Päänsärkyä ja huono olo

Nimetön111

Mistä voisi olla kyse ja kannattaisiko lääkäriin mennä, kun pää särkee lähes joka päivä ainakin jossain vaiheessa, pahimmillaan monia tunteja. Särky on vannemmaista ja ei mitenkään hirmu kovaa. Paikka vaihtelee ja välillä sattuu myös silmien takaa. Olen ottanut särkylääkettä, mutta nyt havahduin, että enään en voi ottaa niitä niin paljoa, kun luin lisätietoa särkylääkepäänsärystä. Särky muistuttaa paljon jotenkin jännityspäänsärkyä, enkä sitä kyllä ihmettelekkään, sillä elämä on tällä hetkellä ollut ahdistavaa ja stressaavaa.
Todella usein on pyörryttävä olo ja silmissä näkyy värikkäitä palluroita ja muita kuvioita. Näkö muutenkin välillä sumenee.
Noin kerran viikossa herään siihen kun käsiä ja sormia pistelee tosi paljon, mutta lähtee itsestään pois noin 30min päästä. Joskus myös korvissa humisee kun pää sattuu.
Mielialat vaihtelee paljon, tuntuu tosi ahdistavalta ja kamalalta. Olo on muutenkin välillä epätodellinen ja heikko: käsissä ja jaloissa ei ole lähes yhtään voimaa. Lisäksi on myös huono olo, mutta oksentanut en ole moniin kuukausiin.
Välillä on kuitenkin aivan normaali olo, mutta harvoin on päiviä kun ei olisi mitään. Päänsärky ja muut vaivat alkoi muutamia kuukausia sitten, mutta ovat parin viikon sisällä pahentuneet.
Joten, onkohan särky vain jännityspäänsärkyä vai jotain muuta? Kaverit "pelotteli", että heidän tutullaan särki kauan pää ja myöhemmin todettiin aivokasvain. Nyt täällä oon siis aivan paniikissa. Aivokasvaimeenhan kuuluu yleensä kai epileptisia kohtauksia ja nyt pelottaa kun aina hyvin harvoin (ehkä kerran kahden päivän aikana) tulee sellainen nykäisevä liike niskalle mille ei voi mitään. Se on pelottavaa ja mietin, että ei kai se voi olla mitään lievää epilepsiaa?

4

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön111

      Ja olen siis 12-vuotias tyttö. Olen nyt ihan paniikissa, että mitä jos on jotain vakavempaa...
      Iltaisin en meinaa saada yleensä nukahdettua ja nään varsin usein painajaisia...
      Kiitos jo etukäteen vastaajille

    • Minjävaa

      Sanoisin että ensimmäisenä sinun pitää rauhoittua. Sormien pistely johtuu usein joko tiukista hartia/niskalihaksista tai ihan vain siitä että panikoit. Vannemainen päänsärky viittaa migreeniin tai niskalihastenjäykkyyteen. Jos niska on jumissa se tuntuu koko päässä. Jos pahenee voit käydä terveydenhoitajalla mutta en usko että on mitään vakavaa. Aivokasvaimesta johtuva päänsärky on jatkuvaa ja pahenevaa ja siinä ei ole taukoja. Usein aivokasvaimen ensimmäinen oire on aamuöinen oksentelu tai epileptinen kohtaus. Älä huoli

    • itselläsamaaollut

      Hoidata niska-ja hartialihakset kuntoon.

    • miiru67

      Jännityspäänsärkyä se on. Käy varmuuden vuoksi lääkärillä. Voi jatkua toi särky pitkäänkin. Jumppaa ja ulkoile. Päänsärkylääkkeet ei auta. Itse kävin neurologilla. Sain kloptriptyl miteä. Auttaa vähän. Ainakin nukun kuin tukki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      84
      1719
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      272
      1595
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      288
      1373
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      1299
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      915
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      48
      881
    7. 66
      874
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      66
      873
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      861
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      48
      838
    Aihe