Tänk, om din enda merit här i livet skulle vara det, att du tillhör "pääväestö"?
Som representant av "pääväestö" skulle din huvudsakliga sysselsättning vara att idka "kielipolitiikkaa".
"Kielipolitiikkaa" i denna kontext går ut på att avlägsna rikets ursprungsspråk som nu är det ena nationalspråket i riket. Annat ingår inte i "kielipolitiikkaa".
Metoden skulle vara, att i årtionden skriva skymfande inlägg på Suomi24/SFP om finlandssvenskar, Sverige, svenska och Svenskfinland.
Hur skulle det vara?
Som representant av "pääväestö" skulle din huvudsakliga sysselsättning vara att idka "kielipolitiikkaa".
"Kielipolitiikkaa" i denna kontext går ut på att avlägsna rikets ursprungsspråk som nu är det ena nationalspråket i riket. Annat ingår inte i "kielipolitiikkaa".
Metoden skulle vara, att i årtionden skriva skymfande inlägg på Suomi24/SFP om finlandssvenskar, Sverige, svenska och Svenskfinland.
Hur skulle det vara?
Vastaukset 12
Vanhimmat
"Mitä jos ainoa ansio tässä elämässä olisi siellä, että kuulut "pääväestö"?
Edustajana "pääväestö" olisi teidän päätoimi ei tehdä "kielipolitiikkaa".
"Kielipolitiikkaa" tässä yhteydessä on poistaa valtakunnassa alkuperäiskieliin on nyt yksi kansallinen kieli valtakunnassa. Toiset eivät sisälly "kielipolitiikkaa".
Menetelmä olisi, että vuosikymmeniä kirjoittamista väärinkäyttöä viestejä Suomi24 / SFP suomalaisille, Ruotsi, Ruotsi, ja Swedish Suomi.
Miten olisi?"
Vi har tydligen fått en översättare hit ,det är ju fint.
Hur man nu tar det...med de här översättningarna.
Pääväestö käyttää tosiaan päätään ja äänestää suurella enemmistöllä eduskuntaan sellaiset edustajat, jotka suurella enemmistöllä mm. tukevat nykyistä hyvää kielipolitiikkaa.
Majoriteten (finskspråkig ) är det ju som bestämmer i undervisningsfrågor.
I samtliga frågor. Ifråga om språkpolitik är alla nöjda och livet fortsätter.
Så är det men språksoldaterna måste ju ha en "fiende " SFP och den svenskspråkiga befolkningen att skylla på.
"Pääväestö" briljerar. Vi diskuterar "tänk, om det enda jag är, skulle vara en representant för pääväestö".
Till detta svarar sedan pääväestö enligt ovan och nedan varande. Några enstaka kommentarer och efter det börjar pääväestös ändlösa jeremiad och toora beträffande "pakkoruotsi" och givetvis skymfning av skribenten.
Annat kan inte pääväestö som ovan beskrivet. Kan man anse, att ett medlemskap i pääväestö på denna spalt ekvivalerar med en CP skada, eller är det orättvist mot de CP skadade?
Nu skall vi se hur hutlöst de har skymfat Riki Sorsa under nattens lopp. Heija pääväestö som sopar hem bucklan i både eurovisionen och hockey VM. Ni är i en egen klass.
Riki Sorsa talade ju svenska med familjen,därför anser fanatikerna att det är tillåtet med skymfande.
Massapostaus menossa? Fanatismisi pahenee....?
Har någon en aning om, varför det är så totalt omöjligt för pääväestö att uppföra sig som folk? T.om. korta spurtar som normal verkar vara omöjliga.
Skriv om vad som helst, så kommer "Lapskultainensuihku" och skriver något huvudlöst, sekunden efter kommer"Kirkastakiduksiin" och byter till "pakkoruotsi".
Efter det börjar en hutlös smutskastning av pseudonymer som: Eitarvettaamuumille (som kopierade idén med Google translate), Rikisorsaonpaskajätkä, kuolluthurriparashurri osv. De är antagligast undantagen, som inte ens en mamma kan älska. Varför har de valt att spy just här?
De är inte så omtyckta på andra politikspalter ?