kymppitonni

kymppitonninsijoitus

Ajattelin tässä, että mitäs jos sijottaisi viimeiset pennosensa ja ostaisi osakkeita tai muutaman oblikaation. Voisi myös kääriä rahaa ostamalla kultaa ja timantteja ulkomailta halpatyyliin, kuten jotkut rikkaat tekee. Mitäs jos säästäisi kymmenessä vuodessa kymppitonnin ja lähtisi eläkepäiviä sitten ulkomaille muutamaksi kuukaudeksi. Mitäs olette mieltä.

9

354

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vvfdsvdkfv

      Ota nyt asioista vähän tarkemmin selvää ennen kuin menet laittamaan pennosesi ainakaan kultaan ja timantteihin. Tai verkostomarkkinoihin.

    • yritystä

      Kiitos. Päätinkin ruveta säästämään ja aloitankin heti.

    • possupankki

      No, tässä tarina, jonka itse uskon jotakuinkin tapahtuneeksi.
      Eräs herrasmies säästi lasipurkin pohjalle viitisen kymppiä ja oli ylpeä kolikkopurkistaan joka toimi ylijäämärahojen varastona ja hätävarana.vieras kävi ovella ja juteltiin. Ovelta näkyi olohuoneeseen ja näin purkki kiinnosti. Ei aikaakaan, kun naapuri seisoi tuttavamiehen kanssa iltapäivällä ovella. Juteltiin ja iltaa vietettiiiin. Kun vieraat ei ottaneet pois lähteäkseen, heille tarjottiin yösija olohuoneen sohvasta. Rahapurkki talletettiin yön ajaksi laatikkoon ja laatikko laitettiin lukkoon. Kaappi samoin. Aamulla ensimmäiseksi tuli isäntä olohuoneeseen. Vieraat oli poissa. Avattiin kaappi ja purkki. Purkki oli tyhjä, rahat oli poissa ja kaappi oli ollut lukossa.kun isäntä seuraavan kerran näki tuttavaa naapuria, hän kielsi tätä enää koskaan tulemasta vierailulle. Tähän naapuri sanoi, että hän vierailee mielellään uudestaan, mutta parempien murtovälineiden kanssa. Mukana oli ollut ruuvimeisseli. Tässä vain tarina.miten on, onko sinulle tapahtunut vastaavaa.

    • ensuosittele

      Rahoilla voi pelata jos on varaa hävitäkin. Viimeisiä rahoja ei kannata laittaa pelaamiseen jos niitä ei ole varaa hävitä. 100,000 raha omaisuudella voi hyvinkin ottaa riskin ja pistää 10,000 vaikka riski alttiisiin osakkeisiin . 90,000 jää silti jäljelle vaikka häviäisikin.

    • kiitosneuvosta

      Kiitos neuvosta. Minun vararahastoni on muutama kolikko ja puhelin. En pelaa eikä tämäkään perhe pelaa. Heillä vain ei ollut tietoa tarpeeksi. Elämä opettaa.

    • Viiskytpenninen

      Minä yritän kaikkein suurinta säästöä, mitä olen yrittänyt ja neuvoja olen saanut ja aion ottaa opiksi. Esimerkiksi, kun olet laittanut säästöön rahaa, niin sitä ei voi enää ottaa pois. Se on menona katsottava eli velka ja itse ihminen veloittaa itseltään. Kun ei hätätilanteissakaan ota rahaa pois säästöstä, niin se pesämuna säästyy, kun minä yritän jättää Vararahaston ja näin onnistua säästössäni.

    • talletustili

      Mietiskelin miten säästäisin ja katselin pankin sivuja. Siellä silmiini osui tavoitetili. Tilin siirtomaksu kuusi euroa siirto kymmenen kerran jälkeen. Niinpä sijoitin pienen summan tilille, sillä tuskin otan sen pois, koska se maksaisi kuusi euroa. Lisäksi säästän kotiin koko ajan pieniä summia. Minulla on päämäärä. Saada purkki täyteen.

    • politikotjärjestykseen

      Sijoitin vuosia osakkeisiin jotka maksoivat hyvää osinkoa nyt jokin aikka sitten erään sijoituspankin mies otti yhtyttä ja neuvoi siirtämään kaikki kuoreen jolloin niistä ei mene veroa sama konsti kuin Sipilä teki vaikka säästö ei ole kuin muutama tonni niin pientä lohtua turhasta veron maksusta kun normaali veroprosentti ei riittänyt

    • tavoitetilikö

      Minä taas avasin tavoitetilin ja laitoin sinne satasen. En huo.annut katsoa että jokainen tilin siirto maksaa 6,00 euroa, joten ensin meinasin lopettaa koko tilin mutta nyt olen ajatellut, että tilillä säästyy väkisinkin rahaa, kun pihiyttään ei voi niitä käyttää. Katson ensin, säästyykö.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      156
      4628
    2. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      19
      4256
    3. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      97
      3615
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      42
      3059
    5. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2463
    6. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      246
      1817
    7. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      28
      1487
    8. Mies pelkää mahdollista raskautta

      Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j
      Sinkut
      257
      1427
    9. Kiikkustuoli

      Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa
      80 plus
      180
      1334
    10. Ihana M nainen

      Ihana M nainen. Nainen kuin unelma.
      Ikävä
      77
      1291
    Aihe