kääpiökynsisammakoista

miten isossa akvaariossa voi pitää 1 tai 2 kääpiökynsisammakkoa?
minkälainen valaistus?
mitä muuta se tarvitsee?
2236
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mulla on yksi sammakko 60 litrasessa akvaariossa. Tietääkseni 40 litrasessa voi pitää kääpiökynsisammakkoa. Valaistus voi olla normaali, kunhan on aika paljon kasveja, jotta pohja on "hämärä" ja siellä on piilopaikkoja. Suodatin ja lämmitin olis hyvä olla. Sammakon täytyy päästä välillä pinnalle hengittämään. Mun sakuni nököttää joskus suodattimen päällä pää vedenpinnan yläpuolella.

Äänestä
  • Mulla on kääpiökynsisammakko 150-l.Hyvin pärjäilee!Se käy aina pinnalla hengittämäs! Se on ylisöpö, SUOSITTELEN JOKAISELLE AKVAHARRASTAJALLE!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Beavers kirjoitti:

miten isossa akvaariossa voi pitää 1 tai 2 kääpiökynsisammakkoa?
minkälainen valaistus?
mitä muuta se tarvitsee?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu