VALVIRAsta kerrottiin aikanaan, että Oulaskankaan synnytysosaston "puutteita" alettiin tutkia ja vaatia selvityspyyntöjä ilmoituksen perusteella. Mistähän päin tuo ilmoitus on lähtöisin. Tuskin se ainakaan on kala-, pyhä- tai siikajokilaaksojen alueelta masinoitu. Ihmetyttää tuo VALVIRAn toiminta, kun yksi selvitys on annettu, niin jo uutta vaaditaan. Ei siellä ilmeisesti tunnusteta autosynnytysten sisältävän mitään vaaroja. Onkohan taustalla samalta suunnalta samoja voimia, jotka yrittivät jonkin aikaa sitten salassa kähmien alasajaa CENTRIA-ammattikorkeakoulun Ylivieskan Yksikköä.
Oulaskankaan synnytykset
unaex
23379
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Asun itse nykyään Porvoossa jossa on yli 50 000 asukasta ja on itäisen uudenmaan kaupallinen keskus. Täällä lopetetaan paikallisen aluesairaalaan synnytykset vaikka täällä synnytetään enemmän kuin Ylivieskassa, mutta kuitenkin karvan alle 1000 synnytystä vuodessa. Taitaa olla tämä iso mörkö HUS asialla, sille ei mikään riitä, kohta Oulustakin ajetaan Helsinkiin synnyttämään? Miksei samantien Intiaan jossa Sari-Sairaanhoitajan palkka on 1/20 Suomeen verrattuna, siinähän valtio säästäisi pitkän pennin. Intiassa olisi myös helposti riittävästi asukaspohojaa, 1,3 miljaardin kansasta riittää synnyttäjiä ja annetut byrokraattian kriteerit täyttyy kirkkaasti!
Äskettäin kaksi kansanedustajaa Keski-Pohjanmaalta nimittäin Puumala ja Lintilä arvioivat julkisuudessa, että Keski-Pohjanmaan keskussairaalan synnytykset saattavat soten myötä tulevaisuudessa lisääntyä. Mistähän päin he olettavat synnyttäjien lisäävän suuntautumista Kokkolaan. Nyt pitäisi olla tarkkana Oulun eteläisen alueella Oulaskankaan puolesta, sillä se on kaikkien etu.
Ei oo kaikkien eu, akka ei tuu enää tiineeksi ja ite olen käynyt ruunattamassa itteni. Kylläki oulaskankaalla...
Kysykää asiaa Haapajärven kunnanvaltuustonpuheenjohtajalta ja sairaanhoitopiirin hallituksen jäseneltä Sanna Isolalta, hän näyttää jättäneen eriävän mielipiteen SHP:n haliituksen äänestyspäätökseen Oulaskankaan synnytyksistä.
kyllä pylväs hoitaa,ei lopeteta,onniin hiljaa ettei tartte puollustella jatkoa
Nyt ne alkaa raahaan eväätkin oulusta ja siitä tulee säästöä ja parempaa ruokaakin.
On siinä kans pääkokki mennyt sekaisin tai ei tiedä mitä hyvä ruoka on.. säästöä ?
saavain nähdä,minkälaista ruokaa tulee,kakstuntia ruokaheiluu auton kyytissä,onsiinä varmasti pottumuusuki könttinä
Miten tämä liittyy synnyttämiseen?
..tulee sinne visalaankin ruoka kohta oulusta..ja siinä ei ole makua..
mitenkö,,,, joutuu ne synnyttäjätkin syömään,vaietkö tiennyt
Luulin niiden menevän synnyttämään, en syömään. Jos syömään,ei kun osasto kiinni, syököön lähtiessään tarpeeksi, tuskin työntäessä ruoka tulee mieleen.
..koitappa olla syömättä--käy ku mustilaisen hevoselle..just kun oppi niin kuoli.
Kyllä tuollaisella toiminnalla saadaan tosiasiassa kuluja isommiksi kun kaurapuurokin raahataan oulusta..mutta se selviää vasta jälkikäteen kun päätöksen tekijät ei ole enää kuvioissa kuten on niin monesti todettu
Koeta ite synnyttää nimimerkistäsi, ei tullene kaurapuuro mieleen.
Oulusta ne valitukset tulee. Haluavat kaiken Ouluun !!! Raha on se joka määrää....pienet pois ja ISOT tilalle, sehänse on päivän sana!
