Olen pian 17v tyttö ja aion papiksi. Minulle saa esittää kaikenlaisia kysymyksiä. Kysymysten tulee olla asiallisia, koska muuten en vastaa niihin.
Olen uskovainen ja aion papiksi, kysy mitä haluat.
14
236
Vastaukset
Uskotko evoluutioteoriaan?
Jos ihminen on hädässä ja päätät auttaa, miksi teet sen?
Miksi ateistien määrä maailmalla kasvaa koko ajan?
Millaisia arvosanoja sait biologiasta, maantiedosta, fysiikasta ja kemiasta?Uskotko evoluutioteoriaan?
- en täysin, mutta osittain voi olla totta.
Jos ihminen on hädässä ja päätät auttaa, miksi teet sen?
- Koska haluan auttaa, ja tuntuisi väärältä olla auttamatta. Esim. Jos joku saisi sairaskohtauksen niin kyllä minä hänelle apua soittaisin.
Miksi ateistien määrä maailmalla kasvaa koko ajan?
- Hyvä kysymys. Varmaankin ateistien määrään vaikuttaa monet syyt. Esim. Jotkut haluaisivat uskoa mutta eivät vaan pysty. Itsekin olin aika pitkään agnostikko, mutta tulin uskoon isovanhempieni kuoltua. Myös ylimielisyys voi vaikuttaa siihen että on ateisti. (Ei aina.) Kun elämä kolhii niin yleensä joko nöyrtyy tai sitten kieltäytyy uskomasta. Tälläistä olen huomannut. Tähän kysymykseen olisi kiva perehtyä lisää. Kaikkia syitähän kukaan ei voi täysin tietää, mutta arvuutella voi.
Millaisia arvosanoja sait biologiasta, maantiedosta, fysiikasta ja kemiasta?
- Biologia oli 8, maantieto 9, fysiikka 8 ja kemia 7.
uskotko 9/11 voimaan
Ja asiattomiin kysymyksiin en tosiaankaan vastaa, joten kyselkää asiallisia.
Minkä uskonnollisen ryhmän pappi sinusta tulee? Oletko ihan perusluterilainen vai kuulutko esimerkiksi johonkin herätysliikkeeseen?
- 444
ryhtyy papiks hah Jeesust/Jumalaa ei oo edes olemas. kusetust koko homma.
Kun kerta alat papiks, nii tykkääkkö sää pitää päälläs sellasii kaapu juttui tai niitä tiiät kyllä??
- Mietinpävaa
Ei millään pahalla mutta eikö raamattu kiellä naispappeuden melko suorasanaisesti (voin kaivaa kyseisen osan raamatusta huomenna)?
- see_the_truth.webs.com
Uskotko helvetin olemassaoloon?
Joutuvatko eri kirkkokuntiin kuuluvat helvettiin?
Miksi haluat papiksi juuri nyt aikana jolloin luterilaisesta uskonnosta eroaa ennätysmäärät ihmisiä eikä tulevaisuus ole turvattu?
Oletko lukenut Raamatun kannesta kanteen?
Millaisia ajatuksia herättää, että Jeesus ei ole palannut vieläkään vaikka lukuisat kristityt sukupolvet ovat kuolleet odottaessaan turhaan? Miksi haluat papiksi?
Kuvaile maailmankatsomustasi, ja etenkin suhdettasi "yliluonnolliseen" mahdollisimman tarkasti. Miksi katsomuksesi on juuri sellainen?- Satanisti9
Mielipide siitä, että raamatussa on 409 raiskausta?
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 794444
- 503762
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle512571Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3442051- 1401799
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161725Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s271547Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan131511Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?121329- 461273