Islamiin kääntynyt floridalaismies aikoi räjäyttää pommin Aventurassa sijaitsevassa synagogassa. FBI ehti kuitenkin estämään miehen terroriaikeet.
James G. Medina, joka kutsuu itseään myös James Muhammadiksi, pidätettiin aikomuksesta käyttää joukkotuhoasetta Aventura Turnberryn juutalaiskeskusta vastaan perjantairukouksen aikana.
Varsinainen räjähde – jonka FBI:n peiteagentti myi hänelle juuri ennen suunniteltua terrori-iskua – oli oikeasti valepommi, viranomaiset sanoivat.
Alun perin FBI:n luottamuksellinen lähde tapasi Medinan ja hänen kaksi yhteistyökumppaniaan maaliskuun lopulla, jolloin he keskustelivat hyökkäyssuunnitelmasta ensimmäistä kertaa.
Huhtikuun alussa Medina puhui hyökkäyksen ajankohdasta lähteen kanssa, joka virheellisesti ehdotti, että se voitaisiin suorittaa parin viikon kuluttua juutalaisten Jom kippurina kutsutun juhlapäivän aikana – tosiasiassa tuleva loma oli pääsiäinen.
“… se on hyvä päivä mennä sinne ja pommittaa heidät”, Medina vastasi.
Yksi Medinan yhteistyökumppaneista ilmoitti FBI:n lähteelle, että Medina suunnitteli tulevansa marttyyriksi Aventuran synagogaan tehtävässä ammuskelussa. Pian tämän jälkeen suunnitelma muuttui siten, että hyökkäys oli tarkoitus tehdä räjähteillä.
Medina, joka kertoi FBI:n lähteelle kääntyneensä islamiin neljä vuotta sitten, toivoi synagogaiskunsa toimivan inspiraation lähteenä toisille muslimeille.
Ennen pidätystään Medina kuvasi kolme videota kännykälleen. Ensimmäisessä videossa hän sanoo: “Aventura, pidä varasi. Isis on täällä.”
Toisessa videossa hän sanoi: “Tänään on se päivä, jolloin muslimit iskevät Amerikkaan. Aion räjäyttää pommin Aventurassa.”
Kolmannessa videossa hän jätti hyvästit perheelleen.
Liittovaltion syyttäjät sanoivat maanantaina, että Medina tulisi pitää vangittuna ennen oikeudenkäyntiä, koska hän on vaaraksi yhteisölle ja saattaa yrittää paeta.
Jos Medina, jota pidetään tällä hetkellä liittovaltion pidätyskeskuksessa, todetaan syylliseksi ja tuomitaan, hän voi saada jopa elinkautisen vankeusrangaistuksen.
Lähde:
http://www.miamiherald.com/news/local/community/miami-dade/aventura/article75089722.html
http://mvlehti.net/2016/05/04/muslimi-suunnitteli-pommi-iskua-synagogaan-floridassa/
Käännynnäismuslimi aikoi pommittaa synagogan
2
181
Vastaukset
"Totisesti Jumala puolustaa niitä, jotka uskovat. Totisesti Jumala ei rakasta yhtäkään väärintekijää ja kiittämätöntä [ihmistä]. Lupa [taistella] on annettu niille, joita vastaan taistellaan [hyökäten], koska heitä kohtaan tehtiin väärin. Totisesti Jumala on pätevä antaakseen heille voiton. [He ovat] niitä, jotka on karkotettu kodeistaan ilman oikeutta – vain koska he sanoivat: 'Herramme on Jumala'. Jos Jumala ei olisi pitänyt ihmisiä kurissa toisten ihmisten kautta, luostareita, kirkkoja, synagogia ja moskeijoita, joissa Jumalan nimeä lausutaan paljon olisi tuhottu. Jumala varmasti tukee niitä, jotka tukevat Häntä. Totisesti Jumala on Voimakas, Mahtava." (22:38-40)
- Ikävä_kyllä
islamin mukaan me ei-muslimit olemme kaikki väärintekijöitä ja kiittämättömiä ihmisiä, joita vastaan muslimien kuuluu hyökätä niin kauan, kunnes antaudumme.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi2426061Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1265871Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi2314937Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu154293Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa624196Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät684107Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa274102Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali323658Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa572564En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.451860