Laatoitus kiinni sokkelissa ja maa-aines

täysuuno

Meillä on 80-luvulla rakennettu talo, jonka perustukset ovat kalliolla. Talon sivustoilla sokkein vieressä on erilaisia ratkaisuja - ihmettelemme miksi ja pitäisikö jollekin tehdä jotain.

- Yhdellä sivulla on autotalli, jonka vieressä naapurin talli ja talo
- Talon "ylimmällä" sivulla on laatoitus (kiinni sokkelissa) ja patolevy
- Yhdellä sivustalla on sepeliä, ei patolevyä
- Pihan puolella on laatoitus sokkeliin saakka, ei patolevyä

Salaojat on tehty ja näyttävät toimivan (vesi ei jää seisomaan), ei ole kuvattu kylläkään. Huuhdella kai pitäisi kuitenkin.

Pihan puolella seinän viereinen laatoitus oli varaston oven kohdalla vähän korkeammalla kuin muualla, ikään kuin portaana. Otimme varaston oven edestä laatat pois ja tarkoitus on laittaa tilalle puinen porras. Samalla katsoimme, mitä laattojen alla on: asennushiekkaa, suodatinkangas ja kankaan alla jotakin maa-ainesta. Olisin olettanut löytäväni asennushiekan ja kankaan alta jotain karkeampaa soraa. Heräsi kysymys, että onko suodatinkankaan alla oleva maa-aines liian tiivistä ja mitä haittaa siitä voi olla? Pitääkö tuollainen maa-aines sokkelin jatkuvasti kosteana?

Sokkelin maanpäällinen osa näyttää kuivalta ja siistiltä. Laatoitus seinän vieressä on myös tasainen ja siisti. Naapuri totesi, että jos vesi seisoisi talon sivustalla niin maa routisi ja laatoitus nousisi talven aikana. Käsitin myös jotenkin niin, että pihan puoleisella sivustalla meillä nuo patolevyt tai sepeli eivät olisi niin tarpeen siitä syystä, että talo on kallion päällä eikä sinne mene kosteutta.

Hämärä ja epämääräinen selostus uusavuttomalta, joka ei tiedä rakentamisesta mitään... Mutta kyselen täältä, että kuulostaako selostukseni perusteella, että jotain pitäisi tehdä ja jos, niin mistä päin asiaa pitäisi lähteä purkamaan?

2

1951

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lkjhgfghj

      "- Pihan puolella on laatoitus sokkeliin saakka, ei patolevyä" Onko varma, kun patolevyn kuuluu olla viitisen senttiä maanpinnan alapuolella eikä näkyvissä.

    • InsAMK

      80 luvulla rakentaminen on ollut varsin kirjavaa ja patolevy on tehnyt vasta tuloaan. Rakennesuunnittelussakin on monenlaisia ratkaisuja käytetty, usein ilman minkäänlaisia kosteus eristyksiä.
      Sait varmaankin talokaupan yhteydessä nipun kuvia, joista selviää rakenteet. Jos ei ole ongelmaa, niin tuskin kannattaa purkaa. Tietysti tuon ikäiseen taloon voi jo tehdä peruskorjauksen, Salaojitukset, rännivesien putkitus ja sokkelin eristäminen esim. Fuktisol eristeillä.
      Itsellä 84 tehty talo ja juuri teon alla remontti, tässä vikalista: Sokkeli slammaamatta, antura luiskaamatta, kapillaarikatko puuttuu anturan alla 0-32 sepeli, Salaojaputki lähes paperia ja betoniset tarkastuskaivot routineet.
      Hommaan ryhdyin terassin rakentamisen vuoksi, ettei sitä tarvitse aivan heti purkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      240
      2734
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1144
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1111
    4. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1005
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      917
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      851
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      42
      839
    9. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      238
      825
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      130
      820
    Aihe