Päänsärkyä ja huono olo

Nimetön111

Mistä voisi olla kyse ja kannattaisiko lääkäriin mennä, kun pää särkee lähes joka päivä ainakin jossain vaiheessa, pahimmillaan monia tunteja. Särky on vannemmaista ja ei mitenkään hirmu kovaa. Paikka vaihtelee ja välillä sattuu myös silmien takaa. Olen ottanut särkylääkettä, mutta nyt havahduin, että enään en voi ottaa niitä niin paljoa, kun luin lisätietoa särkylääkepäänsärystä. Särky muistuttaa paljon jotenkin jännityspäänsärkyä, enkä sitä kyllä ihmettelekkään, sillä elämä on tällä hetkellä ollut ahdistavaa ja stressaavaa.
Todella usein on pyörryttävä olo ja silmissä näkyy värikkäitä palluroita ja muita kuvioita. Näkö muutenkin välillä sumenee.
Noin kerran viikossa herään siihen kun käsiä ja sormia pistelee tosi paljon, mutta lähtee itsestään pois noin 30min päästä. Joskus myös korvissa humisee kun pää sattuu.
Mielialat vaihtelee paljon, tuntuu tosi ahdistavalta ja kamalalta. Olo on muutenkin välillä epätodellinen ja heikko: käsissä ja jaloissa ei ole lähes yhtään voimaa. Lisäksi on myös huono olo, mutta oksentanut en ole moniin kuukausiin.
Välillä on kuitenkin aivan normaali olo, mutta harvoin on päiviä kun ei olisi mitään. Päänsärky ja muut vaivat alkoi muutamia kuukausia sitten, mutta ovat parin viikon sisällä pahentuneet.
Joten, onkohan särky vain jännityspäänsärkyä vai jotain muuta? Kaverit "pelotteli", että heidän tutullaan särki kauan pää ja myöhemmin todettiin aivokasvain. Nyt täällä oon siis aivan paniikissa. Aivokasvaimeenhan kuuluu yleensä kai epileptisia kohtauksia ja nyt pelottaa kun aina hyvin harvoin (ehkä kerran kahden päivän aikana) tulee sellainen nykäisevä liike niskalle mille ei voi mitään. Se on pelottavaa ja mietin, että ei kai se voi olla mitään lievää epilepsiaa?

4

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön111

      Ja olen siis 12-vuotias tyttö. Olen nyt ihan paniikissa, että mitä jos on jotain vakavempaa...
      Iltaisin en meinaa saada yleensä nukahdettua ja nään varsin usein painajaisia...
      Kiitos jo etukäteen vastaajille

    • Minjävaa

      Sanoisin että ensimmäisenä sinun pitää rauhoittua. Sormien pistely johtuu usein joko tiukista hartia/niskalihaksista tai ihan vain siitä että panikoit. Vannemainen päänsärky viittaa migreeniin tai niskalihastenjäykkyyteen. Jos niska on jumissa se tuntuu koko päässä. Jos pahenee voit käydä terveydenhoitajalla mutta en usko että on mitään vakavaa. Aivokasvaimesta johtuva päänsärky on jatkuvaa ja pahenevaa ja siinä ei ole taukoja. Usein aivokasvaimen ensimmäinen oire on aamuöinen oksentelu tai epileptinen kohtaus. Älä huoli

    • itselläsamaaollut

      Hoidata niska-ja hartialihakset kuntoon.

    • miiru67

      Jännityspäänsärkyä se on. Käy varmuuden vuoksi lääkärillä. Voi jatkua toi särky pitkäänkin. Jumppaa ja ulkoile. Päänsärkylääkkeet ei auta. Itse kävin neurologilla. Sain kloptriptyl miteä. Auttaa vähän. Ainakin nukun kuin tukki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6314
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3793
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3150
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1706
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      959
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe