Olis voinut jättää keskustan alueella lannoittamisen sunnuntai-iltana. Kuitenkin juhlapäivä. Olisin istunut ulkona ja ny piti jättää väliin mahtavien hajuhaittojen vuoksi. Ja huomenna olis aikaa vaikka miten, että sopii antaa mennä vaan. Eli tykit täyteen ja mehut maastoon.
Kuka lannoittaa....
Kysymmys
21599
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Koko paskanlevitys tarvis kieltää lailla. Ihmisenjätös on tuomittu pilaamaan maailman ja pakko rakennella ekovehkeitä viemäreihin. Silti toinen saa vapaasti levittää tonnikaupalla paskaa viereiselle pellolle. Ei ole laki sama kaikille.
On se sama kaikille, sinäkin saat levittää paskaa pellolle joten älä kitise.
Missä sun perunamaasi on? Olis meinaan kaivot täynnä.
Huittisissa haisee aina paska oli siten kyseessä uimaranta tai jokin paikallinen ravinteli jossa ei taatusti saa syötyä kun paska haisee niin perkeleesti että yrjöt meinaa lentää. Mutta tulkaapa pääkaupunki seudulle ei taatusti haise paska ja muutenkin fiksumpi meininki porukka osaa pukeutuakin muodikkaammin eikä ainaisiin kumisaappaisiin ja haalareihin.
Taas tämä hesasta kirjoittelee, ikuinen maalaistollo joka ei helsinkiläiseksi muutu, ei koskaan.
Levitä omalle perunamaallesi, kai sulla sitä on kerran on kaivotkin.
Böndellä on taas elämä pilalla.
Olen samaa mieltä aloittajan kanssa. Eikö näille lietteiden levittelijöille mene jakeluun että muut kärsivät heidän toimistaan. Kamala haju tulee myös asuntoihin sisälle.
Todella itsekästä touhua. Miksi kunta ei puutu? Miksi ei estetä lailla moista touhua?
On niitä muitakin lannoitteita..hajuttomia? Tosin ne maksavat.. Onko maanviljelijöiden tilanne niin huolestuttava etteivät raaski ostaa bio- lannoitteita..hajuttomia. Vai mikä ongelma mahtaneekaan olla?
Mutta oli miten oli....muut kärsivät.*
Pitäisiköhän tehdä aloite paskan levityskiellosta kepuvetoiseen valtuustoon...
Miten helvetissä muutat sianpaskan hajuttomaksi????? pakkohan se on pellolle ajaa, eihän sitä lietesäiliöönkään määrättömästi mahdu!! Ei muuta ku muuttoliike hesaan, jos se paskan haju pari kertaa vuodessa noin viikon verran kaataa maailman!
tietääkseni sianpaskan hajun voi helposti muuttaa hajuttomaksi kun sen laittaa biokaasureaktoriin niin siitä saadaan samalla polttoainetta jota voi käyttää monella tavalla.Mutta huittisissa isännät haluavat ajaa paskansa pellolle on niin komiaa kun oikein haisee ja kanssa ihmisiä vituttaa niin voi sitten ajella sillä helvetin suurella lava chervoletilla katsemassa peltojaan ja haistella paskaa.Niin on totta että kun muuttaa hesaan niin elämän laatu paranee huomattavasti.
Haju ei vähene reaktorissa ainoastaan muuttuu enemmän mädäntyneen hajuiseksi eikä pellolle ajettavan tavaran määrä vähene vaan lisääntyy kun reaktoriin ajetaan kaikkea kivaa teurasjätteistä alkaen. Vain asiasta mitään tietämättömiin tuo hajuttomuus mainostus on mennyt läpi. Tällä tarinalla saadaan laitosten ymppi luvat helpommin läpi
Höpöhöpöjuttua ja liirumlaarumia. Miten maalaistollo pärjäät "hesassa" kun tuo kirjallinen ulosantisi on vähän niin ja näin?
Tuu mun kaa skragaa niin sun bludet vaan valuu kartsalle.
Koko helvatan tuppukylä haisee niin vietävästi.Eikä ole mitään VIIKON VUODESSA,kyllä siellä haisee useammin.Ajan kanssa kai saapasjalkaiset tottuvat siihen.Ikinä en moiseen pe..ereikään muuttaisi.
Jatkuva haju on tosiaan Huittisissa. Maajussit touhuavat ympäri vuoden ties mitä levittävät pelloilleen..tai vuokrapalstoilleen?
Ei ihme jos ei huitsissa ihmiset viihdy. Pilattu kylä.
No voi voi, suuret on murheet. Jos ei paskanhaju miellytä aina voi muuttaa kaupungista pois. Kannattaisi ajatella positiivisesti ja olla ylpeä sitä että sattuu asumaan suomen aikaisemmassa kunnassa ja miettiä kuinka monen suomalaisen vuotuisen lihantarpeen kaupunkimme pystyy tuottamaan. Ilman paskanhajua, ei lihaa lautasella, miettikääpä sitä. Näin se vaan menee...
No kyllä on aihetta ylpeyteen!On sitä muuallakin peltoja sekä sikatiloja,mutta ei varmasti yhdessäkään muussa Suomen "kaupungissa" haise yhtä paskalta.
Onneksi en syö lihaa. Se ei ole Ihmiselle välttämätöntä. Lihansyönti kuuluu metsäneläimille. Mitä vähemmän syön lihaa sen parempi. Olen pysynyt hengissä ilmankin. Jotenka pellot voisi paketoida minun puolestani.
Voimaa se vaan on,ja antaa työtä sekä verotuloja yhteiskunnalle.Pääkaupunkissa va-
litetaan katupölystä ja ilmansaasteista.Ja paljon pidempiä aikoja,mitä maatalous
tuoksahtelee.Huittisisakin on kolme isompaa ja lukuisia pienempiä tuotantolaitoksia
jotka tarvitsevat maataloutta,ja tuohan on sitä luomua,eikä kemianteollisuuden tuoteta!!
En syö lihaa..en perunaa..en leipää..en makkaraa../ tms.
En juo..enkä polta.
Vesi riittää. Eipä ole liikakilojakaan. Kuten paikallisväestöstä 90%:lla.
On yhteiskunnallisestikin ajateltuna taloudellisempaa katsoa mitä syö~
Niin, toisia ottaa pattiin paskanhaju, aina voi muuttaa pois. Minua ottaa pattiin sosialistien idätyslaatikossa asuminen, sen vuoksi en kerrostalossa asukaan.