Tämä ei ole uutinen, mutta ay-demareiden omistamat vuokra-asunnot on kaikkein kalliimpia. Kelpaa siinä Riku Aallonkin kännätä Lapin hirsilinnassa VVO:n osingoilla.
Antti Rinnekin on kupannut VV:lta 100 000.
Missä demari siellä ahneus.
http://www.hs.fi/talous/a1461824378051
Antti Rinnekin on kupannut VV:lta 100 000.
Missä demari siellä ahneus.
http://www.hs.fi/talous/a1461824378051
Vastaukset 16
Vanhimmat
Siinä on ay-liikkeelle muutoksen paikka. Sinä et näillä toistoillasi ja spämmeilläsi kyllä palstalla saa aikaiseksi. Muita palstalaisia ärsyttämään ja sotkemaan ketjuja niistä kyllä on.
Sen lisäksi, että antaa sinusta vähintäänkin mielisairaan kuvan.
Voi pojua. Häviät aina asianperusteissa ja siksi hyökkäät vain kirjoittajia kohtaan.
Miten selitä ay-demareiden ahneuden? Antti Rinnekin on jopa taloyhtiön varoja kavaltanut.
Miksi ihmeessä minä selittäisin ay-liikkeen ahneutta ? Ei se minun liikkeeni ole, en ole edes jäsen. Mutta ymmärrän mihin ja miksi sitä liikettä tarvitaan. Onhan se luisunut hanskastakin, ja siksi totesin, että siinä on ay-liikkeelle muutoksen paikka.
Nämä toistosi ja hokemasi taas asiasta, Rinteestä, SAKsta, Halosesta ja Halosen eläkkeestä, taas valitettavasti antavat sinusta mielisairaan kuvan. Se lienee jopa perusteltua, kun katselee palstahistoriikkiasi. Kun siihen lisäöttän muiden nikkiesi sekoilut, mm. Oikeisto.Sos.Dem. kuva on aika selvä !
Siinä ei itku auta ja selittelyt "hyökkäyksistä" kirjoittajaa kohtaan, vaan silloin on kai kirjoittajankin aika viimeistään katsoa peiliin.
Eikä muuten "poju" ;D
Kuva itsestäsi on aika selvä.
Idiootti !
Mene lääkäriin.
Mitä ryöstää kepuloisten asuntosäätiö?
Valitettavasti kaikki ryöstävät niitä, joilla vähiten on. Se tuntuu olevan jopa suositeltavaa ja laillista.
Ei yllä lähellekään ay-demareiden ahneudelle.
Sama riistomeininki on ollut AY:n asumisoikeusasunnoissa. Vastikkeet ovat vähintään 20-30 % korkeammat kuin Helsingin kaupungin asumisoikeusasunnoissa (HASO). Lisäksi asukas joutuu maksamaan rakennuskustannuksista 15% kynnysrahana.
HASOlta saa 2000-luvun saunallisen kaksion 500 e/kk, kun alkujaan SATO- ja VVO- omistukset (ASOkodit) vetelevät 750 euron kastikkeita ja enemmänkin. Aikansa kiskottuaan nämä myivät vuonna 2014 ASOt Asuntosäätiölle, jossa on myös AY-omistuksia. Asuntosäätiö kiskoo samoilla linjoilla, mutta monimutkaisen yhtiörakenteen takia tietojen saanti on haasteellista. Asumisoikeusasuntoja omistavat AY-taustaiset yhtiöt eivät ole julistaneet vastikkeita edes Internet sivujen esitteissään enää vuosiin tai tiedot oivat vanhentuneita. Sama politiikka koskee TA- asumisoikeusasuntoja ja Avain-asuntoja. Olisi karseaa luettavaa. Vastikkeet ovat nousseet jatkuvasti ja ns. Todellisen kustannusrakenteen selvittäminen ei onnistu.
Ay-liike kuppaa köyhiä ja estää heidän aseman parantamista kts. Satakomitea.
Kaikki ahneet eivät ole ay-pomoja, mutta kaikki ay-pomot ovat ahneita vrt. Antti Rinteen ura.
Jo Mauno Koivisto totesi, että SDP tarvitsee köyhiä.
Periaatteessa ihan samaa mieltä, ihan paskaa touhua. Ei kannata silti kaivaa verta nenästä. Jos lähdetään ruotimaan kepun, puhumattakaan kokoomuksen omistuksista, jää vasemmistopuolueet lapsipuolen asemaan. Uutena vielä perussuomalaiset, ennen kaikkia säätiöitä arvosteltiin verottomista tuloista, nyttemmin kaikki on sielläkin Soinin säätiöissä. Kaikki puolueet ovat ihan paskoja. Suomi muka rehellinen maa ilman korruptiota. Arvatkaa kuka nukkuu ensi vaaleissa.
SAK-AY/SDP: llä on miljardiomaisuus ja jättimäiset verovapaat tulot. Härsiydellä ei ole rajaa. "Nukkuminen" ei ole ratkaisu. Nykyhallituksen Kokoomuksella on mandaattiaan suurempi sananvaltaa, osin koska se vaan jatkoi siitä mihin jäi edellisellä hallituskaudella. Sipilä ja persujen ministerit olivat kokemattomia. Kokoomuslaiset virkamiehet = Stubb vie, muut vikisee.
Ketä sitten äänestää pitäisi. Et kai kuvittele että kepulla, tai kokoomuksella vähemmän omistuksia olisi. Varmaan omistuksia löytyy vihreiltä ja kristillisiltäkin. Kaikki puolueet patistavat kansalaisia äänestämään. Käsi sydämmelle, onkohan se kolmasosa kansasta niitä äänestämättä jättäneitä, hyväosaisia oikeiston kannattajia, vai huono-osaisia jotka ovat toivonsa menettäneet?