Nuorempana näin usein unta kauppojen tuulikaapin ulko-ovien edessä olevien ritilöiden alla olevista kolikoista. Kolikkoja oli tosi paljon, jos olisin pystynyt keräämään rauhassa ne ritilän alta olisin voinut kerätä pienen omaisuuden itselleni. Mutta kaupoissa kulkevat ihmiset häiritsivät koko ajan keräämistä, ja lisäksi sormet eivät ylettyneet ritilän alle ollenkaan hyvin. Lisäksi koko homma hävetti koko ajan, ärsytti se jos joku tuttu näkee minut tällaisessa "työssä". Ritilä olisi pitänyt nostaa kokonaan pois jotta olisi saanut keräiltyä kolikot, ja tämä ei unessa onnistunut. Miksikähän näin aina nuoruudessani tällaista unta?
Kolikot ritilän alla
numismatemaatikko
251
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hei,
Unennäkijä on jo nuoruudessaan aavistanut potentiaalinsa/ mahdollisuutensa /kykynsä havaita kannattavia tilaisuuksia eli unessa hän havaitsee ritilän alla olevat kolikot.
Ikänsä vuoksi taidot eivät ihan riitä kolikkojen ottamiseksi (kannattavien ideoiden toimeenpanemiseksi) , sormet eivät yllä ritilän alle ja keskittymistäkin häiritsee ympärillä härräävät ihmiset.
Lyhyesti: Uni kuvastaa (purkaa) nuoren lahjakkaan henkilön turhautumista kun halua ja hoksottimia olisi tehdä paljon, saada aikaan paljon ja tavoitella paljon , mutta vielä on (silloin) maltettava odottaa ja opeteltava eri keinoja lähestyä tavoitteitaan.
Kaunista kesää unennäkijälle!
Heippa, ja kiitos tulkinnastasi! Se osuu varmasti jollain lailla noihin uniini, mutta noissa muistan unissa kokeneeni aina jollain lailla tämän "himoni" niiden ritilöiden alla oleviin kolikkoihin häpeällisenä. Lisäksi kolikot olivat likaisia(kaippa tottakai, kun ne oli tippuneet sinne ja olivat rautaisen kenkienpuhdistusritilän alla). Koin aina olevani hyvin julkisella paikalla, juuri tämän takia näin usein unessa paikan kotikylämme ruokakaupan tuulikaapin ulkopuolelle, ulkoilmassa. Ja sain sitten kiireellä aina noukittua muutaman kolikon, mutta koskaan en saanut tai pystynyt muiden ihmisten tai oman häpeäni takia keräämään suurinta osaa kolikoista.
Ja en kyllä silloin(lukioaikana) kokenut itseäni miksikään ruudinkeksijäksi.