Polttomoottoriauto on painava, sähköauto ei ole

Sähköllä.kevyesti

Vanhanaikainen polttomoottoriauto on painava, mutta sähköauto ei ole.

Miettikääpä, paljonko painaa 60 litraa polttoainetta vanhanaikaisen auton tankissa ja miettikääpä paljonko painaa vanhanaikainen pottomottori nykyaikaisen sähkömoottorin tilalla. Sähköauton nykyaikainen akku ei sen sijaan paina paljon mitään.

Hybridinkin moottorista puuttuu paljon painoa kuten esim. kytkin koppineen, eikä edes apulaitehihnaa ole vaan vesipumppu ja tuuletin toimiovat sähköisesti.

Sähköauto Nissan Leafinkin painaa niin vähän, että omistaja sanoi pelkäävänsä, että joku kääntää sen katolleen kaksin käsin.

16

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfdfasdfsdfasdfs
    • mutkat_suoriksi

      Onpa lapsellinen kirjoitus
      Parhainpienkin akkujen energiatiheys on n. 400Wh/kg. Bensiinin energiatiheys on yli 20 kertainen parhaisiin akkuihin verrattuna. Vaikka akkujen energia saataisiin muutettua akselitehoksi ilman häviöitä, ei saman energiamäärän mukana kuljettaminen bensiinin muodossa ja muuttaminen akselitehoksi alle 30%:n hyötysuhteella paina kuin murto-osan akuista ja sähkömoottoreista.
      Akut ovat se painava ja tilaa vievä osa sähköautoa pyrittäessä edes kohtuulliseen toimintamatkaan. Suurimpien Teslan akkujen kapasiteettikin on vain 90kWh, joka vastaa 10 bensalitran energiasisältöä.
      Sähkö ei ole vielä vuosiin kilpailukykyinen liikenne-energia kaikkiin tarkoituksiin.

      • dfdsfsdfdfdfas

        Nimimerkillä mutkat_suoriksi on lapsellinen kirjoitus kun tankillista polttoainetta verrataan akkuihin. Ei aloittaja sitä tarkoittanut.


      • nojaa_näppäimeen
        dfdsfsdfdfdfas kirjoitti:

        Nimimerkillä mutkat_suoriksi on lapsellinen kirjoitus kun tankillista polttoainetta verrataan akkuihin. Ei aloittaja sitä tarkoittanut.

        Mitähän mahtoi aloittaja tarkoittaa verratessaan sähköauton ja "pottomoottori"-auton painoja näillä sanoilla:
        "Miettikääpä, paljonko painaa 60 litraa polttoainetta vanhanaikaisen auton tankissa ja miettikääpä paljonko painaa vanhanaikainen pottomottori nykyaikaisen sähkömoottorin tilalla. Sähköauton nykyaikainen akku ei sen sijaan paina paljon mitään."
        Rinnakkaistodellisuudessa elävän luuserin tarkoituksia voi vain arvailla!
        Oikeassa elämässä 60l bensaa, joka tankkeineen painaa n. 50kg, sisältää energiaa 537kWh. Paraskin 50kg:n painoinen akku pystyy varaamaan sähköä vain n. 20kWh. Sillä sähkömäärällä ajetaan Nissan Leafin kokoisella sähköautolla hyvissä olosuhteissa ehkä 100km. Paljonko kilometrejä arvelet pääsevän 60 litralla bensaa saman kokoisella pikkuautolla?
        Nissan Leaf muuten painaa n. 1500kg, joten on saman kokoiseen bensa-autoon verrattuna ainakin 200kg ylipainoinen!


    • jouset_lintassa

      Ja tollolootan patteriautoissahan on sitten se vika, että kokonaismassa (korin ja jousituksen kantavuus) on aivan sama kuin kevyimmässä vaihtoehdossa = bensakone ja manuaalivaihteisto. Joka ainoa lisäkilo, joka on tullut patterien yms. hilppeiden myötä, on pois kantavuudesta. Naursi hybridiin ei saa lastata edes neljää raavasta miestä kuskin lisäksi! Kantavuus ylittyy, vaikkei matkatavaroina olisi kuin terveisiä!

