Vene- ja lisä autovero tulossa

wefdwwww

Liikenteestä kerätään jo nytkin, olin aivan yllättänyt että miten paljon eli siis 8 miljardia kerätäään liikenteestä veroina ja maksuina verotuloja valtiolle.

Tästä vain 1 miljardi jaetaan liikenteelle takaisin.

Toki ne loput 7 miljardia menee varmaan hyvään käyttöön mutta onpa aikamoinen kuppauksen kohde autoilija ja muut ajoneuvot. Sen päälle nyt vielä edelleenkin olisi tulossa lisäveroa autoiluun ja vielä veneilijöille erikseen myös.

Näkyykö kiitosta missään?
Ei vaan enemminkin potkitaan vaan päähän kuten suomenojan veneiden talvisäilyttäjiä joita uhmataan lisäkuluilla sen suhteen että vene pitäisi kuljettaa talvisäilytykseen jonnekkin muualle. Nythän näyttää taas siltä että YHTÄÄN venettä ei ole jäämässä niille sijoilleen missä ne nyt talvisäilytetään vaan isommatkin veneet pitää kuskata jonnekkin finnoon uudelle alueelle, se on lisälaskua taas.

Sinä hiljainen kansalainen, kannattaisiko jo alkaa huolestua maamme asioista.
Talous menee kuralle koko ajan vaan enemmän, jossain on vikaa.

7

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 20-10

      Meidät on täällä opetettu "rakastamaan" veroja ja onhan tämä sentään hyvinvointivaltio.
      Jossakin on varmasti tämänkin lehmän lypsyllä raja. Mummoni kertoi että joskus kauan sitten heidän lehmänsä eivät antaneet talvella maitoa kun ei ollut antaa tarpeeksi rehua - menivät siis umpeen.
      Tällä menolla saattaa tämä kansakin mennä " umpeen" jos ei löydy jostakin tarpeeksi "rehua" systeemiin.

    • Kyllä, jotakin on pielessä. Miksi on pielessä siinä kysymys. Mielestäni vastaus on selvä. 100 000 menetettyä teollista työpaikkaa ja maahanmuutto. En tiedä mitä niille työpaikoille olisi voinut tehdä mutta maahanmuutto on ihan itse aiheutettua. Mikäli muistan oikein niin maahanmuuton pani aktiivisti alulle kaksi naispoliitikkoa (RKP ja Vihreät) haukkumalla julkisesti henkilöitä rasisteiksi jotka eivät olleet heidän kanssaan sama mieltä. Tästä se lähti ja nyt olemme missä olemme. Asiaa ei paranna se että poliitikot eivät suostu kertomaan mitä lysti maksaa veronmaksajille. Aina kun jotakin asiaa peitellään niin se ei kestä päivänvaloa. Summa on ilmeisesti niin suuri. Käsittääkseni muissa pohjoismaissa asia on kerrottu.
      Olen äänestänyt ensin RKP:tä sitten Kokoomusta ja viimeksi Persuja mutta mikään ei muutu. Jos olisin nuorempi niin lähtisin tästä maasta pois. Ei Suomella ole tulevaisuutta !
      Vielä: kun katsoo niitä päätöksiä jota eduskunnassa tehdään lähes kaikki on ihan järjenvastaisia.

      • NiinSeVaanOnkin

        Olet ampunut ohi koko ajan. Ei nuo puolueet ole ihmisten asialla.


    • TS36

      Pohjanperukoilla näyttää satamainfra rapautuvan niin, että monet ovat käymässä kelvottomiksi. Toivottavasti noista veroista löytyisi sitten rahoitusta olemassa olevien paikkojen ylläpitoon, uusista ei nyt kannata haaveilla.

      • veroviska

        Tottakai vero tulee takaamaan veneilyväylien ja -satamien esimerkillisen kunnossapidon, sillä veneilijäthän ovat veronsa maksaneet.


    • kansankusetusta

      Mafiahallitus imee kansan kuiviin kaikin keinoin ja voitot jaetaan kaveripiirille. Tyhmän kansan tehtäväksi jää vain laskun maksu.

      • laillinen_mafia

        Tässä oli nykytilanne kuvattu tosi lyhyesti ja hyvin! Juuri noin tuo kolmen puolueen suppea eliitti toimii.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1343
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      871
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      703
    4. 51
      595
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      13
      501
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      474
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      451
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      407
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      175
      384
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      381
    Aihe