Vene- ja lisä autovero tulossa

wefdwwww

Liikenteestä kerätään jo nytkin, olin aivan yllättänyt että miten paljon eli siis 8 miljardia kerätäään liikenteestä veroina ja maksuina verotuloja valtiolle.

Tästä vain 1 miljardi jaetaan liikenteelle takaisin.

Toki ne loput 7 miljardia menee varmaan hyvään käyttöön mutta onpa aikamoinen kuppauksen kohde autoilija ja muut ajoneuvot. Sen päälle nyt vielä edelleenkin olisi tulossa lisäveroa autoiluun ja vielä veneilijöille erikseen myös.

Näkyykö kiitosta missään?
Ei vaan enemminkin potkitaan vaan päähän kuten suomenojan veneiden talvisäilyttäjiä joita uhmataan lisäkuluilla sen suhteen että vene pitäisi kuljettaa talvisäilytykseen jonnekkin muualle. Nythän näyttää taas siltä että YHTÄÄN venettä ei ole jäämässä niille sijoilleen missä ne nyt talvisäilytetään vaan isommatkin veneet pitää kuskata jonnekkin finnoon uudelle alueelle, se on lisälaskua taas.

Sinä hiljainen kansalainen, kannattaisiko jo alkaa huolestua maamme asioista.
Talous menee kuralle koko ajan vaan enemmän, jossain on vikaa.

7

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 20-10

      Meidät on täällä opetettu "rakastamaan" veroja ja onhan tämä sentään hyvinvointivaltio.
      Jossakin on varmasti tämänkin lehmän lypsyllä raja. Mummoni kertoi että joskus kauan sitten heidän lehmänsä eivät antaneet talvella maitoa kun ei ollut antaa tarpeeksi rehua - menivät siis umpeen.
      Tällä menolla saattaa tämä kansakin mennä " umpeen" jos ei löydy jostakin tarpeeksi "rehua" systeemiin.

    • Kyllä, jotakin on pielessä. Miksi on pielessä siinä kysymys. Mielestäni vastaus on selvä. 100 000 menetettyä teollista työpaikkaa ja maahanmuutto. En tiedä mitä niille työpaikoille olisi voinut tehdä mutta maahanmuutto on ihan itse aiheutettua. Mikäli muistan oikein niin maahanmuuton pani aktiivisti alulle kaksi naispoliitikkoa (RKP ja Vihreät) haukkumalla julkisesti henkilöitä rasisteiksi jotka eivät olleet heidän kanssaan sama mieltä. Tästä se lähti ja nyt olemme missä olemme. Asiaa ei paranna se että poliitikot eivät suostu kertomaan mitä lysti maksaa veronmaksajille. Aina kun jotakin asiaa peitellään niin se ei kestä päivänvaloa. Summa on ilmeisesti niin suuri. Käsittääkseni muissa pohjoismaissa asia on kerrottu.
      Olen äänestänyt ensin RKP:tä sitten Kokoomusta ja viimeksi Persuja mutta mikään ei muutu. Jos olisin nuorempi niin lähtisin tästä maasta pois. Ei Suomella ole tulevaisuutta !
      Vielä: kun katsoo niitä päätöksiä jota eduskunnassa tehdään lähes kaikki on ihan järjenvastaisia.

      • NiinSeVaanOnkin

        Olet ampunut ohi koko ajan. Ei nuo puolueet ole ihmisten asialla.


    • TS36

      Pohjanperukoilla näyttää satamainfra rapautuvan niin, että monet ovat käymässä kelvottomiksi. Toivottavasti noista veroista löytyisi sitten rahoitusta olemassa olevien paikkojen ylläpitoon, uusista ei nyt kannata haaveilla.

      • veroviska

        Tottakai vero tulee takaamaan veneilyväylien ja -satamien esimerkillisen kunnossapidon, sillä veneilijäthän ovat veronsa maksaneet.


    • kansankusetusta

      Mafiahallitus imee kansan kuiviin kaikin keinoin ja voitot jaetaan kaveripiirille. Tyhmän kansan tehtäväksi jää vain laskun maksu.

      • laillinen_mafia

        Tässä oli nykytilanne kuvattu tosi lyhyesti ja hyvin! Juuri noin tuo kolmen puolueen suppea eliitti toimii.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      19
      3355
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      10
      2767
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2404
    4. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      42
      1787
    5. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      46
      1408
    6. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1398
    7. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      41
      1351
    8. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      8
      1315
    9. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      52
      1233
    10. Missikohu edustaa nykyajan monimuotoisuutta

      Puolesta vai vastaan, saako esittää pilkkaavasti jonkun toisen ihmisen syntyperäisiä ominaisuuksia? Kadulla vastaan tule
      Sinkut
      262
      1105
    Aihe