      Tolloloota on yrittänyt, tapanasa mukaan, huijata tässäkin eli ilmoittaa autojensa omamassan ilman kuljettajaa. Omassaan pitää lisätä 70 kg jotta itäauton lukema saadaan vertailukelpoiseksi muiden kanssa. Sitten sopiikin ihmetellä, kun normaalissa autossa on kantavuutta 500 kg ja patteriautossa 300 kg.

      Tämä selittää monissa koeajoissa tehdyn havainnon. Joka toki on tollolootan parhaiden perinteiden mukainen = ei mitään kehitystä sitten 80-luvun. Kun takapenkille laitetaan matkustajia, jouset pohjaavat hidastetöyssyissä. Vaikkei ole edes takakontti täynnä matkatavaraa...

      • ddfsdfdfdaa

        Satusetä.


      • tojo_kusettaa_aina

        Kantavuusongelman voi todeta esim. TM farkkuvertaulusta ... ja jousien pohjaaminen on tullut eteen useassakin koeajossa/vertailussa. Kuten sekin, että tollolootien kiihtyvyys on kovin verkkainen suhteessa luvattuun tehoon/vääntöön. Kyllä se näkyy, kun auto onkin 70 kg painavampi kuin väitetään...


    • Sähköinenautomies

      No, painoivatpa autot mitä tahansa sähköautot yleistyvät todella nopeasti. Suomessakin tullaan tekemääm pian aloite pelkällä polttomoottorilla varustettujen autojen kieltämiseksi. Vihreät valmistelee jo asiaa. Sähköautolla pääsee jo yhtä pitkälle kuin tankillisella polttoainetta ja uudet akut tulevat olemaan kevyitä. Sähköautojen rakenne myös keventyy nopeasti edelleen.

      Sähköautojen nopeaa tulemista ei estä mikään. Aloittaja on aivan oikeilla jäljillä.

      • Jompikumpiparempi

        Sähkö saattaa pian syrjäyttää fossiiliset. Toivottavasti energianlähteet monipuolistuvat samalla, ettei tätä lisätarvetta lähetä pelkällä ydinvoimalla tai hiilellä. Monet valtiot ovat meitä edellä sekä moderneissa energia- että liikenne ratkaisuissa.

        Myös bensa- ja dieselautot tarjoavat yhä parempaa polttoainetaloutta ja yhä pienempiä päästöjä.

        Vanhanaikainen "vyö ja henkselit"-tyyppinen ratkaisu jossa mukana kuljetetaan akkuja, bensatankkeja, isoa polttomottoria ja sähkömoottoreita tuntuu aika hölmöltä. On selvää että tällainen ratkaisu on liian monimutkainen ollakseen taloudellinen tai ympäristöystävällinen


      • Toyotassa.tulevaisuus
        Jompikumpiparempi kirjoitti:

        Sähkö saattaa pian syrjäyttää fossiiliset. Toivottavasti energianlähteet monipuolistuvat samalla, ettei tätä lisätarvetta lähetä pelkällä ydinvoimalla tai hiilellä. Monet valtiot ovat meitä edellä sekä moderneissa energia- että liikenne ratkaisuissa.

        Myös bensa- ja dieselautot tarjoavat yhä parempaa polttoainetaloutta ja yhä pienempiä päästöjä.

        Vanhanaikainen "vyö ja henkselit"-tyyppinen ratkaisu jossa mukana kuljetetaan akkuja, bensatankkeja, isoa polttomottoria ja sähkömoottoreita tuntuu aika hölmöltä. On selvää että tällainen ratkaisu on liian monimutkainen ollakseen taloudellinen tai ympäristöystävällinen

        Kristallipallosta ei kannata ennustaa. Japanilaiset kyllä keksivät ja kehittävät parhaat ratkaisut. Polttokennoauto on jo sarjatuotannossa ja lisää syntyy uusia innovaatioita. Japanilaiset yleensä ovat valmiiksi suunniteltuja ja toimivat käytössä toisin kuin saksalaiset joita ei kenenkään kannata ostaa ennen kuin koekaniinit ovat niitä ensimmäiset viisi vuotta "koeajaneet" ja oppirahat maksaneet. Tulevaisuuden autot kulkee pääasiassa sähköllä, se ainakin on varma asia. polttomoottori saattaa olla varalla. Ensialkuun ladattava hybridi voisi olla ratkaisu. Tehoa ja vääntöa olisi rajusti ja lataukseen voisi hyödyntää vaikka aurinkosähköä.


