VANHASELLE

Jos pääset vielä seuraavalla kierroksella ministeripostiin, mieti tarkkaan, ketä otat. Jos nostat kansan kiihkeät tunteet pintaan ja sallit demariministereiden töppäilyt, olet väärässä paikassa seuraavalla kerralla.

Laita Mönkäre ja muut järjestykseen, ojennukseen ja nuhteettomaksi kuuntelemaan kansan syvien rivien ääntä. Näin se on, vaikka ei rikas tai rakas mitään usko. No, sanoinpa kuitenkin neuvoksi tarkoitan.
6279
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mahto sulla mennä koko yö ja aamupäivä tuota rustatessasi.

Äänestä

avitusta;)

" Esim. Kokoomuksen, Keskustan ja SDP:n johtajat kuuluvat kaikki Bilderberg-kerhoon, niiden harjoittama politiikka on siitä syystä yhtenevää. Aamulehden 23.3.99 mukaan "Ekonomistit katsovat, että markkinat luottavat kolmen suurimman puolueen talouspolitiikkaan. Menisipä näistä puolueista hallitukseen mikä tahansa, ei talouspolitiikassa tapahtuisi oleellisia muutoksia."

http://www.helsinki.fi/agora/vara/yleista/markkinavoimista.html

Vanha juttu, mutta edelleen hauska.

Äänestä
  • Jos maailmanhallitus on tarkoius luoda ja tehdään alustavaa työtä koko ajan, tulee lauseesta:"...hitaasti ja vakaasti edistyvä Euroopan ykseys on kaikkein lupaavin tae yhden maailmahallituksen ihanteistamme" ajatus, että ilmeisesti meitä jokaista näillä keskustelusivuillakin kävijöitä tarkkaillaan IP-osoitteiden kautta.

    Kuten kirjoitus selvitti, paras tae olisi saada suuri kansanenemmistö äänestämään täydellisesti toisin, kun mihin meitä ohjataan. Nyt voi ymmärtää, miksi ihmisiä ei patisteta työhön tai "työhön" ilmaisten korvauksien eteen, vapaaehtoistyötä on joka nurkka huutamassa.

    Ku kansalla on hyvä olla, työtönkin saa elää edes jotenkuten, tylsistytetään loputkin,jotta meitä viedään kuin pässiä... talutusnuorassa.

    Jokainen, joka vastustaa tätä joukkomallia, on siis todellisessa vaarassa, uskon sen, meitä tarkkaillaan, kuunellaan, jos haluat puhua salaista asiaa kännyysi, silloinkin sinua kuunnellaan ja jos oikein salaista haluat, ota sim-kortti pois kännystä, mene ruuhkaan ja hoida salainen asiasi siellä.

    Kiitos mielenkiintoisesta sivusta, luen sen vielä tarkkaan moneen kertaan. Sain ajatuksia entisenä pikkupoliitikkona kauan sitten.

    Äänestä

Taidat osua väärään maalitauluun. Virheen, jos sellainen tehtiin, tekijäksi on pantava se valtiosihteeri Risto Volanen, jolle kuului vastuu kriisiryhmän johtamisesta. Toinen vastuunkantaja on hätätilaluontoisessa tilanteessa pääministeri, jonka olisi pitänyt sitten kait aavistaa ja ymmärtää ellei valtiosihteeri sitä tehnyt. Pääministerilla hallituksensa puheenjohtajana oli ensisijainen tehtävä ohjata hallituksensa toimintaa.

Tiettävästi molemmat ovat keskustaa edustavia ja sosialidemokraattien sinun näkemystäsi noudattaen syytä miettiä kenen kanssa ovat seuraavissa hallituksessa.

Ajatuksen juoksusi on kuitenkin tarpeeton. Mutta tavanomainen keskustan vastuun pakoilussa.

Äänestä
  • Viestin Vanhaselle yleensä arvioida jo ikääntyvien ministereiden ongelmatiikasta. Parasta alkaa keräämään ympärilleen nuorempaa joukkoa, joka ei ole vielä ihan kaikkea oppia imenyt itseensä sieltä verhon takaa. Ja kansa ei ole näin kyllästynyt irvailuun, kun viime aikoina näyttää olevan.

    On maassamme muutakin puhuttavaa ja toimimista kuin tämä Aasian tulva. Työttömyys, irtisanomiset, EU-asiat ja ties mitä. Niissä sitä varsinaista työmaata on Vanhasellekin ja hänen ministeriöilleen. Ja toisen viestin taustat ovat lehdistönkin kautta hiljaista. Onkohan niissä paljonkin perää. Oletan että on.

    Äänestä

Arvaas toisenkin kerran kenen pitäisi valita kenetkin. Nyky tiedon mukaan Vanhanen töpeksi ja unohti tehtävänsä pääministerinä. Mies rupes luuleen itsensä yksivaltiaaksi. Se on tv-ohjelma.

Demarit joutuvat kuule arvioimaan, että Vanhanen taitaa kuulua kastiin Jäättenmäki, joka taas ei tienny edes mistä posti tulee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


viestiä kirjoitti:

Jos pääset vielä seuraavalla kierroksella ministeripostiin, mieti tarkkaan, ketä otat. Jos nostat kansan kiihkeät tunteet pintaan ja sallit demariministereiden töppäilyt, olet väärässä paikassa seuraavalla kerralla.

Laita Mönkäre ja muut järjestykseen, ojennukseen ja nuhteettomaksi kuuntelemaan kansan syvien rivien ääntä. Näin se on, vaikka ei rikas tai rakas mitään usko. No, sanoinpa kuitenkin neuvoksi tarkoitan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu