Ulosottomies laittoi "UMS Velalliselta ei ole suppeassa
ulosotossa löytynyt varoja velan
suorittamiseksi "xx,xx e" merkinnän luottotietoihin. Maksoin laskun samantien, ja ilmoitin ulosottoon, mutta sieltä vastattiin etteivät he voi poistaa vaikka kuitti maksusta koska maksu perintäyhtiölle joka alkuperäinen velkoja, eli ihan järkeenkäypää. Sitten ilmoitin luottotietojen ylläpitäjälle ko maksun,no taas viestiä etteivät voi poistaa ilman alkuperäistä perijää.
Viimeisenä viestiä perintäyhtiölle,mutta sieltä sanoi nainen puhelupalvelussa että heiltä ilmoitus maksusta maksaa 20e? Siis mitä, voiko ne maksuttaa vielä siitä että ilmoittavat asiastietoon että olen velkani maksanut? Maksoin laskun maanantaina, ja ilmoitin perintäyhtiöön ja äsken tarkistin luottotietoni niin vielä näkyy merkintä tästä velasta. (Asiakastiedon mukaan merkintä poistuu heti kun velka maksettu koska oli suppea ulosotto) Mitä teen väärin vai enkö ole ymmärtänyt jotain? Kellään kokemusta tuosta suppean merkinnän poistumisesta maksun jälkeen?
Perintäyhtiö laskuttaa luottot.merkinnän poistosta
5
281
Vastaukset
- wwwwwwwwwwwwww
Ulosotto poistaa itse omat merkintänsä, eli ne U:lla alkavat. Perintätoimisto voi vaikuttaa vain YVK-merkintään, yksityisen kohdalla, konkurssimerkinnöistä ei tietoa. Merkintää ei myöskään poisteta, vaikka velka olisi maksettu. Asiakastietoon voi ilmoittaa sellaisen merkinnän, että velka on maksettu, mutta se alkuperäinen merkintä ei poistu ennen aikojaan. Onhan merkintä ollut aiheellinen, kun velkaa ei kerran ole hoidettu ajoissa. Ja kyllä, työstä saa laskuttaa eli tuosta maksuilmoituksen tekemisestä voi veloittaa.
- 547457457
"Merkintää ei myöskään poisteta, vaikka velka olisi maksettu."
No riippuu merkinnän tyypistä, aloittajan tapauksessa UMS merkintä poistuu kun velka on maksettu. - patriklaine
UMS poistuu, mutta jos se on seurausta yksipuolisesta velkomustuomiosta, niin se YVK jää. Sen voi koristella referenssimerkinnällä, mutta ei se poistu. Suoraan ulosottokelpoisista (eli jotka ei käy käräjäoikeuden kautta ensin) en osaa sanoa, että lähteekö ne U-alkuiset sit heti kun on maksettu?
Vastaan tohon mistä kokemusta. Eli itsekin aikoinani kyselin velkojalta että ilmoittaisivatko he A-tietoon että velka maksettu(REF). Juu onnistuu mutta maksaa 20€. Ihmettelin ja kieltäydyin. Lähetin kopion maksetusta velasta A-tietoon ja pyysin REF-merkintää. Onnistui eikä maksanut mitään.
- ex_perijä
Ei kukaan kiellä tekemästä sitä itse, keräämästä todistuksia maksetuista veloista, lähettämällä niitä Asiakastietoon ja pyytämään reffiä, eli tekemään kaiken duunin asian eteen itse. Jos pyydät sitä perintätoimistolta, se maksaa, koska joku tekee sen työn siellä sinun puolesta. Simppeliä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M317044Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1093816Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v453763KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2501961Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e521852Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka331840Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn391369- 771253
Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj291201Tsekkoslovakialaiset Skoodat ei kelvanneet hesalaisille
Mutta jotain "polskifiiaatteja" Itä-Blokista kuitenkin hommaavat. No kommunistiakvaarioitahan nuo ovat muutenkin. https61166