      • huima_kehitys

        Japanilaisethan kehitti priuksen 15 vuotta sitten. Sen jälkeen on saatu facelift tai pari ja auto on joka kerta muuttunut entistä enemmän petulinnun perseen kaltaiseksi.

        Joskus 25 vuotta sitten tolloloota toi markkinoille bensakoneita, joista puristettiin sen ajan mittapuun mukaan ihan kivat tehot, 90 hv 1,3 litraisesta, reilu sata 1,6 litraisesta jne. Olihan ne sellaisia kierroskoneita, maksimiteho lähellä 6000 rpm ja maksimivääntö 4000 rpm tai vähän sitäkin kovemmilla kierroksilla. Mutta kyllä nekin vältti, kun autot oli kovin ohkaista peltiä = kevyitä. Kolaria ei kannattanut ajaa...

        Nyt autot painavat 300 kg enemmän, mutta vääntö on yhtä ohkainen kuin ennenkin ja löytyy jostain neljästä ja puolesta tonnista. Yleensä tällaista on totuttu odottamaan lähinnä 1,1 l pannuilta, mutta tohjo osaa tehdä 1,6 litraiseksin samoilla spekseillä...


      • vaivoin_liikkuu
        Toyotassa.tulevaisuus kirjoitti:

        Kristallipallosta ei kannata ennustaa. Japanilaiset kyllä keksivät ja kehittävät parhaat ratkaisut. Polttokennoauto on jo sarjatuotannossa ja lisää syntyy uusia innovaatioita. Japanilaiset yleensä ovat valmiiksi suunniteltuja ja toimivat käytössä toisin kuin saksalaiset joita ei kenenkään kannata ostaa ennen kuin koekaniinit ovat niitä ensimmäiset viisi vuotta "koeajaneet" ja oppirahat maksaneet. Tulevaisuuden autot kulkee pääasiassa sähköllä, se ainakin on varma asia. polttomoottori saattaa olla varalla. Ensialkuun ladattava hybridi voisi olla ratkaisu. Tehoa ja vääntöa olisi rajusti ja lataukseen voisi hyödyntää vaikka aurinkosähköä.

        Tehoa ja vääntöä on rajusti, mutta suorituskyky silti samaa luokkaa kuin perheautoilla 30 vuotta sitten. Tai pikkuautoilla tänä päivänä.

        Eli on japaninponit yhä kunniassa tojo kusettaa autojen omapainon suhteen. Patteriautossa on 200 kg ylimäärästä kuormaa, mikä on kaikki pois auton kantavuudesta & suorituskyvystä.


    • jokuhäyryavaja

      Ajattele viikonloppuruuhkaa.. Maallemenijät nelostiellä? Heinolassa ne kymmenet tuhannet pitäisi jo ladata parituntia.. Utopiaa..

      • Lkjjjhhhhuuuiu

        Teslankin lataus kestää vain minuutteja . Ks
        www.tesla.fi.


      • hevoskärry_nopeampi

        Teslan hinnalla ostaa 2 tavallista autoa 20 vuoden bensat.

        Niitä Teslan pikalatauspisteitä on vain jokunen kpl Suomessa, suurimpien kaupunkien liepeillä. Jos Lappiin lähtee, niin sitten ollaan helposti hidaslatauksen varassa. Ison akuston ongelmana on, ettei akkuja saa hidaslatauksessa täyteen yhden yön aikana. Eli jos ladataan yön yli ja saadaan akustoon 20 kWh energiaan, niin sittenpä pääsee seuraavana päivänä vain sen 100 km kuin näillä tyypillisemmillä (edukkailla 40 k€) sähköautoilla. Akuston lataus tyhjästä täyteen ottaa toista vuorokautta hidastalauksessa.


    • Saastemobiili

      Sähköautot saastuttavat eniten. Tai oikeammin sanottuna sähkön valmistus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      354
      1421
    2. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      74
      1395
    3. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      311
      1164
    4. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      46
      1087
    5. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      32
      906
    6. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      231
      894
    7. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      163
      868
    8. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      40
      835
    9. Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa

      Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso
      Tv-sarjat
      20
      807
    10. Pelekäätkönä mua?

      Älä turhaan. 😘 Unohdetaan säät ja ilmat ja muut turhat lätinät tai jos välttämättä haluat niistä keskustella, niin te
      Ikävä
      42
      804
    Aihe