Laatoitus kiinni sokkelissa ja maa-aines

täysuuno

Meillä on 80-luvulla rakennettu talo, jonka perustukset ovat kalliolla. Talon sivustoilla sokkein vieressä on erilaisia ratkaisuja - ihmettelemme miksi ja pitäisikö jollekin tehdä jotain.

- Yhdellä sivulla on autotalli, jonka vieressä naapurin talli ja talo
- Talon "ylimmällä" sivulla on laatoitus (kiinni sokkelissa) ja patolevy
- Yhdellä sivustalla on sepeliä, ei patolevyä
- Pihan puolella on laatoitus sokkeliin saakka, ei patolevyä

Salaojat on tehty ja näyttävät toimivan (vesi ei jää seisomaan), ei ole kuvattu kylläkään. Huuhdella kai pitäisi kuitenkin.

Pihan puolella seinän viereinen laatoitus oli varaston oven kohdalla vähän korkeammalla kuin muualla, ikään kuin portaana. Otimme varaston oven edestä laatat pois ja tarkoitus on laittaa tilalle puinen porras. Samalla katsoimme, mitä laattojen alla on: asennushiekkaa, suodatinkangas ja kankaan alla jotakin maa-ainesta. Olisin olettanut löytäväni asennushiekan ja kankaan alta jotain karkeampaa soraa. Heräsi kysymys, että onko suodatinkankaan alla oleva maa-aines liian tiivistä ja mitä haittaa siitä voi olla? Pitääkö tuollainen maa-aines sokkelin jatkuvasti kosteana?

Sokkelin maanpäällinen osa näyttää kuivalta ja siistiltä. Laatoitus seinän vieressä on myös tasainen ja siisti. Naapuri totesi, että jos vesi seisoisi talon sivustalla niin maa routisi ja laatoitus nousisi talven aikana. Käsitin myös jotenkin niin, että pihan puoleisella sivustalla meillä nuo patolevyt tai sepeli eivät olisi niin tarpeen siitä syystä, että talo on kallion päällä eikä sinne mene kosteutta.

Hämärä ja epämääräinen selostus uusavuttomalta, joka ei tiedä rakentamisesta mitään... Mutta kyselen täältä, että kuulostaako selostukseni perusteella, että jotain pitäisi tehdä ja jos, niin mistä päin asiaa pitäisi lähteä purkamaan?

2

1651

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lkjhgfghj

      "- Pihan puolella on laatoitus sokkeliin saakka, ei patolevyä" Onko varma, kun patolevyn kuuluu olla viitisen senttiä maanpinnan alapuolella eikä näkyvissä.

    • InsAMK

      80 luvulla rakentaminen on ollut varsin kirjavaa ja patolevy on tehnyt vasta tuloaan. Rakennesuunnittelussakin on monenlaisia ratkaisuja käytetty, usein ilman minkäänlaisia kosteus eristyksiä.
      Sait varmaankin talokaupan yhteydessä nipun kuvia, joista selviää rakenteet. Jos ei ole ongelmaa, niin tuskin kannattaa purkaa. Tietysti tuon ikäiseen taloon voi jo tehdä peruskorjauksen, Salaojitukset, rännivesien putkitus ja sokkelin eristäminen esim. Fuktisol eristeillä.
      Itsellä 84 tehty talo ja juuri teon alla remontti, tässä vikalista: Sokkeli slammaamatta, antura luiskaamatta, kapillaarikatko puuttuu anturan alla 0-32 sepeli, Salaojaputki lähes paperia ja betoniset tarkastuskaivot routineet.
      Hommaan ryhdyin terassin rakentamisen vuoksi, ettei sitä tarvitse aivan heti purkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      78
      2832
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      2712
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      107
      2332
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      35
      1648
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      239
      1563
    6. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1537
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      40
      1485
    8. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1290
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1246
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1181
    Aihe