Vielä nyt Hämeenlinnassa ja Riihimäellä pysähtyviä junia kulkee 17 ja 19 suuntiinsa. Kesäkuun uudistuksen jälkeen vuoroja kulkee suuntaansa seitsemän vähemmän. Hyvin on kaupunki ollut neuvotteluissa mukana jajmassa Hämeenlinnan etua vai onko siellä ollut edes ketään lobbaamassa Hämeenlinnan puolesta. Tuskin, kun kaikki Hämeenlinnan päättäjien energia menee nykyään oman/puolueen edun ajamiseen ja käräjöintiin. Tai sitten on joku ollut, joka ei taas ole osannut edes takaisin hotellille kun hotellin sisäänkäynnin ovi on ollut pikku tunneilla taas vähän hakusessa.
Junatkin jo pysähtymättä Hämeeenlinnan ohitse!
MahtavaHHTakseli
74853
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 74
Vanhimmat
Samat aatokset aamutuimaan kuvalehteä selaillessa ja alanurkkaa lukiessa.Lisää tarvitaan Kiemunkeja ja Rautioita niin hyvää tulee ja junat lisää kierroksia koneeseen kaupungin kohdalla .Enemmistö päättää,, niimpä niin harvat ja valitut toisia kuulematta ja jos vastaan sanoo ollaan hankalia . Alanurkassa mainittiin oikein mitä Lulu oli sanonut; Emme Karin kanssa toimi niin kuin politiikassa on totuttu toimimaan, itse ymmärsin sanoman etteivät toimi periaatteella sulle mulle sulle,,, eikä sitten kerrota kaikille tota noin sano.
K.Ari ei nyt sellikiireiden takia ehdi hoitaan asiaa kuntoon.
Kantolan seisaketta odotellessa.
Älä unohda Sunny Car Centterin seisaketta Kirstulassa.
Lisäksi tielaitos ei antanut lupaa rakentaa liittymää Kirstulan pellolle.
Jaa mikä? Hyvin on perustiedot hallussa.
Se kolmas raide,eikö kukaan lobbaa sitä ? rahaa saa keskuspankilta korkokin on miinusmerkkistä,ai niin se ei tuota mitään.
Hattula-Hämeenlinna-Turenki eli HHT-akselihan toimii jo suorastaan mainiosti. Helsingissä ja Tampereella ei näköjään Hämeenlinnaa noteerata ollenkaan enää varteenotettavana kaupunkina ja suurin osa Hämeenlinnalaisista ymmärtää kyllä täydellisesti, miksi olemme jääneet täydelliseen pimentoon. Kohta saadaan toimia sitten ihan rauhassa tässä "sulle-mulle-piiri pieni pyörii kuplassa", kukaan ei enää silloin häiritse meitä Hämeenlinnalaisia.
Hallintolaiset esittelevät näitä "visioitaan" vain toisilleen viinerikahvittelun ohessa. Radiohaastattelussa töttörötukkainen projektisäällikkökin tankkasi lähinnä sitä, että valtiovallan on puututtava asiaan. Oikeita asioita oikeaan aikaan tekemällä tällaista esitystä ei välttämättä olisi tullut ollenkaan, tai ainakin siitä oltaisiin oltu tietoisia.
tällaisessa taloustilanteessa olisi erittäin järkevää investoida:
- kolmanteeseen lisäraiteeseen
- mahdollistaa raideliikenne ns. pikajunille.Esim Euroopassa ja Aasiassa rakennetaan kiivasta tahti ns. luotijunaliikennettä
kuten täällä joku muukin ihmetteli, miksi tätä hanketta ei kukaan lobbaa hht-akselilla.
Tällä em. aloitteella lisättäisiin sitä HHT:N hakemaa saavutettavuutta, nopeampia yhteyksiä ja enemmän matkustajia.
Tämä VR:n uusi aloite sen sijaan vähentää matkustajia!! Hämeenlinna-Riihimäki alueella asuu yli 100 000 asukasta. Aivan käsittämätön järjestely VR:ltä, kun junan pysähtyminen kestää muutaman minuutin. Nyt ehkä puhutaan yhteensä n. 10 min vaikutuksesta Riihimäeltä ja Hämeenlinnasta.
