Rautalisä ja maha kipu

Alhaisen Hb:n vuoksi määrättiin rv 29 rautatabut, ei todellakaan näytä sopivan vatsalle. Yhden olen vasta ottanut ja vatsaa vääntää ja särkee, ilmavaivojakin on pahoja. Yleensä en kärsi helposti mistään vatsavaivoista, mutta en uskalla ottaa enään yhtään noita rautatapletteja, kun sattuu jo toista päivää perättäin ihan vietävästi, vaikkin yhden tabun oon vasta ottanut. Muilla kokemuksia? Onko niitä vaan pakko syyä ja kärsiä? aiijaii.. =(
91116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

muista vitamiinit niin rauta imeytyy

Äänestä

Hei,
Niitähän on erilaisia rautavalmisteita. Mitäköhän syöt. Retafer on sellainen joka ei monillekaan käy. Obsidan on paremmin siedetty yleensä. Mutta toinen sopii toiselle ja toinen taas toiselle.

Äänestä
  • Mulle ei toi Retafer kanssa käynyt ollenkaan tuli tosi kumma olo mutta Obsidanista en edes huomanntu että niitä olin ottanut... eli kannattaa aina koittaa muita valmisteita että löytää itselleen sopivan, älä suotta kärsi.

    Äänestä

Juu, kiitos.. Spartocine merkkisiä mulle antoivat neuvolasta. Koitan nyt sitten vielä ehkä pari ottaa tuota, mutta sen verran kovat kivut oli masussa, että en kyllä montaa kertaa yritä. Kokeillaan sitten toista merkkiä. Muuten antavatko neuvolasta sitten toisia vaihtoehtija, vai käynkö ite ostamassa?

Äänestä

millonkas teille on nuita rautatabuja määrätty ja mimmone o hb ollu sillo? ku mulla alkaa huomen rv 37,eikä mun oo tarvinnu syyä rautaa olleskaa,hb oli vajaa kaks viikkoo sitte 120...eipä silti oon kyllä ilone,et ei oo tarvinnu mitää lisätabuja ottaa...paitti,et syksyllä,ku alko olla nii älyttömän pimeetä söin nuita multivita 2 tabuja =)

Äänestä
  • Juu, sulla on vielä hyvä hb, be happy ;o)
    Mulle määrättiin rv 30, ja hb siis oli 102. Hirmuinen väsymys ja silmissä näyi tähtiä. Muuten olossa ei valittamista.
    Oon kans syksystä asti syöny noita Multivitan kaks plussia ja d-vitamiinia. No la:han enää pari kuukautta ja eiköhän sitten helppaa kaiken maailman tabujenkin kanssa ;o) Mutta mielestäni noita d-vitamiineja pitäs syödä vielä kun imettääkin ainakin tonne maaliskuun loppuun saakka, kunnes tulee aurinkokin esiin..?!? Kuinkahan sitten on noiden rautatabujen laita?

    Äänestä

Mahakipusi ei taida nyt kuitenkaan johtua noista rautatableteista,rauta imeytyy elimistöösi vasta 1-2 vkon kuluttua aloittamisen jälkeen.Merkillä ei väliä,kaikki toimivat samoin.

Äänestä
  • Kyllähän se on niin, että itse rauta ärsyttää mahan limakalvoja. Toiset merkit ärsyttää enemmän kuin toiset. Joissain tabuissa on esim. kalvo, joka sallii tabun rikkoutumisen vasta ohutsuolessa ja siksi ei siitä tule vatsaärsytystä.

    Äänestä

Ite söin raskauden ajan (rv 25 5 lähtien) ja syön nyt vielä imettäessäkin Obsidan Fe -merkkisiä rautatabletteja. Ovat aika kalliita (50 kapselia n.15€), mut niitä riittää yks kapseli päivässä eikä tuu vatsavaivoja. Neuvolassa ja apteekissa suosittelivat tätä merkkiä herkkävatsaisille. Mun Hb oli alimmillaan 108, mut nyt se on n.120 ja syön silti niitä (niin kauan kun imetän)...

Kasvisruokavalion vuoksi syön b-vitamiiniä, b12 vitamiiniä kun ei kasvisruokavaliosta saa. Tämän joudun siis korvaamaan aina (imetin tai en)pillereillä...

Raudan lisäksi myös kalkkitabletteja suositeltiin otettavaksi jo heti raskauden alussa, mutta varsinkin nyt imettäessä vauvojani (meille syntyi siis kaksoset) kalkin saanti ja erityisesti d-vitamiini on tärkeää. (Minisun merkkisissä on myös D-vitamiini, annostus 2/pv. Päärynänmakuiset ei oo ees pahoja.)

Pillereiden napsiminen ei siis välttämättä lopu synnyttämiseen. Ainakin D-vitamiinilisä on suositeltavva kaikille, jotka imettää. (Myös kesällä.) Mutta senhän voi ottaa myös nestemäisenä tippana, äidille ja vauvalle siis käy sama puteli. =)

Itse olen kaikki vitamiinivalmisteeni kustantanut. Ei ole käynyt mielessäkään, että jostain niitä ilmaiseksi saisi, mutta on näköjään neuvoloita, joista saa..Voithan rimpauttaa neuvolatätillesi ja kysäistä josko heillä olisi muita rautatablettimerkkejä tarjolla.

Kantsii muuten huomioida, että kalkkitabuja ja rautaa ei voi ottaa kerralla, koska ne ei "toimi" yhtäaikaa. Olikohan se niin, että rauta ei imeydy eli rautatabletteja ei saisi missään nimessä ottaa maidon kanssa. Apteekista neuvottiin pitämään ainakin tunti väliä raudasta ja kalkista. Ja pitää muistaa, että rauta vaatii imeytyäkseen c-vitamiinia.

Muutenkinhan kaikkien ravintoaineiden ja vitamiinien saanti täytyy olla oikeassa suhteessa. Terveellinen ruokavalio takaa vitamiinien, hivenaineiden jne.jne.saannin. Raskaus ja imetys ovat tilanteita, jolloin elimistö tarvitsee mm.kalkki- ja d-vitamiinilisäystä.

Hupsista, tulipas pitkä viesti. =)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jenna kirjoitti:

Alhaisen Hb:n vuoksi määrättiin rv 29 rautatabut, ei todellakaan näytä sopivan vatsalle. Yhden olen vasta ottanut ja vatsaa vääntää ja särkee, ilmavaivojakin on pahoja. Yleensä en kärsi helposti mistään vatsavaivoista, mutta en uskalla ottaa enään yhtään noita rautatapletteja, kun sattuu jo toista päivää perättäin ihan vietävästi, vaikkin yhden tabun oon vasta ottanut. Muilla kokemuksia? Onko niitä vaan pakko syyä ja kärsiä? aiijaii.. =(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu