Huomisaamuksi klo 6.00 Espooseen on ennustettu nollakeliä. Sehän on pahin mahdollinen lämpötila. Onneksi moni valveutunut kansalainen on päättänut pitää nastarenkaat, vaikka meteorologit eivät ole siihen kehoittaneetkaan.
Vara ei venettä kaada Espoossakaan
HötkyilyEiKoskaanKannata
17179
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Niin. Ja mitäpä niitä nastoja alta pois ottamaankaan, koska kohta on jo juhannus ja Suomen kesä on sen jälkeen ohi. Sitten alkaakin jo syyspakkasten odottelu. Nehän alkavat monesti jo syys- lokakuussa.
Jes. Pienen tauon jälkeen uusi talvirengasavaus! Oli jo aikakin. Lähes kesä jo tullut mutta hyvä jo jauhaa talvirenkaista. Yhteiskuntahan romahtaa kun joku talvirenkailla vielä ajaa. Maassammehan on enemmän autoja kuin ihmisiä joten jos vaikka pari sataa niistä vielä nastarenkailla ajaa niin onhan se ihan hirveää. Teiden vuotuisesta kokonaiskulutuksesta se aiheuttaa ehkä jotain promillen tuhannesosan joten ihan maailmaa järisyttävästä kulutuksesta on kyse! Kyllähän siitä on jauhettava läpi kesän. Eikun lisää itkua ja valitusta vaan lisää talvirenkaista. Mitään suuurmpia ongelmiahan ei maassamme ole!
Nimimerkki PakkoJauhaaYmpäriVuoden voisi oikeastaan olla PakkoJyrsiäYmpäriVuoden.
Miksi?
"Lähes kesä jo tullut mutta hyvä jo jauhaa talvirenkaista. Yhteiskuntahan romahtaa kun joku talvirenkailla vielä ajaa." Voi poju, nastarenkaista on hyvä jauhaa vapusta syyspäiväntasaukseen, kun osa jyrsijöistä ei luovu niistä kesälläkään. Tietysti talvinastailijoita vähän nolottaa nämä kesänastaserkut, mutta täytyyhän niitä solidaarisuuden vuoksi tukea.
Höh. Itse luonnollisesti järkiautoilijana ajan nastarenkailla talvisin, mutta en minä tunne minkäänlaista nolontunnetta saati solidaarisuutta niitä kohtaan, jotka nastoilla ajavat vieläkin. Miksi ihmeessä?
Minulla ei elämä keskity toisten rengasvalintoihin yhtään, kuten sinullä se näyttää täyttävän koko elämäsi.
Tuntuuko sinusta usein siltä, että nastajen rapina pitää sinut hereillä ympäri vuorokauden? Mene terapiaan, kyllä sulle apu löytyy, tuo on ihan perinteinen pakkomielle ja siihen löytyy parannuskeinot.
Nythän se selvisi, miksi nastarenkaita pidetään kesällä. Niiden ropina pitää hereillä, joten ajaessa ei pääse nukahtamaan. Nykyautot ovatkin niin hiljaisia, että se vaara on olemassa.
Alimmillaan 1,7 astetta: http://ilmatieteenlaitos.fi/saa/Espoo
Ei ollut tarvetta nastoille, joten turhaan laitoin illalla ne alle. Vaihdoin kesärenkaat takaksin ennen kun lähdin töihin.
Jostain syystä edes poliisi ei ole varoitellut kesärenkailla ajamisesta näin talvisessa kelissä. No, koskaan ei voi olla liian varovainen. Alkaahan kohta JÄÄkiekon MM-kisat. Ja kuten FullOfIdiots tuossa toteaa, niin kesä on yllättävän lyhyt. Minäkin kaivoin jo suksivoiteet valmiiksi hiihtokelejä varten.
Mahtaako sulle tulla isotkin vieroitusoireet muutamaksi kuukaudeksi näin kesäaikana?
No koita kestää, syksy tulee varmasti ja pääset taas mielipuuhaasi jankuttamaan noita iänikuisia höpinöitäsi. Talvirenkaat vaihdetaan varmasti ja jotkut aivan varmasti sinun mielestäsi liian aikaisin.
Kesäksi voisit keksiä jotain muuta. Koitapa vaikka rentoutua ja koota 'mahtavia' viisauksiasi syksyä ja talvea varten. Ne tulevat taas satavarmasti ja pääset jatkamaan lempiharrastustasi kesä aikana trimmatuilla ajatuksilla tuosta sinulle niin rakkaasta aiheesta....
Yritähän katsoa asiaa toiselta kantilta. Jos vajakit menisivät hoitoon, niin eipä tarvitsisi kirjoitella täällä nastarenkaista lähes vuoden ympäri.
Ethän muuta teekkään kuin kirjoittelet tänne. Paikallislehden tekstaripalstakin on tulvillaan huolestuneita nastarengaskommenttejasi. Olethan kovasti huolestunut kaikesta lainvastaisesta toiminnasta.
Henkilökohtaista kontaktia et ilmeisesti ole ottanut keneenkään.
Koskaan.
En oo edes kattonut mitkä renkaat mulla on autossa, hyvin meni talvi ja varmaan menee kesäkin niillä.
Jos et nastarenkaita huomaa autossasi muuten kuin katsomalla niin herää kysymys millä tasolla on autolla ajamisesi ylipäätään.
Olisiko mitenkään mahdollista että renkaissa ei olekaan nastoja? Miltä tällainen ajatus tuntuisi? Olisiko mahdoton? Tulisiko ahdistunut olo? Aiheuttaako sekavuutta jos talvikauden päättyessä ei renkaissa olekaan nastoja?
Kommentistasi voi päätellä että haluat kaikille nastarenkaat talveksi.
Toi "rengastauno" nimimerkillä esiintyvä provotauno on reaalielämässäkin niitä, joista jossain vaiheessa kirjoitetaan lehdessä onnettomuuden yhteydessä. Ja voi olla että niin on jo tapahtunutkin, mutta tuuri riittää vielä. Noille tyypeille on se ja sama mikä rinkula alla pyörii ja pitääkö se äänen vai ei.