Ei siis ihme, että VR:llä menee huonosti,mutta nykyisiä Kanta-Hämeen kansanedustajia ei kannata enää eduskuntaan äänestää. He eivät välitä kantahämäläisten eduista tuon taivaallista.
Entäs nyt pendelöinti kaupunginosa Varikonniemessä ja uusi parkkitalo, mites pöhisee? Tosin Juhan mielestähän kyse ei ole heikennyksestä vaan yhteyksistä. Vähän kuin pysäköintikään ei ole tarkoitus vaan keino, eiku miten se nyt oli.
Aivan turhaa on aseman lähelle mitään parkkitaloa edes suunnitella nykyisen kehityksen puitteissa. Kun vain muutama juna pysähtyy tulevaisuudessa Hämeenperällä, niin ne matkustajien vähäiset autot voi kyllä aivan hyvin parkkeerata ikuisesti tyhjänä olevaan Keinuparkkiin. Nyt saadaan ihan sitä mitä ollaan tilattu, kun negatiivisessa julkisuudessa ollaan vuosikausia roikuttu. Kuka valtakunnan vaikuttajista ottaa enää Hämeenperän kehittyvänä, vakavasti otettavana kaupunkina, EI KUKAAN!
Kiitos persujen riitelyn.
Ne autot mahtuu sen suunnitellun parkkitalon TONTILLE ja muualle aseman ympäristöön !
ja ajatelkaa, mitä niillä asemaseudun ja engelinrannan kerrostaloilla tehdään. Mistä sinne asukkaita?!
Hämeenlinnasta katoaa:
- junayhteydet
- työpaikat, keskussairaala uusin kohde
En ymmärrä, miksi joku haluaisi tänne muuttaa tai asua täällä. Työpaikathan ovat vähentyneet vauhdilla teollisuudesta ja nyt seuraavaksi palvelualalta. Ainoa syy jäädä Hämeenlinnaan olisi hyvä liikenneyhteydet Helsinkiin ja Tampereelle. Nyt nekin Kanta-Hämeen kansanedustajien avittamina on katoamassa.
En ymmärrä ihmisiä, jotka Riihimäki-Hämeenlinna-akselilla antavat äänensä:
- Sirkka-Liisa Anttilalle (Forssa)
- Sanni Grahn Laasonen (Forssa)
- Timo Heinonen (Loppi)
Tai puhumattakaan äänestäen Päijät-Hämeen kansanedustajaehdokkaita, jotka vielä suuremmalla syyllä haluavat torpata kaiken kehityksen HHT-akselilla
Iisakkia ja Saria olisi tarvittu eduskunnassa.
No ei ne persutkaan sentään yksin riitele.
Pol. voimaa, eihän he saa edes tämän kaupungin asioita kuntoon, saatikka valtakunnan asiota.
Olisiko lapatossu-Filatovin pitänyt olla kerrankin hereillä ja yrittää edes tehdä jotain?? Sosseli-Tartza on sentään eduskunnassa ja luulisi omaavan pitkäaikaisena edustajana laajan suhdeverkoston, jota voisi hyödyntää, mutta ei tehnyt Tartza yhtään mitään!!
Sellaista se on.
Iisakkia ja Saria olisi tarvittu vain navetan takana....ei missään muualla ! :(
Kiitos Sekoomuksen ja Demulien riitelyn.
Hämeenlinnan kansanedustajat ja ministerit eivät juurikaan koskaan ole ajaneet paikkakunnan etua. Jopa Lahdesta, Riihimäeltä ja Lopelta käsin on tullut enemmän tukea.
Kiitos Ritaluoman ja 7-4 typerysten olemme naurunalaisina seuraavalle vuosikymmenelle. Konsultit syöttävät pajunköyttä, jota Sari ja Iisakki nielevät ihan simona. Ja Käki kukkuu vihreällä oksallaan toivoen HMLaan miljoonakaupungin keskustaa. Isosuo vartoo varmaan vieläkin Ritaluoman miljoonia puhelimen äärellä.
