Surullinen tilanne. Suomessa Ei ole puoluetta.

jota voisi itsenäisesti ajattelemaan kykenevä tavis äänestää.

Kaikki nykypuolueet ovat enemmän tai vähemmän hukassa, ja yksinkertaisesti halveksivat ja väheksyvät äänestäjiään. Niistä on tullut vain koneisto puolueen sisäpiireille päästä mahdollisimman hyviin hommiin.

Koskee siis kaikkia puolueita. Lukuunottamatta muita marginaalipuolueita kuin tätä uutta marginaalipuoluetta persuja.

9

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itsenäisen yksilöllisen ajattelun ja puolueen kaltaisen joukkoajattelun välillä on jo lähtökohtainen ristiriita.

    • asiatkuntoon

      Kunhan kansanedustaja Teuvo Hakkarainen perustaa oman puolueen, niin sitten Suomen asiat alkavat toimia. Kannattaa lukea Kainuun Sanomista 9.5.16 Hakkaraisen haastattelu.

    • nukkumaan-vaan

      Puoluetilanne on todellakin tällä hetkellä tosi surkea. Olen minäkin miettinyt, ketä voisi äänestää ja mitä puoluetta. Nykyisiä en enää äänestä.

    • kannattaavastustaa

      Vihreät ovat sellainen puolue, että ensin ajavat jotain asiaa. Ja kun se alkaa joskus toimia, niin sitten puolue ryhtyy vastustamaan sitä. Täytyy ihmetellä sellaisen puolueen kannatuksen nousua ja puheenjohtajan valintaa suosituimmaksi oppositiojohtajaksi. Nyt Vihree-Ville haluaa presidenttiehdokkaaksi, vaikka muodollisesti aikoo pyytää Haavistoa. Toiminta muistuttaa entisaikojen kommunistien myyräntyötä.

      • Nerokasta

        Sitä voisi kutsua ideologiseksi ikiliikkujaksi.
        Suorastaan nerokas keksintö!


    • kfjfccc

      Ikuinen pelimies Väyrynenkin on huomannut tämän puutteen.

    • patetoivo

      Ainoa puolue jota äänestän seuraavaksi on p.väyrysen puolue, olen pettynyt tähän nykyiseen menoon, muutosta ei näytä tulevan.

    • kitaauki

      Pelottaa vihreitten nousu , pian tämä maa on matuja täynnä.

      • kitakiinni

        Täh? Etpä varmaan huomannut että kepulainen pääministeri kutsui kotiinsa 30 000 matua. Yksi lause ja miljardiluokan lasku. Eikä sitä edes kaduta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2553
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      195
      954
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      54
      738
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      672
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      562
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      14
      496
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      49
      493
    8. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      465
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      450
    Aihe