Matti Vanhala on Maaseudun Menneisyys- nimisessä lehdessä arvostelemassa itsensä kannattamaa Talvivaaran rahanhaaskausta, vaikka lupasi myydä valtion omaisuutta rahoittaakseen Kepuhanketta.
http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/politiikka-ja-talous/yle-valtion-talvivaaran-rahat-loppumassa-1.138632
http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/politiikka-ja-talous/yle-valtion-talvivaaran-rahat-loppumassa-1.138632
Vastaukset 13
Vanhimmat
Matti Vanhanen, kepukaivoksen innokas puuhamies. Sanoihan Pekka Peräkin Talvivaaran olevan Vanhasen luomus.
Eiköhän Paula Lehtomäkikin kohta pistä paremmaksi ja sano, että hän jo alusta saakka suhtautui epäillen Talvivaaran kykyyn hoitaa ympäristövelvoitteensa. Ja Mauri Pekkarinen, että kyllä häntäkin elinkeinoministeri arvelutti, että mitenkähän sen kannattavuuden kanssa oikein on.
Kyllä sinne putken päähän pitäisi näille ketkuille rakentaa ainakin se pissi-Paula patsas muistomerkiksi "saavutuksista".
Kolmipäinen Manneken Piss. Mulkun malli mulkkumatilta.
Kas kun Antti Rinne ei kehumaan olevansa rehellinen mies.
Rinne oli ay-pomo Talvivaaran perustamisen aikoihin. Ei Prolla tainnut olla paljon osaa eikä arpaa Talvivaaran sotkuissa.
Keput ovat ristiriitaista porukkaa kun puheet ja teot eivät koskaan täsmää. Esimerkkejä teollisista hankkeista:
1. Rehn oli vastaan vuosi sitten Talvivaaran rahoitusta - mutta toispaikassa pouollusti lisärahoitusta. Nyt jälleen puhuu muka epäilevään sävyyn!
2. Matti Vanhanen oli Talvivaaran järjettömin rahoittajahalukas alusta 10 ensimmästä vuotta - nyt puhuukin toisin!
3. Rehn julkitoi pelkonsa, että Fennovoiman myötä Suomesta tulee ydinvoiman ulkomuseo, mutta järjesteli lupaa kuitenkin ahkerasti.
4. Mauri Pekkarinen oli suurin Talvivaaran puolestapuhuja myös 10 vuoden ajan. Nyt puhelee kummallisia toiminnan lopettamisen puolesta.
5. Sipilä on alannut epäillä neuvonantajiensa (mm. Lehtomäki, korkealla palkalla) järjenjuoksua Talvivaaratapauksessa. Vaikka hän on valtion omistajaohjaajana pakottanut Solidiumin heittämään Talvivaaraan hyvää rahaa huonon perään satoja miljoonia euroja.
Minun maksajana on oikeus tietää mikä linja on nyt olemassa tästä Talvivaarasta. Kertokaapa jo viimeinkin!
"Sipilä on alannut epäillä neuvonantajiensa (mm. Lehtomäki, korkealla palkalla) järjenjuoksua"
No jo on saatana Sipilänkin järjenjuoksussa jotain vikaa, jos vasta nyt epäilee Lehtomäen järjenjuoksua.
Eduskuntavaalien äänestäjä on syyllinen tähän sotkuun.
Palstan ytimekkäimpiä ja parhaita kommentteja koko vuonna.
Talvivaaran kohdalla Kepun tekemät jatkuvat järjettömät päätökset tulevat vielä ennen pitkää Kepun pöydälle ja lopultakin on tehtävä oikeita päätöksiä. On vain ajan kysymys milloin tämä tapahtuu. Mitä pidemmälle Kepulaiset jatkavat väärien päätösten tekoa sitä pahempana loppukriisi lyö.
Vanhanen: Haluan myydä valtion omaisuutta sijoittaaksemme kaikki rahamme Talvivaaran kaltaisiin hankkeisiin.
Paskalaki Paulan ja Setä Sipilän bisnekset saavat jatkua kansan varoilla, kun Mauri Pekkarisen valinta kauppa- ja elinkeinoministeriksi sisäisellä kähminnällä estettiin. Kepun sisällä tapahtunut vallankaappaus ja kansalaisten etua puolustava linja saa väistyä Paskalaki Paulan ja Setä Sipilän omien taloudellisten intressien tieltä.
Tulemme kiroamaan tämänpäiväisenkin kepulipäätöksen.