Haluaisin perustaa rihmakala akvan. Sinne tulisi sinirihmaa 1-3kpl, kääpiörihmaa 1-3kpl ja ehkä viel jotain isompaa(10 cm) rihmalajia 1-3 kpl 20 kpl tetroja levänsyöjät. Kuinka isoa (minimissään) akvaariota mun pitäsi varata niille rihmoille. Ja onko matala ja pitkä parempi kuin korkee ja lyhyt... Tuleeko eri lajin rihma koiraat keskenään toimeen???
Onko muutes purppura taistelukaloja vaikee saada?? Luulisin et ne oli sen nimisii. Ne kuulemma olis rauhallisempia kuin oikeet taistot... ja käviskö ne rihmojen kans yhteen?
Onko muutes purppura taistelukaloja vaikee saada?? Luulisin et ne oli sen nimisii. Ne kuulemma olis rauhallisempia kuin oikeet taistot... ja käviskö ne rihmojen kans yhteen?
Vastaukset 2
Vanhimmat
>Tuleeko eri lajin rihma koiraat keskenään toimeen???
Eivät ellei tilaa ja kasvillisuutta ole sikana. Sinirihma etenkään.
>Onko muutes purppura taistelukaloja vaikee saada??
On. Harvoin tarjolla. Tilaamalla kyllä saatavilla.
>Luulisin et ne oli sen nimisii.
Jos Betta imbellistä tarkoitat niin ovat purppurataistelukaloja.
>Ne kuulemma olis rauhallisempia kuin oikeet taistot... ja käviskö ne rihmojen kans yhteen?
Eivät hyvin. Betta imbellis on kyllä rauhallinen mutta myös ujo kuin mikä. Se ei kertakaikkiaan näyttäydy suuressa akvaariossa niin paljon että sitä koskaan näkisit.
Varsinkin jos taistoja (yhtä paljon sopiva tuonne rihmakala-altaaseesi kuin nämäkin) ajattelit se ei sovi, sillä taisto ottaa imbelliksen hengiltä.
Purppurataistoille akvaario on hyvä olla sellainen 45 litraa. Sellaisessa se viihtyy. Paljon matalaa kasvillisuutta jonne se voi piiloutua. Eli älä ota näitä altaaseesi. Stressaantuvat turhaan rihmojen joukossa.
sulle todella tärkeestä tiedosta...