Niin, kumma virasto tämä VALVIRA, kun eivät pysty kerralla päättämään mitä kaikkea Oulaskankaan pitäisi tehdä, jotta synnytykset voisivat jatkua. Nyt vaativat mahakirurgia. Pitäisi kai tehdä valitus ko. virastosta eduskunnan oikeusasiamiehelle, sillä joku tässä nyt mättää. Olisikohan mitenkään mahdollista paikallisen lehden (esim. Kalajokilaakson) käydä haastattelemassa ko. asioista vastaavaa VALVIRAn virkamiestä?
olkaahuoleti,pylväs pitää lähikuntien palvelut ajan tasalla
Nyt se sitten tapahtui, synnytykset Oulaskankaalla lakkaavat. Valviran touhu oli raukkamaista, yrittivät ensin saada tahtonsa (kenen tahto?) läpi erilaisilla vaatimuksilla ja kun se ei onnistunut sitten viimein uskalsivat tehdä päätöksen, joskin aika heikoilla perusteilla. Edelleenkin olisi kiinnostavaa tietää päätöksen taustalla häärineet henkilöt. Ehkäpä he seuraavien eduskuntavaalien alla käyttävät ko. asiaa omalla alueellaan jopa vaalivalttina, jos kehtaavat.
Pieni alue ja synnytykset vähenemässä. Eihän tuossa mitään ihmeellistä. Kokkolaan matkaa Kalajokilaaksosta vähimmillään 35 km ja esim Kalajoelta alle 70.
tilannenäyttää punaistavaloa oulasakankaalle.niin nyt pylväskin ja rantala hoksas,valitetaan jossaatas lisäaikaa,mikseisitä silloin neuvoteltukun asiaoli tapetilla,nytkun paskat onjo pylväällä housuissa niin hoks alkaapelata
..kysyppä ppo:n hallituksessa josko voisivat maksaa tässäkin kimmon kulut..kyllä muut jäsenet kannattaa..ja jäsenien rahaahan on pilvin pimein käytettävissä..
Aika ristiriitaista on noiden ppo:n hallintoihmisten toiminta..ensin vastustetaan ihan selvää lainrikkomusta ja sen selvittämistä mutta sitten ollaan ensimmäisenä esittämässä valittamista .. kun itse ei ole osattu aikanaan hoitaa asioita mm. oulaskankaan osalta vaikka kymmenen vuotta on istuttu ja nautittu kokouspalkkiota.. Mitä valitttaminen tässä tapauksessa auttaa.. aikanaan esitetyt faktakirjaukset kokouksien esityksistä pöytään jolloin "kansa" näkee..ei yhtään kirjattua esitystä Oulaskankaan synnytyksien puolesta..vain epäselvää höpötystä jota ei oukat ole ymmärtäneet.. olisko näin siis faktat ? Vain kirjallisena näyttö..ei muuten kukaan usko..sanoo asko !
..sekö jo askottikati tälläkin palstalla häiriköi..pysyis lippaansa vartioinnissa tai sen orvon atoptio asioiden hoidossa..ei riitä äly tällaisiin politikointeihin vaikka tussulle kuinka yrittäis esittä..
Hahahahahahahahahahahahah. On aivan oikein, että se pieni, alkeellinen, vanhanaikainen ja heikkotasoinen kyläsairaala siellä kaukana pohjoisella ankealla sekä rumalla harvaanasutulla syrjäseudulla ja kehitysalueella ajetaan pikku hiljaa alas. Te juntit ette tarvitse minkäänlaisia palveluita, ja eihän niitä siellä ikävässä takapajulassa ole koskaan ollutkaan.
Muuttakaa pois sieltä lammaslaitumilta maalaisjuntit, mutta ongelma vain on se, että teitä ei kukaan halua vaivoikseen.
Ylipaskaa ikävämpää ja ankeampaa seutua hakeakseen on mentävä todella kauas itään. Vasta jossakin Siperian takimmaisella rannalla saattaa olla jotakin yhtä ikävää kuin se tympeä ja köyhä Ylipaskanne.
..katohan kun oli takinkääntäjä askotti ja arovaate saaneet oulunsalosta apulaisen kääntämään ilmansuunnat nurin. Todellisuudessa heistä ei kukaan tarvitse mielestään ao. palveluja..nyt..enää mutta odotetaan kun se aika koittaa niin kukapa se portilla itkee..vartioitava kirstu on tyhjä..jäsenien rahat hukattu ja omatunto kolkuttaa isosti..mitä tulikaan tehtyä.. sinne vain orvon luo itkemään..