Laatoitus kiinni sokkelissa ja maa-aines

täysuuno

Meillä on 80-luvulla rakennettu talo, jonka perustukset ovat kalliolla. Talon sivustoilla sokkein vieressä on erilaisia ratkaisuja - ihmettelemme miksi ja pitäisikö jollekin tehdä jotain.

- Yhdellä sivulla on autotalli, jonka vieressä naapurin talli ja talo
- Talon "ylimmällä" sivulla on laatoitus (kiinni sokkelissa) ja patolevy
- Yhdellä sivustalla on sepeliä, ei patolevyä
- Pihan puolella on laatoitus sokkeliin saakka, ei patolevyä

Salaojat on tehty ja näyttävät toimivan (vesi ei jää seisomaan), ei ole kuvattu kylläkään. Huuhdella kai pitäisi kuitenkin.

Pihan puolella seinän viereinen laatoitus oli varaston oven kohdalla vähän korkeammalla kuin muualla, ikään kuin portaana. Otimme varaston oven edestä laatat pois ja tarkoitus on laittaa tilalle puinen porras. Samalla katsoimme, mitä laattojen alla on: asennushiekkaa, suodatinkangas ja kankaan alla jotakin maa-ainesta. Olisin olettanut löytäväni asennushiekan ja kankaan alta jotain karkeampaa soraa. Heräsi kysymys, että onko suodatinkankaan alla oleva maa-aines liian tiivistä ja mitä haittaa siitä voi olla? Pitääkö tuollainen maa-aines sokkelin jatkuvasti kosteana?

Sokkelin maanpäällinen osa näyttää kuivalta ja siistiltä. Laatoitus seinän vieressä on myös tasainen ja siisti. Naapuri totesi, että jos vesi seisoisi talon sivustalla niin maa routisi ja laatoitus nousisi talven aikana. Käsitin myös jotenkin niin, että pihan puoleisella sivustalla meillä nuo patolevyt tai sepeli eivät olisi niin tarpeen siitä syystä, että talo on kallion päällä eikä sinne mene kosteutta.

Hämärä ja epämääräinen selostus uusavuttomalta, joka ei tiedä rakentamisesta mitään... Mutta kyselen täältä, että kuulostaako selostukseni perusteella, että jotain pitäisi tehdä ja jos, niin mistä päin asiaa pitäisi lähteä purkamaan?

2

1860

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lkjhgfghj

      "- Pihan puolella on laatoitus sokkeliin saakka, ei patolevyä" Onko varma, kun patolevyn kuuluu olla viitisen senttiä maanpinnan alapuolella eikä näkyvissä.

    • InsAMK

      80 luvulla rakentaminen on ollut varsin kirjavaa ja patolevy on tehnyt vasta tuloaan. Rakennesuunnittelussakin on monenlaisia ratkaisuja käytetty, usein ilman minkäänlaisia kosteus eristyksiä.
      Sait varmaankin talokaupan yhteydessä nipun kuvia, joista selviää rakenteet. Jos ei ole ongelmaa, niin tuskin kannattaa purkaa. Tietysti tuon ikäiseen taloon voi jo tehdä peruskorjauksen, Salaojitukset, rännivesien putkitus ja sokkelin eristäminen esim. Fuktisol eristeillä.
      Itsellä 84 tehty talo ja juuri teon alla remontti, tässä vikalista: Sokkeli slammaamatta, antura luiskaamatta, kapillaarikatko puuttuu anturan alla 0-32 sepeli, Salaojaputki lähes paperia ja betoniset tarkastuskaivot routineet.
      Hommaan ryhdyin terassin rakentamisen vuoksi, ettei sitä tarvitse aivan heti purkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      370
      13229
    2. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      50
      4224
    3. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      109
      4053
    4. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      33
      4014
    5. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      62
      3849
    6. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3314
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      64
      3198
    8. 105
      3162
    9. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      144
      3145
    10. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      160
      2821
    Aihe