Koko em. lössi pitäisi lähettää lataamoon ja pyytää hoitotoimenpiteiksi kylmiä kylpyjä ja sähköshokkeja.
K.Ari saa jo sellissä käsittelyä scc casesta.
Sirpa ja Tarja kulkeekin nyt taksilla.
Ilmankos ei ole näkynyt asemalla.
> Kiitos Ritaluoman ja 7-4 typerysten olemme naurunalaisina seuraavalle
> vuosikymmenelle.
Muualla koetaan kaikkien hämtownin asukkien olevan juonessa mukana. Kyse on siis siitä, että ei ole vastavoimaa. Kansalaiset eivät saa itsestään irti riittävästi omaehtoisesti (puutteellinen aloitekyky) - kansalaisilla on oltava omat systeeminsä, jotka tarvittaessa voivat vaikka haastaa iisakkien ja sarien systeemit.
Ei voida lähtökohtaisesti aina väittää, että 7 ihmistä on Hämeenlinnan rappion ja kaatumisen aiheuttaneet kun on tuhansittain kollaboraattoreita ollut toimessa vuosikaudet.
sitä se halpa viini teettää, mutta säästyyhän kortit kun muiden piikkiin taksilla sukkuloi
K.Ari tulee suhmuroimaan posesst entistä parempana. Koht pysähtyy junat ja myös kehitys.
Huomataan myös että yllä kirjoittaneen Demulitrollin oma aivo- ja henkinen kehitys on täysin pysähtynyt esiteiniasteelle...suoltaa jatkuvasti samaa mantraa :(
Tässäkin ketjussa päädyttiin pyörittelemään poliitikkojen nimiä eikä pohtimaan VR:n päätösten seurauksia.
Tällä hetkellähän meillä on ehdottomasti Hämeenlinnan pitkän historian ajan surkein ja osaamattomin Kaupungin Hallitus ja -valtuusto. Tuommoisten saamattomien vätyksien täydellisiä mahalaskuja kaupungin asioiden hoidossa vuosien saatossa ei ole enää kenenkään tulevien kaupungin hallituksien ja valtuustojen mahdotonta huonommin hoitaa. Kyllä nyt on jo kai pohjat nähty, vai tuleeko vielä lisää floppeja, mahdollisuudet noilla kööreillä siihen ovat ainakin suorastaan erinomaiset.
Normaali ketju siis, tuo vähälahjainen ja tyhmänoloinen Demulitrolli trollaa ja puhuu "läpiä päähänsä" laukoessaan aina samoja tyhjänpäiväisyyksiään ja muut puolustautuu ja loput piiloutuu perussuomalaisrintaman taa !
> Normaali ketju siis
Eräässä viestissä mainittiin puutteellinen aloitekyky. Minkälaista aloitetta ajattelit osoittaa seuraavaksi, jolla ei ole yhtään mitään tekemistä iisakin, sarin, tarjan tai demulitrollien kanssa? Mikä on siis se konkreettinen aloite, jolla päästään eteenpäin ruohonjuuritasolla?
On kyettävä kylmästi sivuuttamaan ja ohittamaan sellaiset hallintohimmelit, jotka ovat impotentteja tai suorastaan haitallisia meidän etujemme edistämisen kannalta - jos ja kun näin tapahtuu, vain se haastaa heikon hallinnon ja lopulta syrjäyttää sen.
Heikko hallinto ei muutu vahvaksi itsestään tai syrjäytä itse itseään.
Poliisi syrjäytti K.Arin. L.Ulu seuraava.
Normaali ketju siis, tuo vähälahjainen ja tyhmänoloinen Perzyikkitrolli trollaa ja puhuu "läpiä päähänsä" laukoessaan aina samoja tyhjänpäiväisyyksiään ja muut puolustautuu ja loput piiloutuu taa !
Normaali ketju siis, tuo vähälahjainen ja tyhmänoloinen Demulitrolli trollaa ja puhuu "läpiä päähänsä" laukoessaan aina samoja tyhjänpäiväisyyksiään ja muut puolustautuu ja loput piiloutuu Perussuomalaisten selän taa !
