Suomen kansa haluaa opetusta venäjän kielellä.

Siksi kansa haluaa johtajaksemme Petteri Orvon. Orpo ymmärtää asioita laajemmin kuin vain USA-NATO näkökulmasta.
985
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Petteri Orpo sanoi kielipolitiikan muutos olisi ensi töikseen Venäjän kielen opetus itäsimpien oblastien alueille

Äänestä
  • Venäjänkieli tulee olemmaan meille tarpeellinen, kun kokoomukseen- svekosiipi ajaameidät sotaan venäjän kanssa.
    Mitenkäs kävi viime sodassa " Mannerhein meni svekojen kanssa hitlerin oppiin, saksa hyökkäsi etelämpää venäjälle saksa ja suomi hyökkäsi suomen puoleltä aseveljinä saksankanssa venäjälle no mutta mitenkäs kävikään karjala meni ja suuret sotakorvaukset päälle.
    Senhän aiheuttivat mannerhein ruotsalaisine apureineen, ja vielä mannerheimin ruotsalais veljet jättivät rintaman lahtivät kurat housuissa pakoon ja aiheuttivat 20.000 sotilaan kaatumisen kannksella.
    Kyllähän olisi jos ruotsalaistenkanssa ei veljeltäis millään osa aluella

    Äänestä

  • Orpo sanoo juuri sen mitä isot pojat käskee

    Äänestä

Nyt USA yrittää samaa? Asetetaan vaatii tilauksia!

Äänestä

Jees. Asetetaan vaatii tilauksia! Vai mitä kamut.

Äänestä

Kokoomus ajetaan tiukemmin svekojen johdettavaksi. Orpo Vs Stubb show on keksitty. Tarkoituksena on saada Stubb haluamiinsa hommiin ulkomaankauppaministeriksi. Samalla toimii Soinin vahtikoirana.Toivakka saa kannettavakseen veronkierto hääsäkä ja joutaa roskiin.
Orpo siirtyy valtiovarainministeriksi. Hän nimittää uudeksi sisäministeriksi, yllätys, yllätys! Hajalliksen.
Svekojen määrä hallituksessa lisääntyy ja Persut vikisee laskevien kannatuslukujensa kanssa. Nalle nauraa Etelä-Ranskan kartanossaan.
Just, just som jag har planerat.

Äänestä
  • jotain hämärää svekto ja cia yrittää orpoa vastaan

    Äänestä

Muita kysymyksiä

Lepomäen mielestä ruotsin kielestä olisi tehtävä vapaaehtoinen kouluaine, kun taas Stubb jopa aikaistaisi toisen kotimaisen kielen aloitusta.

Äänestä

Lepomäki ja orpo yhtenäinen näkemys on kuinka puolue kyllästynyt lopullisesti pakkoruotsin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lätkän-mm kirjoitti:

Siksi kansa haluaa johtajaksemme Petteri Orvon. Orpo ymmärtää asioita laajemmin kuin vain USA-NATO näkökulmasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu