Formulatähti Kimi Räikkösen Kirkkonummen Porkkalanniemeen luvatta rakennuttama motocrossrata herättää keskustelua. Kirkkonummen kunta sai tietää radan ilmestymisestä Räikkösen maille keväällä kuntalaisten yhteydenottojen kautta.
Svenska Ylen mukaan ainakin osa naapureista on ärsyyntynyt motocrossradan tuomasta metelistä ja harkitsee ilmoittavansa häiriöstä poliisille.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001172423.html
Svenska Ylen mukaan ainakin osa naapureista on ärsyyntynyt motocrossradan tuomasta metelistä ja harkitsee ilmoittavansa häiriöstä poliisille.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001172423.html
Vastaukset 13
Vanhimmat
Yksityinen rata metsässä ei tarvitse lupia. Maa-ainekset voi ottaa omaan käyttöön omilta mailta radan tekoon. Melu on korvien välissä monella tällaisissa tapauksissa. Kesä yönä itikankin ääni häiritsee huoneessa, se suorastaan karjuu, kun pitäisi alkaa nukkumaan. Suomessa on kaavoitettua rakennusmaata noin 4 % loput on maastamme metsää, peltoa ja suota.
Suomenruotsalaiset omistavat kaikki rannat. He eivät siedä mitään häiriötä pyhillä alueillaan.
Valittaja Kimin radasta on taatusti joku ruotsinkielinen.
Kirkkonummella RKP on aika iso puolue, joten saattaa olla, että Kimi on vaikeuksissa. Teemu Selänne on myös ollut samoissa hampaissa.
Pitäisi kysyä herroilta kannattavatko pakkoruotsia?
Kateelliset svekot vihertyvät kun Kimi käyttää miljooniaan.
Räikkösellä on Porkkalassa huvila. Rata on huvilan mailla.
Ainakin osa naapureista on Svenska Ylen mukaan ärsyyntynyt motocrossradan tuomasta metelistä ja harkitsee ilmoittavansa häiriöstä poliisille.
Svenska Ylen haastatteleman Porkkalan nuorisoseuran puheenjohtajan, arkkitehti Patrick Erikssonin mukaan ”radalla ajettaessa kuulostaa kuin kymmenen metsuria laulattaisi moottorisahojaan mökin takana”.
Kimin pitää tilata pakoputket Ruotsista, jolloin ruotsalainen pärinä ei käy surujen hermoille. Toinen vaihtoehto on pakkoruotsista tehdyt pakoputket.
http://m.iltalehti.fi/uutiset/2016050421515192_uu.shtml
hurrit innoissaan...
Onko totta, että Kimin ympäristössä Kirkkonummella on muitakin häiriintyneitä ihmisiä kuin nuorisoseuran puheenjohtaja? Onko nuorisoseura ruotsinkielinen?
Betyder det att när man är mångmiljonär som Räikkönen då gäller inga lagar ?
Onko lakia rikottu? Sen päättää oikeus eikä yksittäinen nuorisoseuran puheenjohtaja.
Därför skall det undersökas förstås,om allt är ok,då har ju ingen något att gnälla över.
Toimittaja Loka-Laitinen kertoi kuvaavan tarinan opiskeluajoistaan.
Kun he lähtivät matkalle silloin ruotsinkieliseen Espooseen, niin joka puolella näki "Tillträde förbjudet"-kylttejä! ;-)
Niin kovasti espoolaishurrit yrittivät pitää susut poissa mailtaan...
Räikkönen har förstås skyltar där det står "Tervetuloa "?
Svekot omistavat kaikki rannat. Toivottavasti Kimi ottaa herneen nenään ja antaa kasvonsa pakkoruotsin vastaiseen kampanjaan.
Suomi poika Vettel ei puhu ruotsia, eikä Kimikään.
Sataprosenttinen suomalainen Nico Rosberg ei nimestään huolimatta puhu ruotsia. Ruotsi on Suomessa muumioiden ja kukkahattu tätien seurustelukieli.
Ruotsiksi, kun seurustelee niin lopputulokssena on kiukkuinen ihminen. Ei osaa, kuin valittaa.
Hurrit taas valittaneet.