Olemme lähdössä 2 viikon päästä Tallinnaan, Mietimme kumpi olisi parempi tapa tuoda lähinnä olutta kotiin. Omatuonti joutuu roudaamaan olutta, entä nettitilaus, mitkä on keskimäärin toimituskulut espooseen. Riippuu tietenkin mistä ostaa.Ps ei ole autoa käytössä!!
nettitilaus vai omatuonti
4
222
Vastaukset
- sepisusi
Kannattaa vaikka lainata pakettiauto ja ostaa laivalta oluet, ovat halvempia eikä mene panttimaksua. Viron puolelta sitten väkevät. Ei ole tullimiehillä mitään mahdollisuutta periä laittomia veroja, joita ne hyväuskoisilta yrittävät ryöstää.
- IhanItseToisin
"laittomia veroja", mitä ne sellaiset ovat? Toki aina kannattaa tuoda ihan itse, autolla saa riittävästi, vaikka koko kesäksi.
- eitmaksavero
Itse hakien ei ainkaan tule mitään verojenmaksua eteen.
- tiedemies12
Oletko harkinnut nettitilausta mydrink.ee-stä? Kolme laatikkoa olutta tule kotisijalle 16,9€ rahtimaksusta. Jos tarvitset enemmän saa tilaa montaa pakettia. Pikkupaketit ei ole tullin huomiossa. Ei se kannatta matkusta hakeaksemme kaljaa. Ja tullissa ei ole ongelmia ollenkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1703349Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3732151Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii492068- 411971
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321471Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931241- 541203
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul3851075Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1141003- 46879