Realismitarkistus aiheena "meditaatio"

Meditoija

Mitä on "meditaatio"?

Meditointi on hiljaa istumista hengitykseen keskittyen.
Meditoimisessa ei ole mitään ihmeellistä! Mutta se on erittäin hyväksi!

PS: Hullu kuvittelee monenlaisia asioita

12

330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • obi1

      hiljaa istuen, tekemättä mitään, kevät tulee ja ruoho kasvaa kuin itsestään. - zen viisaus...luova positiivinen ajattelu luo positiivisia elämän kokemuksia. ei se ole ollenkaan hullumpi homma...;>

    • uihbyyuo

      Niinpä. Huvittavaa mikä hössötys näillä sen ympärillä.

      • breath-sit

        Mutta onhan se niinkin, että jos siitä ottaa itselleen tavan ja siitä tulee helppoa ja mukavaa ja mieli tyhjentyy helposti, niin monenlaista uutta ilmenee sen kautta, mitä ei muuten huomaisi. Siitä tulee itse asiassa mystistä jos sille antaa tilaa, mutta on parempi jos ei kuvittele ylimääräisiä. Voisi olla parempi jos meditaation nimettäisiin uudelleen "breath-sittingiksi"


      • Yhtä-sun-toista
        breath-sit kirjoitti:

        Mutta onhan se niinkin, että jos siitä ottaa itselleen tavan ja siitä tulee helppoa ja mukavaa ja mieli tyhjentyy helposti, niin monenlaista uutta ilmenee sen kautta, mitä ei muuten huomaisi. Siitä tulee itse asiassa mystistä jos sille antaa tilaa, mutta on parempi jos ei kuvittele ylimääräisiä. Voisi olla parempi jos meditaation nimettäisiin uudelleen "breath-sittingiksi"

        Uudelleennimeäminen taitaisi olla suuressa osassa tapauksista harhaanjohtavaa. Meditaation muotoja on monenlaisia, ja vain harvoissa niistä keskitytään mitenkään hengitykseen.


    • Tällainenvastaus

      Se, mitä kuvailet on meditaation alkeita. Se on kuin leikkikoulu, jossa vasta leikitään ja opetellaan meditaation alkeita. Todellinen meditaatio alkaa vasta, kun ajatustoiminta lakkaa ja pään sisällä vallitsee jatkuva hiljaisuus. Silloin kaikki toiminta on meditaatiota ja suoraa tietoa ilman monimutkaista ajatteluprosessia. Kun meditaatio on edennyt sellaiseen vaiheeseen, se on toinen todellisuus uusine taitoineen, tietoineen ja kokemuksineen. Se on jokaisen ihmisen mahdoisuus, mutta vaikea saavuttaa ja edellyttää perusteellista puhdistumista vanhoista traumoista, ehdollistumista ja egoismista.
      On mahdotonta edes kuvitella sellaista, mikä poikkeaa niin kokonaan omasta kokemusmaailmasta.

    • obi1

      joo tota...sit kun saavutat sen mielesi hiljaisuuden, tulet tietoiseksi siitä ettei se mieli ole aina hiljainen.silloin niitä luovia ja POSITIIVISIA ajatuksia ja tekoja eläviä olentoja kohtaan. ainoastaan. silleen hyvä tulee ja hyvin menee... ;>

    • Faktaa_meditaatiosta

      Meditaatio ei ole mitä tahansa istumista hiljaa ja silmät kiinni!

      Meditaatiotekniikkoja on monia, mutta buddhalaisuudessa pääsuuntia on periaatteessa vain kolme: Samatha, Vipassana ja Metta.

      Samatha-meditaatio on se mistä aloitetaan ja jatketaan vähitellen taitojen kasvaessa muihin. Siihen kuluu yleensä useita vuosia eikä prosessi ole helppo. Vaikka moni tavoittelee meditaatiolla hyvää oloa, meditaation harjoittaminen loppuu useimmilla siihen, kun alitajunnasta alkavat nousta ikävät asiat ylös, ja seurauksena saattaa olla vuosienkin ahdistus ja masennus. Mieli puhdistuu vasta sen kautta. Meditaatiota onkin verrattu joskus likaiseen vesiletkuun, josta tukosten on ensin tultava ulos, ennen kuin vesi pääsee vapaasti virtaamaan.

