Käytättekö alkoholia?

dvitamiini

Minulla diagnosoitiin MS-tauti (relapsoiva-remittoiva) muutama vuosi sitten. Pääasiallisena oireena on väsymys ja ajoittain vähän tuhruinen näkö kauemmas katsoessa.

Näiden vuosien aikana olen huomannut, että en siedä alkoholia lainkaan. Vappuna käytin kavereitteni seurana alkoholia (6 annosta olutta) ja seuraavana päivänä olo oli paljon huonompi kuin vain krapulainen. Vielä kahtena seuraavana päivänä vointi oli huono. En osaa selittää, millä tavalla poikkeuksellisen huono. Tahmea, "mässähtänyt", kaikki fyysinen toiminta on vaikeutunutta.

Käytän todella harvoin alkoholia, yleensä vain 1 kerta vuodessa.

Miten te muut MS-diagnosoidut? Käytättekö alkoholia? Kuinka paljon / usein? Millaisin seurauksin?

4

450

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • öl.ms

      Moi! Minulla dg n, 2v (ollut varmaan puoli elämää tiedostomatta)
      Olen tasaisesti käyttänyt koko elämän alkoholia, tuntemukset on nykyään pahemmat krapulassa, anna palaa vaan kun tarve juhlaan tulee!
      Tämä ikä... tuntuu pahentavan myös terveillä kavereillani krapulan kestoa?

      Sinä kun NOIN HARVOIN otat, tuntuu lähinnä luonnolliselta tuommoinen olotila!

    • Absolutisti_

      Ensimmäiset kymmenen vuotta dg:n jälkeen, alkoholia tuli käytettyä kuten ennenkin (aika usein).
      Sitten alkoi kankkuset käymään sen verran koviksi ja pitkiksi, että lopetin kokonaan.
      Juhlia voi ilman alkoakin. Kannattaa kokeilla!

      • Nojoooniin

        Aika sama historia, varmaan ikä plus muut asiat vaikuttaa. mutta tässä taudissa toki rauhottavana toimii kyseinen aine. (myös tauti niin erilainen!


    • ei.enää.yhtään

      En käytä alkoholia ollenkaan. Krapula tekee olon päiväkausiksi huonommaksi. Haluan voida hyvin eikä parin tunnin hauskuus ole sen väärti, että joudun olemaan tarpeettoman sairas päiväkausia. En ole koskaan käyttänyt paljoa alkoholia, mutta nyt en käytä enää ollenkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      53
      1087
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      23
      1069
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      842
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      50
      824
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      735
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      659
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      615
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      62
      609
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      38
      562
    Aihe