Kieleen pureminen?

mitämitäxx

Hei, kuinka moni teistä on purrut kieleen isomman kohtauksen aikana? Mihin kohtaan kieleä tarkemmin ottaen ja onko puremakohta yleensä sama?

Itse puren yleensä huuleen, aivan suun etuosaan. Omalla kohdallani paikka on yleensä aina sama ja mietinpä vain, että onko muillakin.
Kiitos!

8

7650

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 119181919

      Minulla ei ole diagnosoitu epilepsiaa mutta välillä aamuisin veren maku suussa ja kielen takaosassa tai ns. puolessa välissä haava yön jälkeen. Aamuisin leuat niin jumissa ja poskissa puremajälkiä niin joko puren öisin niiiin kovaa hampaita yhteen että posket ja kieli jää väliin tai sitten on jotain kohtauksia öisin. Koskaan ei ole huulissa ollut mitään jälkiä. En ole kyllä käynyt epilepsia-kokeissa, mutta hammaslääkärin mukaan ei viitteitä bruksismista. Tiedä sitten.

      Millainen kohta sinulle jää puremasta? Onko rikki? Onko sinulla kohtauksen jälkeen leuat jumissa tai vaikea avata niitä?

      • mitämitäxx

        Kannattaa varata aika neurologille, jos sinua asia alkaa vielä vaivaamaan, mutta tuo kuulostaa vielä aika normaalilta.

        Jälki, joka minulle jää on yleensä syvä haava, "hampaat menneet läpi" ja vieressä voi olla pienempiä jälkiä, isommalta alueelta iho ei kuitenkaan varsinaisesti rikki ole.
        Jos olen kohtauksen aikana kouristanut paljon leukaperillä, ovat leuat kipuilevat ja väsyneet jonkin aikaa, niin kuin muutkin "rasittuneet" lihakset. Avaamisongelmia ei kuitenkaan ole suoranaisesti :)
        Toivottavasti ongelmasi ratkeaa!


      • mitämitäxx

        ...niin, ja veri roiskuu :D


    • kysymy7377318

      Mulla on epilepsia ja herään välillä kielen sivu rikki..voikohan olla kohtauksesta kyse.. normaalisti tulevat päivällä ja olen ymmärtänyt että huulet yleensä purtu jos kouristaa

      • mitämitäxx

        Mahdollisesti, tai voisiko kyse olla narskuttelusta? Kts. bruksismi. Onko muita uniongelmia?


    • Sivutollo

      Kai sillä on paljon tekemistä myös oman hammaskaluston muodon ja erityisesti purennan kanssa. Jokaiselta löytyy yksilöllinen purukalusto ja eipä se kielikään ihan samanlainen kenelläkään ole..
      Itse pari kertaa kohtausten aikana -rajujen sellaisten!- purrut kieleen, aina paikka ollut kielen sivuosat.. Että siitä päättelemään sitten omaa pärstää että missä syy kun paikka on aina sama.
      No ei vaan, joskus aikoja aikoja ennen epilepsian ilmenemistä vertailtu sukulaisten ja ystävien kans kieliä ja todettu että meidän perheessä ainakin ollaan lehmille läheistä sukua jos kieliä katsotaan.. :D

    • tietaj

      Kurkatkaapa kielen sivut. Aaltomainen jälki (hampaan muodot painautunut) kertoo puremisesta. Voi johtua myös bruksismista, jos siihen on taipumusta, mut jos ei niin sitten erittäin tod.näk.johtuvat kohtauksista.

    • karhu_900

      Mulla lyö öisin hampaat tahdonvastaisesti yhteen joskus sarjoittaisina kohtauksina ja aina puren samaan kohtaan. Tätä en ole pitänyt minään, aina on silloin tällöin öisin tullut. Joskus vasta aamulla huomaan, että on kieli kipeä. Jos olen hereillä kohtausten aikana, en voi niille mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      49
      2339
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      150
      1920
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1865
    4. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      33
      1567
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      111
      1528
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      55
      1181
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      69
      1106
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1105
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      891
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      877
    Aihe