      Jos haluaa meditaatiota kokeilla, kannattaa etsiä hyvä opettaja tai opas. Muuten tuskin koskaan pääsee alkua pitemmälle. Maailmaan mahtuu monenlaista gurua ja jos guru ei ole avoin uskonnollisesta taustastaan, hän on todennäkäöisesti huijari. Voi tosin olla muutenkin. Huijareilla tarkoitan rahastajia ja ylenmäärin auttamishaluisia tyyppejä, jotka eivät ole juurikaan osaavampia kuin autettavansa. Yhtenä esimerkkinä voisin mainita Ronnie Grandellin "Itsemyötätunto" -kirjan ja ökykalliit kurssit, jotka eivät ole meditaatiota lainkaan. Kaiken kukkuraksi itsemyötätunnon idea ei ole edes Grandellin oma, vaan vaan kopioitu Kristin Neffin "Self Compassion" -kirjasta. Toisaalta Kristin Neffin ideakin on törkeästi vääristelty versio buddhalaisesta Metta-meditaatiosta. Raha virtaa ja ihmiset saavat vastineeksi pelkkää roskaa rakkauspommituksen säestyksellä!

      Koska meditaatio ei ole ajattelua lainkaan, vaan ajatusten "ohittamista" tarttumatta mihinkään ajatukseen, aito meditaatio ei koskaan ole itsensä psyykkaamista lohduttavilla ajatuksilla. Eikä Metta-meditaatiossa suunnata myötätuntoa omaan itseen, vaan itsestä ulospäin! Meditaatiossa ei ylipäätään pyritä mihinkään, vaan pääsemään eroon kaikesta haluamisesta. Tasapainon voi löytää vain sitä kautta, eikä se koskaan tapahdu nopeasti. Keskimääräiseksi ajaksi on esitetty joissain oppaissa vähintään seitsemää tai kymmentä vuotta.

      Prosessi on ehdottomasti vaivan arvoinen, mutta nopeita tuloksia siltä on turha odottaa. Meditoiminen on helppoa ja tuntuu mukavalta vain siiheen saakka, kun se alkaa toimia eli nostaa alitajunnasta kipeitä asioita pintaan. Sen jäkeen seuraa pitkällinen kipuilun vaihe. Joka sen yli pääsee, on onnekas. Moni on päässyt ja jotkut "valaistuneetkin", mutta paljon useampi sortuu jonkun huijarin opetuksiin menettäen rahansa ja kuluttaen aikansa hölynpölyyn.

      Summa summarum: Jos ei osaa meditoida oikein, ei kannata meditoida lainkaan. Se on paitsi ajanhukkaa, myös mahdollisesti varallista. Taitava opettaja osaa johdattaa oppilaansa oikealla tavalla prosessin läpi, mutta helppoa tai kaunista se ei koskaan ole.

    • Myrskyä_ennen_tyyntä

      ... overwhelming anxiety, fear and emotional pain— sometimes including symptoms severe enough to merit psychiatric diagnosis— are “actually CLASSIC STAGES OF MEDITATION” that eastern practitioners are familiar with. But Western doctors and researchers who co-opted the practice and began advocating meditative techniques to treat mental illness were not studying them. They saw only the calming ability of meditation to focus the mind.
      http://healthland.time.com/2013/09/17/aaron-alexis-and-the-dark-side-of-meditation/

    • Nimmarini
    • hyyjä

      Totuus on, että meistä jokainen osaa meditoida erinomaisesti, koska meditaatio on meille luontainen tila. Jos sanot, että olet huono meditoimaan, on kuin sanoisit, että olet huono hengittämään. Tai kuin kala joka väittää olevansa surkea uimari. Se on mahdottomuus.

    • jatkuva_meditaatio

      Sulla on tuollainen meditaatio, ok. Täälläpäin meditaatio tarkoittaa tarkkaavaisena olemista. En erityisesti meditoi, olen vain tarkkaavainen.

      Keskityn kaikkeen yhdellä silmäyksellä. Kohteeton meditaatio tämä.

    • tällä_tuloksia

      Kun meditaatio on jatkuvaa, syntyy todellisia tuloksia. Siksi zenissä on kehitetty meditaatioita joka tilanteeseen. Istuessa, kävellessä, puhuessakin, syödessä, moottoripyörällä ajaessa, autoa korjatessa, sukulaisissa käydessä, nukkuessakin - aina.

      Mutta meditaatiota ei pidä pakottaa väkisin, jatkuva meditaatio syntyy vähitellen treenin kautta. Meditaatio laajenee koko elämän täyttäväksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      70
      3530
    2. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      3433
    3. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3312
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      53
      2759
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      2013
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      30
      1942
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1676
    8. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      40
      1655
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      93
      1616
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1390
    Aihe