Päiväkoteja,kouluja löytynyt paljonkin?
onko homeongelmaisia
haitatesiin
7126
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Liennöön nuita löötynnä, vuan se niistä tiijjottaminen onnii sittä er juttu.
Eikös jokainen koulu tai päiväkoti sairastu vuorollaan sisäilmaongelmiin tai suoraan homehtumiseen. Tai paremminkin jokainen julkinen rakennus sairastuu.
Onhan niitä sisäilmaongelmia, kun viisaudessaan päättäjät tahtovat "säästää" ja koneellinen ilmanvaihto sammutetaan iltaisin, viikonloppuisin ja lomien ajaksi!
Sitten korjataan hirveällä kiireellä ja urakan saa halvimmalla tekevä yritys, ja sama ongelma on taas parin vuoden päästä.
Ja kuinkahan paljon mahtaa olla "uusia ja säästetty kuivumis ajoista"omakotitaloja jotka ovat enemmän altistumis arkoja??
Ainakin jos joku rakennusfirma asialla niin ihan varmasti, tulee kuulemma halvemmaks pysyä aikataulussa ja tehdä sutta, käydään sit korjaamassa kun ehditään.
Näitä on Savossa useita kymmeniä. Niistä paikallislehtikään ei halua kirjoittaa kuten ei monista muistakaan ongelmista mitä tääl on.
Niin ja mediaan kannattaa luottaa kuin kallioon