Uusi uljas siirtolapuutarha vieruun

Viernulismia

Kaksi kuukautta sitten saimme lukea Kaarina lehdestä kahden sivun mainosartikkelin siitä miten pääkaupunkiseudulta lähtöisin oleva yrittäjä on rakentamassa siirtolapuutarhan nimellä yli 4.000€ neliöhintaisia mökkejä Vieruun. Artikkelin mukaan yrittäjällä oli satoja yhteydenottoja ja yli 10 varausta kohteisiinsa.

Miten kävikään? - Kohteiden suunnittelu ei vastannut määräyksiä, kohteet on vedetty pois myynnistä ja miten lienee kohteiden rahoituksen laita ollut jos edes piha-alueita ole siistitty saati luvattuja rantoja alettu rakentamaan?

Huvittavaa on seurata miten ko lehti repostelee milloin puistojen myynnillä milloin milläkin muulla ja edelleen yrittää saman toimittajan sanoilla kehittää tämän pääkaupunkiseudulta lähtöisin olevan urakoitsijan toimia joka jo vuosia on varannut itselleen ranta-alueita katteettomilla lupauksilla - Taloudellisia sitoumuksia kenties?

Mene ja tiedä, ehkä kyse on ko "journalistin" mainostamasta aikalisästä kaavoituspoliitissa? Annetaan persaukisille tyhjäntoimittajille kunnia ja löydään oikeita yrittäjiä kuin vierasta sikaa?

2

350

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyllikäs

      Jatkaa tylli tyylillään.. heh

    • JSAARIOinen

      Kaupunki rakensi alueelle kunnallistekniikan omalla kustannuksellaan eikä homma edisty.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1907
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1310
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      101
      1057
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      918
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      904
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      761
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      652
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      69
      522
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      13
      518
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      501
    Aihe