Ennakkoluuloisimmat ja raivokkaimmat Citroen vihaajat nalkuttavat koiranluiden vaihdosta Citroeneissa.
Mutta lainaus saksalaisautojen asiantuntijoilta: Carsten Graf ja Jörg Berner
Saksalaiset nykyautot ovat tänä päivänä paremmin tehtyjä ja luotettavampia kuin vielä 20 vuotta sitten, ja myös raaka-aineiden laatu on parantunut asiantuntijoiden mielestä. Ruostesuojan suhteen olemassa on kuitenkin edelleen heikkoja kohtia erityisesti lokasuojissa, alustassa, jousissa ja akseleissa. Joissakin automalleissa ongelmia aiheuttavat varovaisesta ajotavasta huolimatta jo 30 000 kilometrin jälkeen aikaisessa vaiheessa väljiksi käyneet kallistuksenvakaajat tai kuluneet pallonivelet, koiranluut ja tukivarret 80 000 kilometriä ajetuissa autoissa.
Että siitäs saitte.
Mutta lainaus saksalaisautojen asiantuntijoilta: Carsten Graf ja Jörg Berner
Saksalaiset nykyautot ovat tänä päivänä paremmin tehtyjä ja luotettavampia kuin vielä 20 vuotta sitten, ja myös raaka-aineiden laatu on parantunut asiantuntijoiden mielestä. Ruostesuojan suhteen olemassa on kuitenkin edelleen heikkoja kohtia erityisesti lokasuojissa, alustassa, jousissa ja akseleissa. Joissakin automalleissa ongelmia aiheuttavat varovaisesta ajotavasta huolimatta jo 30 000 kilometrin jälkeen aikaisessa vaiheessa väljiksi käyneet kallistuksenvakaajat tai kuluneet pallonivelet, koiranluut ja tukivarret 80 000 kilometriä ajetuissa autoissa.
Että siitäs saitte.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Eipähän näy katsastustilastoissa muut kuin citikan koiranluut piikkinä. Varmaan joku väärinkäsitys taas.
Saksalaisautojen omistajilta on kysytty iskunvaimentimien kestosta ja valta osa vastaa että ehdoton maksimi on 80 000 km
Tohjo on marginaalisesti luotettavampi koska se huolletaan puolet useammin.
Mikäpä lie ollu keskustelun alottajan tarkotus tässä mutta ite olen ajanut nykysellä C5 dieselilläni jo yli 300tkm ilman alusta ongelmia . Kaasuhydraulinen jousitus on aivan ylivoimainen mukavuudeltaan , luotettavuudeltaan , korkeus ja jäykkyys säätöineen sekä edullinen verrattuna iskari ja jousi remonttiin . Ohjaus niveliä menee muutamalla kympillä / katsastus mutta ovat jopa itse vaihdettavissa ilman erikoistyökaluja . Sinkitty kori ei ruostu , auto lämpiää talvella muutamassa minuutissa ja kuluttaa matkaajossa noin 6,5ltr kun oikein polkee ja 6v automaatti vaihtaa huomaamattomasti . Seuraava autoni on myös ranskis sillä samalla rahalla verrattuna johonkin muuhun merkkiin saan semmoset varusteet mitä tarvitsen ja luotettavan ja tehokkaan jopa 15t/e halvemmalla kuin joku japsi tai saksalainen.
Hihiii. Hyvä juttu. Valehtele lisää...
Kyllä se valehtelu kuuluu teille provoilijoille, joita Citroenin omistajien tyytyväisyys harmittaa. Miksi? Onko oma valinta osoittautunut vääräksi?
Muita syitä kenties?
Hihihiiii sitikkaan pitää muistaa vaihtaa koiranluut, aina kun tankkaa.
Ymmärrän hyvin, että joudut keksimään ihan höpöjä Citikkaa mollatessasi. Oikeasti kun on kyseessä hyvä auto.
herää kuitenkin kysymys: miksi teet itsestäsi julkisesti hölmön?
Kuluneet koiranluut kuluttavat renkaat loppuun alta aika-yksikön. Muuten citikalla on halpaa ajaa.
Kerropa hihiiiiiiiiiiiii millainen koiranluu ilmiökuluttaa renkaan loppuun alta aika-yksikön ?
Millainen ja missä on koiranluu ja mikä sen toiminta on?
Kerro myös miten sitä pitäisi parantaa? Välitämme analyysisi tehtaalle jotta he voisivat, kun eivät itse osaa, sinun neuvollasi suunnitella kestävän koiran luun.
Taitaa hihiiillä olla aika ihmeellinen koira kotona kun luut ja renkaat käy ruoaksi. Minkä rotuinen koira mahtaa olla? Yleensähän sanotaan että omistaja on kuin koiransa, taitaa tässä tapauksessa tarkoittaa älyllistä puolta ulkopuoliasian sijasta.
Koilanluiden takia tuntuu citikalla ajaessa että alla on neliskanttiset renkaat. Se ranskalainen laatu....
Koiran luut, onko se eri asia kuin koiranluut?
Onko linnunluu sama osa kuin koiranluu, kuulin sellaisen nimityksen sivukorvalla varaosakauppiaalta.
Mikähän osa autossa on koiranluu ja onko sille jokin virallisempi nimitys?
Mihin sitä luusäkkiä tarvitaan?
Oli minullakin kerran Citikka. Ei koiranluita, koska oli osattu suunnitella toimiva peli ilman sellaisia. Se katsos ei haittaa yhtään mitään, jos sellainen osa rikkoutuu, jota autossa ei ole.
Sitä ennen minulla oli Foorti. Ei siinäkään mitään koiranluita ollut.
Nyt minulla on Pösö. Ollut vasta 27 vuotta. Ja toinenkin samanlainen. Ei koiranluita kummassakaan.
Koiranluut on yksi halvimpia ja helpoimpia uusittavia niissä autoissa, mitä ei ole osattu suunnitella ilman niitä. Ja riittävän yksinkertaisia teinipoikien kirjoiteltaviksi. Ei nyrjähdä se keltainen neste, jonka tilalla osaajilla on aivo.
Koiran luu ylitti keskiverto teinin älykkyyden.
Minua käy sääliksi citikanomistajia. Harhaanjohdettuja rassukoita. Ei tiedä autoista tuon taivallista...
Millä mömmöillä sinä lentelet