Ei hämeenlnnan tapaiseen käpykylään mitään junia tarvita. Sitä paitsi kaupungin köyhillä ei ole varaa matkustaa millään junilla, ja rikkaat huristelevat ylinopeutta joka paikkaan.
Tämäkin on sitä kuuluisaa vapaan kilpailun aiheuttamaa, kun onnibus antaa aikataulu paineita, niin se on sitten ratkaistu näin. No ei pysähdy onni täällä, eikä moni junakaan enää tai voi mennä puolet hitaammalla paikkarilla...
Tamperelaiset hyötyy muutaman minuutin ja Hämeenlinnalainen häviää puoli tuntia.
Pilkotaan VR osiin ja myydään sijoittajille ja eläkeyhtiöille. Nykyiset johtajat irtisanotaan. Kun useampi yhtiö kilpailee keskenään, niin palvelu paranee.
Tai palvelu heikkenee, kun uudet keskittyy kermankaavintaan.
Eikös tuota junarataa voida siirtää pois Sairionrantaa rumentamasta. Kun ei enään kaupunkilaisia palvele.
Vaativille apina-asiakkaille resiinaralliradaksi.
Jotenkin outoa, että kun kuitenkin joka junalla tulee ja lähtee noin 20-50 ihmistä, ettei ole aikaa pysähtyä. Epäilen, että kyseessä on näpäytys jollekin suuruudenhulluille parkkitalo/junalippuyhdistelmä ehdotelmille, joita täällä jotkut löylynlyömät VR.lle ehdottelevat. Käytännössähän VR on aina puolustanut ilmaista parkkitilaa asemillaan.
Myyhän postikin ruohonleikkuuta, miksei sitten VR parkkilipukkeita?
Muuttotappiot alkavat vaan kasvaa, kun ei edes junatkaan enää pysähdy Hämeenlinnassa.
Alkaa kokdem politiikka kantaa pikkuhiljaa hedelmää.
Messuillekaa vaivauduttu mainostamaan.
Eipä pysähdy lentokoneetkaan vaan kolme neljä konetta lentää sik-sakkia ja jättää jälkeensä melkoiset chemtrail-pöllytykset ja keinotekoisen pilviharson. Mitä lie sisältääkään pilvensä.
Taisi mennä nyt pasmat Hämeenlinnan taivaanrannan maalareilla totaalisen sekaisin. Mites nyt perustellaan HML:n uudet ja jo varmoina pidetyt kotimaiset lisäasukit, kun junalla työssä käyminen pääkaupunki- tai Tampereen seuduilla osoittautuukin täydelliseksi mätäkuun jutuiksi? Sarin, Iisakin ja Käki-tyttösen pitäisi ottaa yhteyttä heidän bestikseen, ajomestari Tapsu Vekkuliin, joka voisi hoidella tarvittavan työpaikkamatkailun linjabiileillään, toki kaupungin vankasti tukemana ja suuren voittomarginaalit varmistamiseksi Tapsun lompsaan, ihan normaaliin veli-veljelle tyyliin.
Jo on K.Ari posess katkera. Olisi pitänyt jättää scc suhmuroinnit.
Jo on KIERONKI posess katkera. Olisi pitänyt jättää ajoissa scc-hallitussuhmuroinnit.
Kannattaisi nyt vakavasti harkita jo sen Mensan rannankin rakennuttamista parkkitaloineen kaikkineen. Kohta ollaan jo samalla tasolla Forssan ja Kouvolan kanssa eli Hämeenlinnaan ei todellakaan ole enää ketään helppoa saada muuttamaan. Yleiset kulkuyhteydet alkavat olla jo koko lailla marginaaliset ja säälittävällä tasolla kesäkuun alun jälkeen. Onnibussikaan ei pysähdy Hämeenlinnassa joten työmatka edullisesti esim. Tampereelle ja Helsinkiin on kaupungin puolesta hienosti torjuttu. Ja vielä ihmetellään suu auki avoimesti kaupungin johdossa, miksi Hämeenlinna ei kiinnosta?
Hämeenlinna on täynnäa autokauppoja. Ostakaa auto ja kulkekaa sillä.
Aivan turha lässyttää, että junavuorot vähenevät!
Heippa vaan sullekin.
