Kokoomuksen katastrofin syyt

Kokoomus oli vielä hetki sitten suurin puolue. Nyt sitä kannattaa enää 1/6 äänestäjistä. Syyt katastrofaaliseen joukkopakoon ovat

- mamutus
- homotus

Ei konservatiivipuolue noin voi toimia!
572
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kilpailuyhteiskunta rikastaa äärinarsisteja

Kilpailuyhteiskunta rikastuttaa politiikan, talouden, elinkeinoelämän ym. alojen huipulle psykopaatti- ja sosiopaattiluonteisia minäkeskeisiä narsisteja, jotka ajavat omaa asemaansa ja omia etujaan, samalla tuhoten yhteistä hyvää ja hyvinvointia. Empatiakyvyttömyys on myös näiden luonnevikaisten ominaisuus. Kukaan ei voi kieltää etteikö parhaiten kilpailussa pärjää kyynerpäitään käyttävä narsisti, joka ei liikoja muista välitä, osaa valehdella ja manipuloida ilman kummempia moraalisia tunnontuskia. Ei siis tarvitse kysyä miksi politiikka on oikeistolaistunutta, talousideologia on oikeistolaista, ja miksi elinkeinoelämä määrää talouden suuntaa, siellä on kaikista eniten ja vahvimmin oriontuneet narsistit ajamassa omia etujaan ja narsististen taustaryhmiensä etuja lobbareina, odottaen hyötyjä tälle hyvävelikerholle tekemistään palveluista mm. huippupalkattujen palkkiovirkojen muodossa vallan huipulla. Valta, raha ja etuasemahan ovat tämän ihmislajin tärkein motivoiva voima.

Ja nyky-yhteiskunnat vielä kannustavat tätä psykopaattinarsistiluonteiden rikastumista vallan huipulle päättämään yhteiskunnan asioista.

Voiko siis nykyistä eriarvoistavaa ja hyvinvointia leikkaavaa politiikkaa ihmetellä, tähänhän markkinatalous, kapitalismi ja kilpailuun perustuva yhteiskunta väistämättä johtaa. Kaikki ihmiset ovat itsekkäitä, mutta suurimmalla osalla kohtuullisuus ja moraalinen omatunto sekä empatiakyky rajoittavat toimimista, joka mahdollistaa ylipäätään hyvinvointidemokratioiden toiminnan. Nyt on ongelmana äärinarsismin nousu niiden keskuudessa joilla on sananvaltaa ja taloudellista valtaa vaikuttaa Suomen ja muun EU:n politiikkaan, talouteen ja tulevaisuuteen sekä demokratian kehittämiseen.

Tutkimukset: narsistit, psykopaatit ja ikävät ihmiset menestyvät työelämässä
http://www.taloussanomat.fi/oma-raha/2014/02/15/tutkimukset-narsistit-psykopaatit-ja-ikavat-ihmiset-menestyvat-tyoelamassa/20142319/139
"Neljän eri tutkimuksen tulokset työelämässä menestyjistä eivät anna kyseisestä ihmisryhmästä kovin kehuttavaa kuvaa. Menestyjät ovat usein epärationaalisen itsevarmoja, ikäviä, itsekeskeisiä ja psykopaattisia".

Tyly arvio Suomen johtavista poliitikoista: ”Patologisia narsisteja”
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001140649.html

Äänestä

Jos Isis iskee Suomeen niin Stubb pitäisi heittää siperian soille lompsimaan ilman housuja.

Äänestä

Taas uusi naula KOKOMUSTAAN "arkkuun "
http://yle.fi/uutiset/raty_vaihtaa_terveyspolitiikasta_terveysbisnekseen__ei_nae_asiassa_ristiriitaa/8876113

Sisäpiirin tiedot kovanrahan veronkiertäjille ,ja toinen kokkari puoltaa ,ei mitään ihmeellistä.

Tässä on riistopolitiikkaa parhaimmillaan . Nykyhallitus suosii veronkiertäjiä ja yrittää joka paikasta rosvota "lisämaksuja" tavalliselta tallaajalta, hyvä esimerkki ylinopeussakoojen hinnankorotus perustelut .

Tässä näkee jo kuinka veropako vaikuttaa , ei ole kohta mistä ottaa .

Ja kauniita puhutaan yksityistämisestä ,voi V... "veroparatiisiprinsessa" myy kaiken yksityiselle jos kukaan ei pane hanttiin .

Suomessa surkein ,härskein hallitus IKINÄ ! , Entinen duunari ,työministerikin on niin herraa nykyään..... esi-isä TIMO huuteli aikoinaan oppositiosta että mustan auton takapenkilltä maailma näyttää erilaiselta, nyt se sama PA$KA on omissa housuissa !

Näin meitä huijataan .

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vuosisadanmatkustaja kirjoitti:

Kokoomus oli vielä hetki sitten suurin puolue. Nyt sitä kannattaa enää 1/6 äänestäjistä. Syyt katastrofaaliseen joukkopakoon ovat

- mamutus
- homotus

Ei konservatiivipuolue noin voi toimia!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu