtensteinin ruhtinaan toinen poika on naimisissa Luxemburgin prinsessan kanssa, jos oikein muistan. Luxemburgin nyk. suurherttuan sisar on naimisissa Itävallan Habsburg-sukuisen arkkiherttuan kanssa. Tämän isänisä oli Euroopan viimeinen keisari


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      199
      1590
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      138
      1354
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      54
      1123
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      72
      995
    5. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      51
      950
    6. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      106
      902
    7. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      52
      893
    8. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      850
    9. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      830
    10. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      31
      764
    Aihe