Miksi tuollaista toivot?
Jos on varaa kulkea junalla, on myös varaa ostaa auto vaikka sitten osamaksulla, jos ei ole tarpeeksi käteistä kuten minulla. Ei tulisi mieleenkään ottaa lainaa autoa varten.
Ja kyllä Hämeenlinnasta edelleen pääsee mm. Helsinkiin ennen kahdeksaa. Lähtö oli jotain 5:30 ja vaihto Tampereella, josta sitten Helsinkiin.
Lopettakaa turha kitinä!
Uskotko tuohon itsekään...
K.Ari posess on perzyikkihäpiä.
Olitkin kiintiöhullu virkaprovoilija.
KIERUNKINEN posess on valtakunnanhäpiä.
Turhaa itkemistä junavuoroista. Mitä se vaikka lopettaisivat kaikki junavuorot. Linja-autoja kulkee tasaiseen tahtiin joka puolelle ja halvemmalla. Itse en ole junaa käyttänyt viiteentoista vuoteen, uskon että menee vielä toisetkin viisitoista.
Nyssejosse on vaan usein hitaampi ja ei välttämättä ole pysäkkiä kävelymatkan päässä toisin kuin junalta.
Riippuu mihin menee. Eiköhän sentään linja-autolla pääse paremmin, ainakin minä olen päässyt. Ainoa mihin paremmin pääsee Hämeenlinnasta junalla on messukeskus Pasilassa. Mutta ei sinnekkään enään kun vuoroja lopetetaan.
kaupunkihan osti juuri itselleen laivaliikenteen. Kyllä Tampereelle siis pääsee edelleen julkisilla.
Kehitys kehittyy ja yhdessä tekeminen syntyy yhdessä tekemällä. Virheitä on tehty ja opiksi opittu. Positiivista pöhinää, ilon kautta.
Olen onnellinen.
Mutta koska tulee Hämeenlinnassa se ENSIMMÄINEN merkittävä ONNISTUMINEN jossain asiassa?
Onnistuttiin saada K.Ari poseen ja kohta onnistuu sama L.Ulun suhteen.
Voisihan se Onnibussi jo nyt pohjoisen suunnasta tullessa pysähtyä Eureninkadun pysäkillä ja siitä jatkaa suoraan motarille vaan ei näin tee.
Muutenkin linja-autoaseman kautta koukkaus on ihan turha noille Tampere-Helsinki Expressbus pikavuoroille, jatko suoraan vaan Eureninkaudulta Helsinkiin. Linja-autoasemalla ei ole mitään palveluja ja harvoin on edes ovet auki. Kovimmillakin pakkasilla matkustajia seisotettiin pihalla.
Pari kertaa viikossa käytän TRE-HKI välillä bussia, koska se on huomattavasti junaa halvempi ja mukavampi matkustusmuoto.
Kauheeta narinaa junista kun ei pysähdy tänne käpykylään, menkää linja-autolla. Eihän tänne tule junat kun ihmisetkin muuttavat muualle. Kiitos tästä lankeaa demareille ja Kokoomukselle. Siinä kaksi täysin paskaa puoluetta.
Luulin ihan jotta VR päättää junien kulusta.
Mutta missä asioissa nykyinen johtomme on onnistunut mielestänne hyvin?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201704132200102438_uu.shtml?ref=juurinyt_desktop
Koittakaa nyt uskoa että näihin juniin ei ole luottamista. Menkää linja-autolla niin pääsette ajoissa perille. Että voikin olla noin tumpeloita tuolla VR llä. Johtajista alkaen . Mikään ei toimi, jos kulkee niin ei ajallaan. Uskoisin että potkut johtoportaalle auttaisi tähän asiaa, ministeristä alkaen. Lipunmyynti loppuu asemilta, parkkipaikat viedään. Parkkipaikkojen vienti taas johtuu näistä Hämeenlinnan päättäjistä ja virkamiehistä.
Kaikenkarvaisista asiakkaista on vain haittaa kommunistisessa "yritys"toiminnannassa. Pääasiahan on, että johto saa laskennallisin perustein määrittyvät bonukset/lisäpalkkiot.